Χωρίς ψυχή, πάθος, αποφασιστικότητα και πίστη αγωνίστηκε η Ζάκυνθος στα Βραχνέϊκα και υπέστη συντριβή με 4-0 από τους ψυχωμένους Αχαιούς και υποβιβασμός των κυανοκίτρινων στο τοπικό πρωτάθλημα!

Κατώτερη των περιστάσεων η φιλοξενούμενη δεν μπόρεσε να μπει στο “πετσί” του ρόλου της παραμονής. Μέτρια η ομάδα στο πρώτο μέρος αλλά κράτησε το μηδέν στην άμυνα. Ανύπαρκτη ουσιαστικά στην επανάληψη, την ώρα που η μπάλα “έκαιγε”.

Κόντρα στην ροή του αγώνα το πρώτο γκολ των γηπεδούχων με τον Κωστή, έπειτα από τραγικό λάθος της άμυνας (Λιάμη και Διαμαντή) στο 55΄. Από εκεί και μετά οι κυανοκίτρινοι κατέρρευσαν σαν “χάρτινος πύργος” και δέχτηκαν αλλά τρία τέρματα με τους Γεωργαντόπουλο (82΄) Χριστόπουλο (88΄ και 90+2)

Λίγες οι ευκαιρίες της Ζακύνθου (κυρίως στο πρώτο μέρος)  σε όλο το ματς που έδειχνε αποκομμένη μα αρκετούς παίκτες να είναι σε άσχημη ημέρα κάνοντας αρκετά και σοβαρά λάθη!

Οι Αχαιοί στο Β΄ μέρος θα μπορούσαν να διευρύνουν το σκορ καθώς έχασαν αρκετές ευκαιρίες. δοκάρι είχαν στο 26΄ με τον Νίκο Τρίγκα.

“Εκκλησία” το γήπεδο με την φιλοξενία να είναι άψογη από την διοίκηση του Διαγόρα που συμπεριφέρθηκε με το καλύτερο τρόπο στην ομάδα της Ζακύνθου. Ισχυρή ήταν και η αστυνομική δύναμη για τον φόβο των Ιουδαίων. Όλα κύλησαν άψογα.

30 φίλοι της Ζακύνθου βρέθηκαν στο γήπεδο για να στηρίξουν την ομάδα τους. Πάνω από 200 ήταν οι φίλοι του Διαγόρα που το τέλος χειροκρότησαν τους νικητές. Κατήφεια και στενοχώρια στην αντίπερα όχθη, δάκρυσαν για τον υποβιβασμό της αγαπημένης τους ομάδας οι φίλοι του ΑΠΣ Ζάκυνθος!

Μια “μαύρη” ημέρα ήταν η 24η Μαρτίου για την ομάδα της Ζακύνθου. Μια ημέρα που γράφτηκε με τα πιο γκρίζα χρώματα ακόμα πιο γκρίζα από τον συννεφιασμένο ουρανό της Αχαϊας. Η “επίσημη αγαπημένη” του ¨Φιόρου του Λεβάντε” η πάλε ποτέ “Βασίλισσα του Ιονίου”, αποχαιρέτησε τις Εθνικές κατηγορίες με τον πιο άδοξο και οδυνηρό τρόπο. Με μια βαριά και ασήκωτη ήττα από τον Διαγόρα Βραχνεϊκών από την μικρή κωμόπολη της Αχαΐας με σκορ 4-0.

Το σκορ αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού; Ιδού το ερώτημα! Μόνο όσοι ήταν στο γήπεδο έχουν εικόνα για το τι ακριβώς συνέβη και ή Ζακυνθινή ομάδα δέχτηκε 4 τέρματα.

Όμως όταν δεν υπάρχουν τα απαραίτητα συστατικά για ένα ματς ζωής και θανάτου δεν μπορούμε να μιλήσουμε για καμία αδικία! Συστατικά όπως το πάθος, η ψυχή, η πίστη και η αφοσίωση έλειπαν από τη Ζακυνθινή ομάδα. Όλα αυτά τα είχαν οι γηπεδούχοι που επιβραβεύτηκαν και με το παραπάνω από αυτό το ματς.

Από το πρώτο κιόλας λεπτό, οι γηπεδούχοι έδειχναν ότι “πατούσαν” καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Εν τούτοις όμως η Ζάκυνθος με σαφείς ανασταλτικούς προσανατολισμούς έδειχνε να κρατά μακριά από την εστία του Διαμαντή τους παίκτες του Διαγόρα.

Μέχρι το 15ο λεπτό, το ματς ήταν ισορροπημένο και όλα έδειχναν ότι η Ζάκυνθος θα βάλει πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους. Από το 20′  και μετά ο Διαγόρας είχε μια ελαφριά πρωτοβουλία κινήσεων χωρίς ωστόσο να γίνεται απειλητικός, με τον Γεωργαντόπουλο να είναι ο “κινητήριος μοχλός” της ομάδας του Ανδρέα Ζήκου!

Στο 25′  ο Διαγόρας έφτασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Νίκο Τρίγκα, ο οποίος αφύλαχτος στη μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαμπρόπουλου έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ζακυνθινής εστίας.

Η πίεση του Διαγόρα αυξήθηκε και στο 29΄ μετά από εκτέλεση φάουλ του Λαμπρόπουλου, η μπάλα θα καταλήξει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Διαμαντή. Δύσκολη στιγμή για τα καρέ της Ζακύνθου! Φαινόταν πάντως ότι υπήρχε πρόβλημα στα μαρκαρίσματα, καθώς οι παίκτες του Διαγόρα έβγαιναν πάντα πρώτοι στην μπάλα.

