Με 37 αθλητές και αθλήτριες θα εκπροσωπηθεί η χώρα μας στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων, το οποίο θα γίνει 2-3/7 στο Μπολού της Τουρκίας. Στην Ελληνική αποτσολή θα βρίσκεται και ο Ζακυνθινός αθλητης της δισκοβολίας ΑΝΔΡΕΑΣ ΘΑΝΑΣΗΣ ώς ο καλύτερος έφηβος

Την προηγούμενη χρονιά ήταν 3ος Βαλκανιονίκης στην αντίστοιχη διοργάνωση και ευελπιστεί για κάτι καλύτερο εν όψει του Παγκοσμίου πρωταθλήματος τον επόμενο μήνα.  Η αναχώρηση της ομάδας θα γίνει με πτήση της  Aegean A3990  την Παρασκευή 1/7/16 και ώρα 08:20  από το Ελευθέριος Βενιζέλος   και η επιστροφή την Δευτέρα  4/7/16 και ώρα 17:25   με πτήση της Aegean   A3993. Το ραντεβού της ομάδας έχει δοθεί για τις 06.30 το πρωί της Παρασκευής στο αεροδρόμιο Ελευθέριος Βενιζέλος.

Μία ημέρα νωρίτερα, την Πέμπτη, οι αθλητές και συνοδοί που διαμένουν στην Αττική θα πρέπει να παραλάβουν τον αθλητικό ιματισμό, από τα γραφεία της ομοσπονδίας από τις 19:00 έως 20:00. Οι αθλητές τις επαρχίας θα παραλάβουν τον ιματισμό από το αεροδρόμιο, το πρωί της Παρασκευής.

Παρακαλούνται οι αθλητές και οι συνοδοί να μετακινηθούν με τα μέσα μαζικής μεταφοράς (λεωφορείο-τραίνο-καράβι) και να έχουν μαζί τους τα παραστατικά της μετακίνησής τους (διόδια-αποδείξεις βενζίνης-αποδείξεις εισιτηρίων) και να τα παραδώσουν στον αρχηγό της αποστολής για να γίνει η απόδοση τους .

Όλοι πρέπει  να έχουν μαζί τους ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες ή διαβατήριο.

Για οποιαδήποτε  πληροφορία ή απορία τα μέλη της αποστολής μπορούν να επικοινωνούν   με τον αρχηγό της αποστολής Γιάννη Λιούμπα ( 6974  649  160) και τον εθνικό προπονητή Γιάννη Κουτσιώρα (6945 555 438).

Η ομάδα

 

Εφηβοι

100 μ. Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

200 μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη Ιωαννίνων)

400 μ.: Νίκος Εμπέογλου (ΣΑΚΑ)

800 μ.: Θανάσης Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας)

1.500 μ.: Χρήστος Παπούλιας (Πανιώνιος)

5.000 μ.: Γιώργος -Μιχάλης Τάσσης (ΑΕΚ)

400 μ. εμπ.: Δημήτρης Λεβαντίνος (ΓΣ Ηλιούπολης)

3.000 μ. στιπλ: Ανέστης Παπούλιας (ΑΕΚ)

Υψος: Θοδωρής Αλεξιάδης (ΓΣ Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Νίκος Νεράτζης (Κερκυραικός)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΕ Γρεβενών), Νίκος Παπαδόπουλος (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)

Τριπλούν: Δημήτρης Μονώπολης (Κερκυραικός), Νίκος Ανδρικόπουλος (ΑΕ Μεσογείων)

Σφαιροβολία: Κώστας Χατζημιχαήλ (ΟΦΚΑ Οδυσσέας)

Δισκοβολία: Ανδρέας Θανάσης (ΑΓΕ Ζακύνθου)

Σφυροβολία: Γιάννης Γουμενάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος)

Ακοντισμός: Αρης Περιστέρης (ΓΑΣ Παιανίας)

Δέκαθλο: Αλέξανδρος Σπυριδονίδης (ΠΑΟΚ)

 

Νεάνιδες

100 μ.: Σοφία Ιωσηφίδου (ΟΚΑ Καβάλας)

200 μ.: Κατερίνα Λαφτσή (ΟΚΑ Φίλιππος Καβ.)

400 μ.: Βαρβάρα Γρίλλου (ΓΣ Κερατσινίου), Αλεξία Πολυκράτη (Σχολή Μωραίτη)

400 μ. εμπ.: Δήμητρα Γναφάκη (Κύδων Χανίων), Αννα Κιάφα (Αρχέλαος Κατ.)

800 μ.: Κατερίνα Κουτλή (ΑΓΕ Μεσογείων)

5.000 μ.: Βασιλεία Γουνάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος)

100 μ. εμπ.: Γεωργία Τερζάκη (Ηρακλής)

3.000 μ. στιπλ: Βασιλεία Γουνάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος)

Υψος:  Αλκηστις Βαγγέλη (ΠΑΟ Θέρσιπος)

Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης)

Μήκος: Ναταλία Μπέση (ΓΣ Πρωτέας Ηγ.)

Τριπλούν: Κωνσταντίνα Ρωμαίου (Κερκυραικός)

Σφαιροβολία: Ευαγγελία Γερομαρκάκη (ΓΕ Ιεράπετρας)

Δισκοβολία: Κωνσταντίνα Σπανουδάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος)

Σφυροβολία:  Ευθυμία Καραστογιάννη (Αίολος Μακ.)

Ακοντισμός: Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ)

Επταθλο: Νίκη Ξυδώνα (Πίνδαρος Θηβών)

 

Διαβάστε επίσης

Αφήστε μια απάντηση