Mια καταπληκτική Ζάκυνθος έκανε το καλύτερο της φετινό παιχνίδι περιορίζοντας την Καλαμάτα στο μισό γήπεδο και σε παθητικό ρόλο αλλά και πάλι έχασε ευκαιρίες, είχε δοκάρι αλλά και δέχτηκε ένα “κρύο” γκολ και έμεινε στο 1-1 με την Μαυρη Θύελλα.

Πάθος, πείσμα, αγωνιστικότητα, και σπουδαίο ποδόσφαιρο από την Ζακυνθινή ομάδα που κανείς δεν υστέρησε από τους ποδοσφαιριστές της. Παρά το άγχος οι κυναοκίτρινοι προσπάθησαν έως το 94΄ να πάρουν τη νίκη αλλά δεν τα κατάφεραν.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν μαχητικοί πέτυχαν ένα γκολ από αδράνεια της κυανοκίτρινης άμυνας και προσπάθησαν να σπάσουν τον ρυθμό της Ζακύνθου στο Β΄ μέρος κάνοντας καθυστερήσεις και δημιουργίας εκνευρισμό τους γηπεδούχους που έπαιζαν μια κατηγορία.

Επεισόδια μεταξύ των παικτών έγιναν στο τέλος με τα πνεύματα να είναι οξυμένα καθώς η ένταση είχε κτυπήσει κόκκινο.

Παραμένει στο κόλπο της παραμονής η Ζάκυνθος μετά τα θετικά αποτελέσματα από τις ομάδες που διεκδικούν την παραμονή πλην του Τσικλητήρα Πύλου που το υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική!

Τι ματς ήταν και αυτό που έγινε το Στάδιο; Ένα παιχνίδι που άφησε γλυκόπικρη γεύση στους 300 ηρωικούς φιλάθλους της κυανοκίτρινης ομάδας. Από την μία η σπουδαία εμφάνιση της ομάδας με τις χαμένς ευκαιριες και το δοκάρι και από την άλλη ένα ¨κρύο” γκολ και η ισοπαλία από την Καλαμάτα.

Κρίμα και πάλι κρίμα για τους νησιώτες που για άλλη μια φορά η τύχη τους γύρισε την πλάτη. Το χειροκρότημα όμως των φιλάθλων ήταν η επιβράβευση της συνολικής προσπάθειας που έγινε,  ανανεώνοντας το ραντεβού για την ερχόμενη Κυριακή κόντρα στην Πύλο στο Στάδιο!  Στο αγωνιστικό μέρος η Ζάκυνθος μπήκε δυνατά δείχνοντας σιγουριά και πάθος έκλεισε στα πρώτα 10 λεπτά την Καλαμάτα στο μισό γήπεδο.

Στο 5΄ Οι γηπεδούχοι έδειξαν τα δόντια τους όταν ήρθε η πρώτη καλή  στιγμή για τον ΑΠΣ με τον Πέττα να εκτελεί φάουλ κάποια μέτρα έξω από την περιοχή, το Λιάμη να πιάνει την κεφαλιά από πλεονεκτική θέση με την μπάλα να περνά λίγο αουτ! Η πίεση της Ζακύνθου συνεχίστηκε. Ενα καλό στημένο κόρνερ του ΄Πέττα ανάγκασε τους αμυντικούς με δυσκολία να διώξουν σε κόρνερ… Δύο λεπτά αργότερα η Ζάκυνθος “άγγιξε” το γκολ όταν ο Κίτος από δεξιά έβγαλε σέντρα με τον Καραμαλίκη να πιάνει την κεφαλιά και ο Γκόμεζ να σώζει την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση!

Στο 9΄ όλοι οι φίλαθλοι έμειναν με το αχ… όταν ο Γιασίν με καταπληκτική προσπάθεια μπήκε από αριστερά βγάζοντας την μπάλα στον Καραμαλίκη ο οποίος σούταρε με την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Γκόμεζ!! Από εκεί και πέρα το ματς κατά κάποιο  τρόπο άνοιξε με την Καλαμάτα να προσπαθεί από τα πλάγια κυρίως με τον Τορεζάνι…

Στο 15΄ ήρθε το γκολ για τη Ζακυνθινή ομάδα όταν σε οργανωμένη επίθεση ο Πέττας έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή εξαπέλυσε το σουτ αναγκάζοντας το Γκόμεζ να πέσει στην γωνία του και να διώξει άτσαλα εκεί ο επερχόμενος Τσουκαλάς με πλασέ θα ανοίξει το σκορ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Όμως η απάντηση από την Καλαμάτα ήρθε ένα λεπτό αργότερα όταν από αδράνεια της άμυνας ο Αθανασόπουλος από πολύ κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διαμαντή κάνοντας το 1-1. Στην συνέχεια η Ζάκυνθος συνέχισε να είναι καλύτερη και να ελέγχει την ροή του αγώνα με τους φιλοξενουμένους να παίζουν με πάρα πολύ πάθος και να κρατούν τους γηπεδούχους έξω από την περιοχή του Γκόμεζ…

