Παίζοντας με παίκτη λιγότερο για πάνω από μια ώρα αγώνα, οι Βολιώτες πήραν το ντέρμπι, επικρατώντας 1-2 του Ηρακλή * Άριστη αμυντικά η ομάδα του Βοσνιάδη, κορυφαίος ο Ανιέτε!

Το απόρθητο κάστρο του Ηρακλή (στο πρωτάθλημα), το Καυταντζόγλειο Στάδιο, έπεσε! Και αυτή που το έριξε ήταν η Νίκη Βόλου με τον πλέον παλικαρίσιο τρόπο. Η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη κόντρα σε όλα κατάφερε να σπάσει το αήττητο της έδρας του «Γηραιού» επικρατώντας με 1-2, παίζοντας μάλιστα για πάνω από μια ώρα με δέκα ποδοσφαιριστές…

Η νίκη για τους φιλοξενούμενους αποκτά ακόμα μεγαλύτερη σημασία αν αναλογιστούμε την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκονταν οι Θεσσαλονικείς (μετρούσαν εννιά νίκες / μια ισοπαλία στα τελευταία δέκα ματς), οι οποίοι ωστόσο «βραχυκύκλωσαν» απέναντι στην εξαιρετικά στημένη Νίκη Βόλου η οποία ακόμα κι όταν ισοφαρίστηκε βρήκε την λύση, έφτασε στο δεύτερο γκολ και κράτησε μέχρι τέλους ένα τεράστιο διπλό

.Το ντέρμπι στο Καυταντζόγλειο είχε απ’ όλα! Ένταση, πάθος, αποβολή και πολλές πολλές διακοπές οι περισσότερες στην επανάληψη τις οποίες προκαλούσαν οι Βολιώτες για να «παγώνουν» με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο το παιχνίδι. Φυσικά στο ποδόσφαιρο όλα μέσα είναι, όπως και τα λάθη των διαιτητών, με τους ανθρώπους της Νίκης να «φωνάζουν» και να διαμαρτύρονται έντονα προς τον ρέφερι Φουκάκη, οποίος απέβαλε μέσα σε τρία λεπτά (με δύο κίτρινες) τον Σοϊλέδη, εξαντλώντας την αυστηρότητα του.

Από το 24′ λοιπόν οι αριθμητικές ισορροπίες στο ντέρμπι είχαν αλλάξει. Νωρίτερα και συγκεκριμένα δέκα λεπτά πριν, οι φιλοξενούμενοι είχαν εκμεταλλευτεί στο… έπακρο το δικό τους δυνατό ξεκίνημα, ανοίγοντας το σκορ με ωραίο πλασεδάκι του Ισαάκ (πλήγωσε την πρώτην ομάδα του) από ασίστ του Ανιέτε.

Έχοντας παίκτη παραπάνω πάντως ο Ηρακλής επόμενο ήταν να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, να διατηρεί την κατοχή της μπάλας και να ψάχνει τον τρόπο να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα. Αν και δεν έδειχνε ικανός να τα καταφέρει και να πατήσει την περιοχή του Αποστολίδη, μπόρεσε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους να ισοφαρίσει με τον Ιντζόγλου. Ούτε από αυτό ωστόσο… μάσησε η Νίκη!

Οι Βολιώτες με ξεκίνημα στην επανάληψη… καρμπόν, με αυτό του πρώτου μέρους, αιφνιδίασαν τους πάντες και με, ποιον άλλον, τον Ανιέτε (δέκατο γκολ συνολικά) που αξιοποίησε την ασίστ του εξαιρετικού Τζιώρα, έγραψαν το 1-2, «παγώνοντας» για τα καλά το Καυταντζόγλειο. Από εκεί και πέρα μπήκαμε σε ένα σκηνικό με τον Ηρακλή να πιέζει και τη Νίκη Βόλου να αμύνεται εξαιρετικά, κρατώντας με σχετική άνεση το υπέρ της σκορ.

Ο «Γηραιός» πέφτοντας στην παγίδα των φιλοξενούμενων δεν μπόρεσε ποτέ να βάλει ηρεμία στο παιχνίδι του και να ψάξει ορθολογικά το γκολ, ενώ όσο τα λεπτά περνούσαν οι της Νίκης Βόλου με τις συνεχείς διακοπές που προκαλούσαν έπαιζαν με τα νεύρα των γηπεδούχων που πέρα από μια, δύο ψευτοευκαιρίες δεν απείλησαν ιδιαίτερα.

Κάπως έτσι, το 1-2 παρέμεινε μέχρι τέλους στο σπουδαίο ντέρμπι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Β’ Εθνικής, ενώ αυτό το διπλό επαναφέρει τη Νίκη Βόλου ξανά στην δεύτερη θέση, προσπερνώντας τον «Ήρα».

Κίτρινες κάρτες: 68′ Τάι – 20′ Σοϊλέδης, 27′ Ανιέτε, 78′ Γκότοβος, 82′ Τζιώρας, 90’+5 Αποστολίδης

Κόκκινες κάρτες: 24′ Σοϊλέδης

Διαιτητής της αναμέτρησης Φουκάκης (Ηρακλείου) με βοηθούς τους Κουράκη (Ηρακλείου), Νικολακάκη (Ηρακλείου).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γκιγέρμο Όγιος): Χουάντερσον, Τάϊ, Κοντέων, Κοντοδήμος, Πουρτουλίδης, Ιντζόγλου, Ζαχόρα, Μπάμπα, Λίμα (56′ λ.τρ. Παπαστεριανός), Σιατραβάνης (66′ Χιονίδης), Τσιλιανίδης (72′ Ματσούκας).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Αλέκος Βοσνιάδης): Αποστολίδης, Τζιώρας (81′ Γέσιτς), Μπακάλης, Σοϊλέδης, Μανουσάκης (88′ Ρεπετσάς), Ζουλιώτης, Ακασού, Γιώτας, Γκοτοβός, Ισάακ (36′ Πινέιρο), Ανιέτε.