Ολοκληρώθηκε το απόγευμα της Δευτέρας το μεγάλο παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής για την Β΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου ανάμεσα στον Αίολο Σαρακηνάδου και την Δόξα Λιθακιάς… Οι γηπεδούχοι πήραν μια δίκαιη νίκη με 3-2 και πλέον περιμένουν να δουν αν στο τέλος θα μπορέσουν να μπουν στην διαδικασία των μπαράζ ανόδου, κάτι το οποίο μέχρι στιγμής δεν έχει επιτευθεί καθώς η διαφορά από την 2ο στην βαθμολογία είναι πάνω από 12 βαθμούς και αυτό αφήνει την ομάδα του Αίολου εκτός μπαράζ ανόδου..

Στο παιχνίδι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κέρδισαν δίκαια, αν και στο τέλος ως συνήθως τα έκαναν λίγο θάλασσα και πήγαν να μπουν σε περιπέτειες… όμως στο τέλος χαμογέλασαν και πήραν τους βαθμούς της νίκης που τους δίνει το δικαίωμα να ονειρεύονται ακόμη και να παλεύουν για να πάρουν μια θέση στην μεγάλη κατηγορία. Έξαλλου οι γηπεδούχοι έχουν παίξει όλα τα ντέρμπυ και πλέον το πρόγραμμα τους είναι σαφώς πιο εύκολο. Στο αγωνιστικό μέρος το σκορ άνοιξε ο Κρεζίας με γυριστό σουτ στο 7 λεπτό για να έρθει ο νεαρός Ζουπάνος να κάνει το 2-0 με πλασέ στο 27΄ της αναμέτρησης! Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με τον Μπιζιντή στο 61΄ του αγώνα αλλά λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 67΄ ο Αλέξανδρος Τσουκαλάς με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ  από 30 περίπου μέτρα έστειλε την μπάλα στο Γ΄ της εστίας της Λιθακιάς κάνοντας το 3-1 για την ομάδα του! Στο 79΄ ο Μήτρος μετά από σύγχυση στην περιοχή του Αίολου μείωσε σε 3-2 και έβαλε φωτιά στο ματς! Η Λιθακιά όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση και με αυτό τον τρόπο οι γηπεδούχοι πήραν σπουδαία νίκη! Πολύ καλή η διαιτησία του Πυλαρινού και των βοηθών Κωστάκη και Μπάστα.

ΑΙΟΛΟΣ ΣΑΡΑΚΗΝΑΔΟΥ (Βασίλης Μυλωνάς) Βρυώνης, Παπαδάκης, Κρεζίας (59΄ Τζόλας, Λάππος (67΄ Ζώης) , Σέλληνας, Λιβέρης, Μακρυπόδης, Φαραός, Σάλα, Ζουπάνος, Τσουκαλάς (79΄ Μπατμάεφ)

ΔΟΞΑ ΛΙΘΑΚΙΑΣ () Μόρφης, Τεμπονέρας, Μποζίκης, Μπιάζης, Μποζίκης Παυλος., Μούσουρας, Γιατράς (53΄ Κλάδης), Καψάσκης, Κοριανίτης 49΄ Φαραός Τιμ), Μπιζιντής, Πίττας ( 69΄ Μήτρος)