Ο παλιός είναι αλλιώς λέει η παροιμία!  Στην περίπτωση του ΑΠΣ Ζάκυνθος οι παλιοί έκαναν την ζημία μαζί με τα νέα παιδιά φυσικά!  Ο πρώτος (Φιλιάς) σαν τερματοφύλακας κατέβασε ρολά όποτε  χρειάστηκε, ο δεύτερος (Τριανταφυλλίδης) σαν επιθετικός έκανε αυτό που έπρεπε και ο 3ος (Τσουράκης) πέτυχε ένα όμορφο γκολ.

Έτσι λοιπόν ο ΑΠΣ Ζάκυνθος  πέρασε σαν “σίφουνας” από τα ορεινά κερδίζοντας την ΑΕ Αγίου Λέοντα/Κοιλιωμένου με 3-0 για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν έξυπνα, δυνατά και με σωστή τακτική κατάφεραν να πετύχουν 3 τέρματα χωρίς να μπορέσουν να προλάβουν να αντιδράσουν τα “Λιοντάρια” που στην κυριολεξία πιάστηκαν στον ύπνο!

Ο τίτλος θα μπορούσε να είναι και “η απόδραση των 11” Γιατί τόσοι ήταν οι παίκτες του Σπύρου Φιορεντίνου που αγωνίστηκαν  στο ματς χωρίς καμία αλλαγή! Και όμως οι κυανοκίτρινοι ήταν ψυχωμένοι και πήραν τεράστιο διπλό. Το 1-0 το έκανε ο Σπύρος Καψάσκης με κεφαλιά στο 39΄.  Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο Ντίνος Τσουράκης με εντυπωσιακό συρτό σουτ έξω από την περιοχή διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του κάνοντας το 0-2 και στο 80΄ ο Τριανταφυλλίδης επιχείρησε μια σέντρα σουτ από τα δεξιά η μπάλα βρήκε σε πόδια αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας των “Λιονταριών”. ετσι με αυτό τον τρόπο διαμορφώθηκε το 3-0 για την ομάδα του ΑΠΣ Ζάκυνθος που με αυτό το τρίποντο πήρε βαθμολογική ανάσα.

Λευκή ισοπαλία στον Αγγερικό (χ)αμένοι και οι δύο!

Φλόγα Κυψέλης και Δόξας Λιθακιάς μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις κατά τον κλισέ τίτλο. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν στη νίκη είχαν κάποιες καλές στιγμές αλλά δε μπόρεσαν οι παίκτες τους να βρουν δίχτυα σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι  Η Φλόγα είχε την εύκαιρα να ανοίξει το σκορ στο 1ο λεπτό αλλά ο Σόρα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενοι εμφανώς πιο δυνατοί και ενισχυμένοι είχαν ένα δοκάρι και 2-3 καλές στιγμές κυρίως στο Β΄ μέρος για να πάρουν το τρίποντο. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο Φλόγα με 24 βαθμούς νιώθει την θέση της στην 6άδα του πρωταθλήματος επισφαλή. Στην αντίπερα όχθη ο Δόξα Λιθακιάς με 11 βαθμούς κάνει μεγάλο αγώνα να μπει στους αγώνες παραμονής με το καλύτερο δυνατό τρόπο αλλά οι 11 βαθμοί είναι ακόμα λίγοι!