Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο Ενωσιακό γήπεδο ανάμεσα στους ουραγούς του πρωταθλήματος της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Το παιχνίδι θα μπορούσε να χαρακτηρισθεί ως «ο θάνατός σου, η ζωή μου», αφού ο Αχιλλέας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, εν αντιθέσει με τον Ελατιακό που είχε χαμένες ευκαιρίες.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ελατιακός είχε μια πολύ καλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Τσουκαλά Μ., ο οποίος βρέθηκε μόνος τους στην περιοχή του πέναλτι, σούταρε, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στη συνέχεια, η ομάδα του Δημήτρη Καρτσακλή είχε μια ακόμη νέα ευκαιρία στο 18’ με ένα σουτ του Αλέξη Τσουκαλά ο οποίος βρισκόταν έξω απ’ την μεγάλη περιοχή.

Η ροή του αγώνα κυλούσε ομαλά υπέρ του Αχιλλέα έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και πιέζοντας τους φιλοξενούμενους, σε αντίθεση με τον Ελατιακό που είχε χαμένες ευκαιρίες. Στο 41ο της αναμέτρησης η ομάδα του Αχιλλέα είχε μια πολύ καλή ευκαιρία με τον Τζαβαλά, ο οποίος από δεξιά γύρισε την μπάλα απ’ το ύψος του πέναλτι.

Σε εκείνο το σημείο ο Στραβοπόδης σούταρε μόνος του, με την μπάλα να καταλήγει στον τερματοφύλακα. Ένα λεπτό πριν λήξει το πρώτο μέρος του αγώνα, η ομάδα του Αποστόλη Τζαμαλή είχε μια ακόμη ευκαιρία με τον Γκούσκο σε μια καλοζυγισμένη σέντρα από δεξιά, όταν ο Αγγελόπουλος παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα καταλήγει πάνω απ’ τα δοκάρια της εστίας του Ελατιακού.

Στις αρχές της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48′  ο Μαρίνος Ν. εκτελεί φάουλ, την κεφαλιά την πήρε ο Ελέζι με τελικό αποδεκτή της μπάλας τον Πλαρινό ο οποίος με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Το 56ο λεπτό βρίσκει τον Αχιλλέα με μια μεγάλη, αλλά χαμένη ευκαιρία, όταν ο Αγγελόπουλος μετά από μια ωραία προσωπική του ενέργεια πάσαρε στον Τζαβαλά, με τον τελευταίο να σουτάρει και η μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.

Στο 61ο σε δυνατό διαγώνιο σουτ του Ελέζι ο τερματοφύλακας του Ελατακού, Συνετός, απέκρουσε εκπληκτικά σωτήρια για την ομάδα του. Μόλις 3 λεπτά αργότερα (σ.σ. 64ο) ο Τσουκαλάς Αλ. μπαίνοντας από δεξιά απέφυγε 3 αντιπάλους, γύρισε διαγώνια προς το σημείο του πέναλτι για να συνεργαστεί με τον Πυλαρινό σε ένα δυνατό σουτ, όμως, η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

Λίγα λεπτά πριν λήξει το ματς, ο Φραγκογιάννης εκτέλεσε φάουλ απ’ το ύψος της μεσαίας γραμμής. Εκεί, αμυντικοί και επιτιθέμενοι διεκδίκησαν την μπάλα, όταν αυτή στρώθηκε στον Σπίνο, όπου αυτός με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε για την ομάδα του. Στο 88΄ εκπληκτική απόκρουση απ’ τον τερματοφύλακα του Ελατιακού μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Νίκου Μαρίνου.

Στη συνέχεια της φάσης νέο σουτ του Πλαρινού το οποίο διώχνουν σε κόρνερ οι αμυντικοί. Στο 89′ λεπτό της αναμέτρησης ο Τζαβαλάς από το χώρο του κέντρου με μια μακρινή διαγώνια μπαλιά βρήκε τον Αγγελόπουλο από θέση έξω δεξιά. Ο τελευταίος έκανε το σουτ για να αποκρούσει σωτήρια ο τερματοφύλακας του Ελατιακού, Συνετός. Το «ριμπάουντ» πήρε ο Πλαρινός που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 2 1 για τον Αχιλλέα μέσα σε πανηγυρισμούς από παράγοντες και παίκτες, οι οποίοι έγιναν ένα κουβάρι μπροστά απ’ τον πάγκο της ομάδας τους.

