Σε ένα πού ωραίο παιχνίδι με πολλές φάσεις και πολλά γκολ ο Παναρτεμισιακός πήρε το ντέρμπι των “γειτόνων” κερδίζοντας τον Αστέρα Μαχαιράδου με 5-2. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν ουσιαστικοί, όταν έπρεπε δεν έκαναν αμυντικά λάθη και κτυπώντας σε αντεπιθέσεις πήραν μια πολύτιμη νίκη απέναντι στον Αστέρα που πλήρωσε την αστοχία των παικτών του αλλά και τα σοβαρά αμυντικά λάθη.

Τα γκολ των γηπεδούχων πέτυχαν οι Κάρδαρης 10΄ 41΄, Βοζαϊτης 14′, Κορφιάτης 77΄,  Ραυτόπουλος 93΄ για τους φιλοξενούμενους σκόραραν ο Κώστας Αντωνόπουλος 19΄ και ο Νίκος Κακολύρης 26′.

Τα “Ελάφια” ήταν αυτά που κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον Αστέρα αφού μέσα σε 15 λεπτά είχαν πετύχει δύο γκολ.  Ο Κώστας Κάρδαρης ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 10΄ για να έρθει ο Βοζαϊτης 4 λεπτά αργότερα και να κάνει το 2-0.

Όμως οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφεραν στην αρχή να μειώσουν στο σκορ στο 19΄ όταν ο Νίκος Κακολύρης εκτέλεσε φάουλ και ο Αντωνόπουλος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κυπριώτη.

2

Ο Αστέρας πίεσε παρά πολύ στην συνέχεια. Στο 26΄ Ο Καλαμάρας εκτέλεσε κόρνερ ο Πάστρας πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι στην επαναφορά ο Αρκαδιανός σούταρε και ο Νίκος Κακολύρης με προβολή έκανε το 2-2. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός ήταν γρήγορος και το παιχνίδι δυνατό με πολλά φάουλ. Στο 43΄ η άμυνα του Αστέρα πιάστηκε στον “ύπνο” και ο Κάρδαρης με ωραίο σουτ έβαλε και πάλι τα “Ελάφια” μπροστά στο σκορ με 3-2.

Στο β΄ μέρος ο Αστέρας ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε τον αντίπαλο του. Στο 58΄ ο Κακολύρης εκτέλεσε φάουλ η μπάλα πήρε ύψος ο Νικολόπουλος με προβολή έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και 3 λεπτά αργότερα και πάλι ο Νικόπουλος εκτέλεσε φάουλ με την μπάλα να σταματά και πάλι στο δοκάρι!

4

Μπορεί ο Αστέρας να πίεζε για να πετύχει γκολ, οι γηπεδούχοι καιροφυλακτούσαν και με αντεπιθέσεις έκαναν την ζωή δύσκολη των φιλοξενούμενων. Στο 63΄ ο Κορφιάτης μπήκε από αριστερά, σουτάρισε με τον Αυγούστινο να σώσει την εστία του με φοβερή επέμβαση!

Μια του κλέφτη δύο του κλέφτη λέει η παροιμία με τον Κορφιάτη στο 74΄ να κάνει ακριβώς την ίδια ενέργεια αλλά αυτή την φορά με ωραίο τελείωμα ο επιθετικός του Παναρταμισιακού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 4-2. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Παναγιώτης Ραυτόπουλος που στο 90+4 έκανε το τελικό 5-2.

Παναρτεμισιακός (Ζουπάνος) Κυπριώτης, Κλάδης Β. ( 93΄Βυθούλκας), Κορφιάτης (90΄ Βεντουρής), Βαρβαρίγος, Μπράτης, Τάρε (88΄ Καπετάνης), Βοζαϊτης, Κλαυδιανός, Ραυτόπουλος, Κάρδαρης, Γιοβάνης.

Αστέρας Μαχαιράδου (Κοντονής Ν.) Αυγουστίνος, Κυβετός, Βάλβης, Καλαμαράς, Νικολόπουλος, Αρκαδιανός, Αντωνόπουλος (76΄ Τσιλίκης Επ,), Γούλιαρης, Κακολύρης Ν., Κακολύρης Γ., Πάστρας