Ολοκληρώθηκαν οι 13 πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας και έτσι έπεσε η αυλαία του πρώτου γύρου με τις ομάδες να κάνουν “ταμείο” και να μετρούν τα συν και τα πλην από αυτές τις “μάχες” του Α΄ μέρους! Ο ΑΟΚ Ζακύνθου είναι η ομάδα που έχει εκπλήξει θετικά την κοινη γνώμη για την μέχρι τώρα παρουσία του στο πρωτάθλημα του 8ου ομίλου.

Οι νησιώτες έχουν σκαρφαλώσει την 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα ‘έχοντας 22 βαθμούς και κοιτούν το μέλλον με αισιοδοξία. Ο ΑΟΚ έχει κερδίσει τον σεβασμό όλων των ομάδων σε αυτό τον δύσκολο όμιλο, με την εν γένει παρουσία του και την συμπεριφορά παικτών παραγόντων και τεχνικού τιμ.

Ο ΑΟΚ σε αυτές τις 13 αγωνιστικές έχει πετύχει 6 νίκες με Πάμισο (3-0), Παναρκαδικό (3-1), Ένωση Λέρνας (εκτός 0-1), Αστέρα Βλαχιώτη (3-1), ΑΟ Εικοσιμίας (εκτός 0-1) και Ενωση Ερμιονίδας (εκτός 1-3). 4 ισοπαλίες με Μανδραικό (εκτός 0-0), Αμβρυσέα Διστόμου (εκτός 0-0), Πελλάνα Καστορίου (εκτός 0-0) και Παναργειακό εντός (1-1) έχει γνωρίσει 3 ήττες με Ύπατο (εντός 1-2), Καλαμάτα (εντός 0-1) και Ασπρόπυργο (εκτός 3-1) Οι 3 πρωτες νίκες της ομάδας έχουν επιτευχθεί στο Δημοτικό Στάδιο και οι υπόλοιπες 3 εκτός έδρας.

Η συγκομιδή της επίθεσης είναι ικανοποιητική. Ο ΑΟΚ εχει την 4η καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα με 17 τέρματα πίσω από Παναργειακό, Ασπρόπυργο και Καλαμάτα. Στην άμυνα εχει δεχτεί 10 τέρματα έχοντας την 6η καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα. Την μεγαλύτερη νίκη εχει πετύχει στο Δημοτικό στάδιο με αντίπαλο τον Πάμισο με 3-0 και την μεγαλύτερη ήττα στον Ασπρόπυργο με 3-1.

Πρώτοι σκόρερ για την ομάδα του ΑΟΚ είναι: O επιθετικός Ανδρέας Μεζίνι με 6 τέρματα. Ο μέσος Ραφαήλ Πέττας με 4 τέρματα. Ο ακραίος επιθετικός Ατζελμο Βιέντ με 2 τέρματα, ο μεσοεπιθετικός Φαρατζί Τααρίπτε με 2 τέρματα και ο Θεόδωρος Μιχαηλίδης τέρμα  (οι τρεις αυτοί παίκτες έχουν αποχωρήσει από τον Σύλλογο), ο Κώστας Κάρδαρης 1 τέρμα όπως και ο Μάριος Μαρούδας ένα τέρμα. Η ομάδα σκοράρει κατά μέσο όρο 1.3 τέρματα σε κάθε παιχνίδι!

Οι πρώτοι παίκτες με την μεγαλύτερη συμμετοχή σε αυτά τα 12 παιχνίδια είναι πέντε βάση της γνωστής ιστοσελίδας Soccerbase! Ο τερματοφύλακας Θανάσης Δρακόπουλος με 1080 λεπτά συμμετοχής, ο Ηλίας Παναγόπουλος με 1080 λεπτά, ο Σπύρος Σωτηρόπουλος με 1080 λεπτά ο Ραφαήλ Πέττας με 1079 λεπτά και ο Νίκος Κουρέλλας με 1078 λεπτά Οι τρεις πρώτοι δεν έχουν χάσει λεπτό από τα παιχνίδια της ομάδας του ΑΟΚ. Οι άλλοι δύο έχουν χάσει ένα και δύο λεπτά αντίστοιχα!

Λίγο πιο κάτω βρίσκονται ο Κώστας Καρδαρης με 1035 λεπτά και ο Ανδρέας Μεζίνι με 1024 λεπτά συμμετοχής.  9 ποδοσφαιριστές έχουν ξεκινήσει και τους 12 αγώνες (Δρακόπουλος, Μιχαηλίδης, Παναγόπουλος, Κουρέλλας, Σωτηρόπουλος, Πέττας, Κάρδαρης, Τηλιόπουλος και Μεζίνι) πιο πίσω είναι ο Γιώργος Καρβούνης με 11 αγώνες (είχε χάσει ένα ματς λόγω καρτών)

Σημ. όλα τα στατιστικά στοιχεία είναι έως και την 12η αγωνιστική. Ευχαριστούμε θερμά τον Δημήτρη Τσακίρη και την ιστοσελίδα soccerbase για τα πολύτιμα αυτά στοιχεία.