Διακριθέντες για την ομάδα του Αχιλλέα Αγγελόπουλος (Φούλης), Μαρίνος Ν. και Πλαρινός, ενώ για τον Ελατιακό Συνετός Α. Τσουκαλάς, Σπίνος.

Πολύ καλή η διαιτησία  Αδαμόπουλου Κωστάκη και Κλάδη

ΑΧΙΛΛΕΑΣ: Αποστόλης Τζαμαλής Σιούκας, Γκούσκος, Καλογερόπουλος, Ελέζι, Μαρίνος, Αγγελόπουλος, Στραβοπόδης (78΄ Παπαδάτος), Τσιριγώτης, Πλαρινός, Γιοβάνη, Τζαβαλάς

ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ: Δημήτρης Καρτσακλής Συνετός, Φραγκογιάννης, Στραβοπόδης, Στήθος, Πυλαρινός Δ., Σπίνος, Καρτσακλής, Τσουκαλάς Α., Χασαλεύρης (45΄ Θεοδόσης Λ.), Τσουκαλάς Μ., Πλαρινός Ε. (58΄ Τσουκαλάς Π.

Σε ρυθμό ρελαντί η Θύελλα 3-0 τον Αετό!

Τους τρεις βαθμούς της νίκης κατέφερε να παρει άνετα η Θύελλα Αμπελοκήπων εκτός έδρας από τον Αετό Καλιπάδου. Οι παίκτες του Νίκου Βεντουρή ήταν σοβαροί και πήραν αυτό που ήθελαν από το παιχνίδι. Στο 40΄ η Θύελλα θα προηγηθεί στο σκορ με αυτογκόλ του Ψάρρη, ενα λεπτό πριν τελειώσει το ημίχρονο ο Μαρούδας έκανε το 2-0 για τους κυανοκίτρινους και το 3-0 διαμόρφωσε ο Σπ. Μαρίνος.

ΑΕΤΟΣ ΚΑΛΛΙΠΑΔΟΥ: Θοδωρης Δραγώνας Ζέζας, Ψάρρης Χαράλ., Τσουκαλάς Διον. Ψάρρης Π., Καπαρέλης ., Γουσέτης Αν., Καπαρέλης Ευστ., Μάντσε (50΄ Καπαρέλης Ιωάν.), Μαρινάκης (46΄ Γουσέτης Διον.), Μαρόπουλος Π., Βούρτσης (70΄ Ξένος)

ΘΥΕΛΛΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Νίκος Βεντουρής Διαμαντής, Κομιώτης Ιωάν. (58΄ Μαρίνος Ιωάν.), Βυθούλκας Π., Βυθούλκας Δ., Βεντουρής Δ., Σοφός Γ., Πάνος, Μαρούδας , Μαρίνος Σπ. (78΄ Χριστοδουλόπουλος), Διαμαντής Σωκ. (69΄ Ματαράγκας), Κομιώτης Αλ.

6αρα για το Τσιλιβή!

Η ομάδα του Παναγιώτη Τρουπιώτη παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο κατάφερε να πάρει μια εύκολη νίκη απέναντι στον ΑΟΚ που δεν μπορούσε να αντισταθεί στον αγωνιστικό χώρο. οι κόκκινοι με τα γκολ των (2 γκολ Μπάστας Αν., 2 γκολ Κυδωνιάτης, Παντελέων, Σάλα) έφυγαν από το γήπεδο με τους τρεις βαθμού της νίκης.

ΤΣΙΛΙΒΗ: Παναγιώτης Τρουπιώτης Κλάδης , Κρεζίας, Παπαδόπουλος Κλάδης Αγ., Μπιάζης, Μπάστας Αν., Προκόπης Αγ. (70΄ Πέττας), Κυδωνιάτης, Παντελέων, Γιακουμέλος (63΄ Σάλα Λ.), Καλογέρης (55΄ Σάλα Ιω.)

ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ: Σταύρος Σκιαδόπουλος Βρυώνης, Πεφτιτσέλης, Τάσσιος (46΄ Γκούσκος Αν.), Κενίνι (46΄ Στήθος Ν.), Βιλλιάρδος, Κουτσουπιάς, Πυριόχος, Παπάς, Βούτος, Βαλτάς, Πατρινός (46΄ Χαλκίδης)