Στο 43΄ η Καλαμάτα είχε μια πολύ καλή στιγμή στο ματς όταν Λούκας και Τορεσάνι συνεργάζονται καλά, με τον δεύτερο να βγάζει συρτή σέντρα και το Διαμαντή να κάνει την έξοδο και να απομακρύνει με μεγάλη δυσκολία. Ο Τσουκαλάς απομάκρυνε στην συνέχεια, πριν γίνουν πολύ δύσκολα τα πράγματα. Λίγο πριν την ανάπαυλα η Ζάκυνθος έχασε άλλη μια καλή στιγμή όταν ο Πέττας εκτέλεσε φάουλ αλλά ο Λιάμης δεν πρόλαβε την πορεία της μπάλας στο δεύτερο δοκάρι και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν με 1-1 στα αποδυτήρια.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΡΟΥΣ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-1

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Η Ζάκυνθος μπήκε εκρηκτικά στο ματς, έχοντας δύο μεγάλες ευκαιρίες στο δεκάλεπτο να ανοίξει το σκορ. Στην συνέχεια ήρθε το δοκάρι του Καραμαλίκη και το γκολ του Τσουκαλά που έβαλε “φωτιά” στην κερκίδα. Όμως οι γηπεδούχοι πιάστηκαν στον ύπνο καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Μεσσηνιοι θα φτάσουν στην ισοφάριση με τον Αθανασόπουλο σε φάση διαρκείας. Το ματς στην συνέχεια έγινε πολύ δυνατό, με πολύ πάθος και από τους δύο.

Στην επανάληψη και πάλι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και αποφασισμένοι για τη νίκη.  Οι κυανοκίτρινοι κυκλοφόρησαν την μπάλα στην μεσαία γραμμή και περιόρισαν την Καλαμάτα στο μισό γήπεδο και στα παθητικό ρόλο. Στο 65΄ ένα γυριστό σουτ του Σκοζάϊ η μπάλα πέρασε όμως άουτ!   Ο τεχνικός της ομάδας Δημήτρης Νόλης πέρασε τον Άμος στα χαφ στην θέση του Σεραντίν με τον Πέττα να αλλάζει θέση κ πίσω από τον Καραμαλίκη!  με την ομάδα να είναι πλέον πιο επιθετική.

Στο 63΄ Η Ζάκυνθος ‘έφτασε μια ανάσα πριν το γκολ όταν ο Πέττας βρέθηκε σε θέση βολής από αριστερά μα το Γκόμεζ να πέφτει στην γωνία του και να διώχνει σωτήρια!!! Στο 73΄ και πάλι ο Πέττας από πλάγια  δεξιά αυτή την φορά θα σουτάρει με τον Γκόμεζ να διώχνει σε κόρνερ και πάλι να του λέει όχι σε μια μεγάλη στιγμή για τη Ζάκυνθο! Η Αγωνία όσο περνούσε η ώρα κορυφωνόταν στο στάδιο. Οι κυανοκίτρινοι προσπάθησαν να νικήσουν την άμυνα των Μεσσήνιων αλλά και τις καθυστερήσεις στον αγώνα από το 70΄ και μετά… Η πίεση της Ζακύνθου συνεχίστηκε, τόσο από τον άξονα όσο και από τα πλάγια. όμως παρά τις υπεράνθρωπες προσπάθειες των παικτών δεν κατέστη δυνατό η Ζάκυνθος να απειλήσει την εστία του Γκόμεζ. Από το 80΄ και μετά οι καθυστερήσεις των παικτών της Μαύρης Θύελλας γέμισαν εκνευρισμό τους γηπεδούχους που έβλεπαν τον χρόνο να περνά πάρα πολύ γρήγορα/ Έτσι φτάσαμε στο τέλος του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν σε αυτό το 1-1.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-1

Τελικό συμπέρασμα: Επεισοδιακό παιχνίδι στο δημοτικό στάδιο, με την καλύτερη και πολύ ψυχωμένη Ζάκυνθο να μην φτάνει τελικά στην πολυπόθητη νίκη και τους τρεις βαθμούς. Οι νησιώτες δε μπόρεσαν να πλησιάσουν πιο κοντά τη ζώνη της παραμονής, έχοντας μείνει 5 βαθμούς πίσω από τον Τσικλητήρα Πύλου, τον οποίο υποδέχονται την ερχόμενη Κυριακή σε έναν πραγματικό “τελικό” επιβίωσης. Η Καλαμάτα από την πλευρά της αν και αδιάφορη, έπαιξε με πολύ πάθος και κατάφερε στη μοναδική αξιόλογη φάση της στο ματς να ισοφαρίσει το γκολ του Τσουκαλά με σκόρερ τον Αθανασόπουλο. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν μαζική άμυνα στην επανάληψη ενώ έπεφταν συνέχεια κάτω για να “ροκανίσουν” το χρόνο.

ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Νόλης Δ.): Διαμαντής, Κίτος, Κυργιάζος, Λιάμης, Ράδης (87’ Παπαδόπουλος), Τσουκαλάς Β. (77’ Βαρότσης), Τσιριγώτης Ηλ., Πέττας Ρ., Καραμαλίκης, Γιασίν (66’ Άμος), Σκοζάϊ

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Στεφανίδης Μ.): Γκόμεζ, Παπουτσογιαννόπουλος, Καλογερόπουλος (76’ Μερκούρης), Σαραντόπουλος, Καντούτσης, Ερέκι, Τορεσάνι (83’ Κανελλόπουλος), Ζαχαρόπουλος, Αθανασόπουλος, Λούκας, Νινιός