Μια πολύτιμη νίκη με σκορ 1-0 πήρε ο Α.Ο.Π Ζακυνθιακός κόντρα στον Διαγόρα Βραχνεΐκων και έκανε ένα σημαντικότατο «βήμα» ανόδου για τη Γ’ Εθνική κατηγορία. Η ομάδα του Στράτου Κουρούμαλου ήταν «καταιγιστική» στο πρώτο μέρος και το ισόπαλο αποτέλεσμα πριν την ανάπαυλα μόνο ως μαγική εικόνα μπορεί να χαρακτηριστεί.

Όμως ότι στερήθηκαν οι Γαλαζοπράσινοι στο πρώτο μέρος, το πήραν πίσω στην πρώτη κιόλας φάση του δευτέρου ημιχρόνου, με ένα εκπληκτικό γκολ του Στέλιου Λιβέρη, που θα πιάσει το δεξί βολέ έξω από την περιοχή και θα στείλει τη μπάλα στη γωνία του Μπαλτιμά που δε θα μπορέσει να αντιδράσει.

Στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα της αναμέτρησης οι Γαλαζοπράσινοι κατάφεραν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και να πανηγυρίσουν ένα πολύτιμο τρίποντο. Επόμενο παιχνίδι αυτό στην Κεφαλονιά με την τοπική ΑΕΚ.

2

3

Ομάδα για μεγάλα πράγματα ήταν ο Ζακυνθιακός αφού κέρδισε και τον Διαγόρα Βραχνέϊκων στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου με 1-0 με γκολ “φωτοβολίδα” του Στέλιου Λιβέρη στο πρώτο λεπτό της επανάληψης. Η Ζακυνθινή ομάδα έκανε ένα ακόμη βήμα για την άνοδο στην Γ΄ Εθνική και είναι επικεφαλής της κούρσας αυτής με 6 βαθμούς. Οι νησιώτες ήταν ισοπεδωτικοί στο πρωτο μέρος αφού έχασαν πολλές ευκαιρίες όχι μόνο ν καθαρίσουν το παιχνίδι αλλά και να πετύχουν αρκετά τέρματα.

Από τη αρχή του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι εγκαταστάθηκαν στην περιοχή του Μπαλτιμά. Στο 4΄ οι νησιώτες έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Λιβέρης έδωσε στον Πέττα αυτός έπαιξε το 1-2 με τον Καραμαλίκη ο “μικρός μπήκε στην περιοχή αντί να σουτάρει προτίμησε να βγάλει μια σέντρα με τον Μιχαλόπουλο να διώχνει με κεφαλιά την μπάλα την τελευταία στιγμή. Δύο λεπτά αργότερα ο Μπαλτιμάς έσωσε την εστία του όταν ο Λιβέρης με ένα δυνατό σουτ πήγε να στείλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ έδειξε την μεγάλη του κλάση.

Η πίεση του Ζακυνθιακού συνεχίστηκε με τους παίκτες του να τρέχουν σαν δαιμονισμένοι  με την μπάλα να παίζεται από τα δεξιά όπως επιτιθόταν  η Ζακυνθινή ομάδα. Στο 15΄ οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν ο Πέττας με ωραία προσποίηση βρέθηκε στην μικρή περιοχή του Διαγόρα αλλά το σουτ που έκανε δεν ήταν καλό με την μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Μπαλτιμά. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το παιχνίδι.

Ο Ζακυνθιακός να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο. Στο 19΄ ο Αμπατζής στην προσπάθεια του να διώξει παρά λίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Ένα λεπτό αργότερα ένα σουτ του Λιβέρη πέρασε λίγο άουτ, στο 22΄ ο Μαλαφούρης βρέθηκε έξω δεξιά μπήκε ωραία στην περιοχή σουτάρισε με την μπάλα να καταλήγει ξανά άουτ!  Η πίεση των νησιωτών συνεχίστηκε αλλά το γκολ δεν ερχόταν με το Διαγόρα να αντέχει τα “κτυπήματα”.

Στο 38΄ χάθηκε μια σπουδαία ευκαιρία όταν Ο Σούρμπης έβγαλε ωραία σέντρα ο Καραμαλίκης έπιασε την κεφαλιά αλλά και πάλι ο Μπαλτιμάς έσωσε τον Διαγόρα. Δύο λεπτά αργότερα ο Πέττας μπήκε από δεξιά έκοψε παράλληλα την μπάλα με τον Μπαλτιμά να μπλοκάρει την τελευταία στιγμή. Οι δύο ομάδες πήγαν με το μηδέν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη μίλησε η κλάση του Στέλιου Λιβερη όταν στο 46΄ πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή του Διαγόρα και με έναν “κεραυνό” την έστειλε στα δίχτυα του Μπαλτιμά μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.  Δύο λεπτά αργότερα ο Πέττας μπήκε από δεξιά, σουτάρισε απέκρουσαν οι αμυντική στην επαναφορά ο Μαλαφούρης με νέο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι από την μεριά του Ζακυνθιακού πήγε στην τακτική, έδωσε χώρο στον Διαγόρα αλλά έχοντας κλείσει καλά όλους τους χώρους δε άφησε περιθώρια στην Αχαϊκή ομάδα να κάνει ευκαιρίες και να απειλήσει την εστία του Χαρακτινού. Για 30 και πλέον λεπτά το παιχνίδι κύλησε σε αυτό τον ρυθμό με τον Ζακυνθιακό να παίρνει μια δίκαιη και πανάξια νίκη.

4

ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ (Στρ. Κουρούμαλος): Χαρακτινός, Φυτόπουλος, Μαλαφούρης (75′ Κόλα), Λιβέρης, Τζιαφέρης, Αρκαδιανός, Πέττας (84′ Μαλλιάς), Κωστάκης, Καραμαλίκης, Σούρμπης, Δρόσος (88′ Θεοδώσης).

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Κ. Τσιπιανίτης): Μπαλτιμάς, Ντινόπουλος, Βετούλας, Αμπατζής, Μιχαλόπουλος (88′ Τζόλας), Δασούρας, Δελιγιαννάκης, Παναγιωτόπουλος (73′ Αρφαράς), Λαζανάς, Ανδρεόπουλος, Φράγκος.

Διακριθέντες

Από τον Ζακυνθιακό αυτοί που ξεχώρισαν ήταν πρώτος και καλύτερος ο Λιβέρης ήταν για άλλη μια φορά ανίκητος πανταχού παρών και πέτυχε ο γκολ της νίκης. Eξαιρετική παρουσία του Μάριου Κωστάκη με Τζιάφερη Αρκαδιανό να δίνουν τα χέρια σε απόδοση. Ο Φυτόπουλος διανύει περίοδο καταπληκτικής φόρμας ήταν πραγματικός “ογκόλιθος” στη δεξιά μεριά της άμυνας. Ο Μαλαφούρης ήταν μαχητικός και ορεξάτος. Ο Πέττας στα πρώτα 60 λεπτά ήταν πηγή κινδύνου από δεξιά, θα μπορούσε αν τελείωνε σωστά δύο φάσεις να είχε πετύχει γκολ.

Από τον Διαγόρα ο Μπαλτιμάς είχε κατεβάσει “ρολά” αφού όταν χρειάστηκε κράτησε όρθια την ομάδα του σε δύσκολες στιγμές. Ο Βετούλας έκανε πολύ καλό παιχνίδι  και τα πήγε σχετικά καλά στα αμυντικά του καθήκοντα,