Στο 42΄ σε φάση διαρκείας ο Μιχαηλίδης από τα δεξιά έπιασε το σουτ, μετά από κόντρες ο Κωστής θα σουτάρει οι Πέττας και Τριανταφυλλίδης θα κόψουν την τελευταία στιγμή. σε μια φάση που “μύριζε” γκολ.

Ένα λεπτό αργότερα, η Ζάκυνθος απείλησε για πρώτη φορά και μάλιστα με σπουδαία ευκαιρία όταν όταν ο Σκοζάϊ με ωραία ενέργεια θα δώσει στον Πέττα, που θα κατεβάσει την μπάλα ωραία θα σουτάρει από πλάγια αριστερά  με τη μπάλα να “γλείφει” το αριστερό δοκάρι του Θωμά και να απομακρύνεται. Σε αυτή την φάση αν κάποιο πόδι έβρισκε την μπάλα αυτή θα κατέληγε στα δίχτυα!

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ- ΖΑΚΥΝΘΟΣ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Άργησε να βρει τα “πατήματα” της η Ζάκυνθος, η οποία μετά το 30′ περιόρισε τη δράση των παιχτών του Διαγόρα. Κινητήριος μοχλός ο Γεωργαντόπουλος για την ομάδα του Ανδρέα Ζήκου. Πάντως η Ζάκυνθος πέτυχε τον αρχικό της στόχο να μη δεχτεί γκολ στο πρώτο 45λεπτο.

Στην επανάληψη ο Δημήτρης Νόλης θα βάλει στο ματς τον Ζαουάντ Ζαιρί στην θέση του Γιώργου Βαρότση. Οι κυανοκίτρινοι απέκτησαν δυναμική στην επιθετική τους γραμμή και έδειχναν ότι μπορούν να μπουν μπροστά στο σκορ! Στο 52′ Ζαϊρί από δεξιά έβγαλε για τον Σκοζάϊ που θα πιάσει την κεφαλιά με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ!  .

Μια πολύ σημαντική στιγμή για την Ζάκυνθο! Αντί όμως η φιλοξενούμενη να πετύχει γκολ, θα το δεχτεί και μάλιστα κόντρα στην ροή του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ, όταν ο Λιάμης και Διαμαντής δεν συνεννοήθηκαν, ολιγώρησαν και ο Κωστής που κατάλαβε το τραγικό αυτό λάθος πήρε την μπάλα και προ κενής εστίας την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας μέσα σε πανηγυρισμούς το 1-0! Ένα γκολ πραγματικό “δώρο” στο Διαγόρα που άλλαξε και τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Από εκείνη την τραγική στιγμή η ομάδα της Ζακύνθου “πάγωσε” και στην συνέχεια κατέρρευσε σαν χάρτινος πύργος. Το ίδιο ένιωσαν οι φίλαθλοι της Ζακύνθου στο γήπεδο αλλά και οι χιλιάδες στο νησί και σε όλο τον κόσμο.

Αν και υπήρχε αρκετός χρόνος για την ανατροπή αυτό ποτέ δεν συνέβη. Οι κυανοκίτρινοι πέταξαν “λευκή πετσέτα” στο ματς και εξαφανίστηκαν από το γήπεδο.

Στο 64′ θα χαθεί άλλη μια ευκαιρία με τον Μιχαηλίδη να σουτάρει δυνατά από δεξιά η μπάλα θα “γλείψει” το δοκάρι του Διαμαντή και θα φύγει άουτ.

Οι νησιώτες δεν είχαν το κουράγιο να αλλάξουν ούτε μια σωστή πάσα και ήταν πλέον ηλίου φαεινότερο ότι το τραίνο της παραμονής είχε πλέον χαθεί! Στο 82΄ ο Διαγόρας “κλείδωσε” τη νίκη του όταν ο Γεωργαντόπουλος έκανε με πλασέ το 2-0.

Ίσως στο ξεκίνημα της φάσης, να υπήρξε επιθετικό φάουλ στον Πέττα που δεν δόθηκε. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι όποτε ήθελαν έκαναν “φύλλο και φτερό” την παραπαίουσα ζακυνθινή άμυνα!

Στο 88΄ Ο Χριστόπουλος που είχε μπει αλλαγή θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 μέσα σε αποθέωση! Και στο 92΄ σε αντεπίθεση και πάλι ο Χριστόπουλος θα δώσει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του διαμορφώνοντας το τελικό 4-0!

Με τα δυο τελευταία γκολ να ελέγχονται για οφσάιντ!  Με αυτή τη νίκη ο Διαγόρας πήγε στους 30 βαθμούς και θέλει ένα βαθμό ακόμα, για να πανηγυρίσει την παραμονή του στην κατηγορία. Από την άλλη η Ζάκυνθος “αποχαιρετά”  την Γ΄ Εθνική και πέφτει στην Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ- ΖΑΚΥΝΘΟΣ 4-0

Τελικό συμπέρασμα: Ολική “κατάρρευση” του ΑΠΣ Ζάκυνθος, στο δεύτερο ημίχρονο το οποίο εξελίχθηκε σε “εφιάλτη¨ για τους νησιώτες, που αποχαιρετούν οριστικά την κατηγορία. Το πρώτο τέρμα (Κωστής) μετά από τραγικό λάθος της άμυνας, αποτέλεσε “μαχαιριά” στην “καρδιά” των φιλοξενούμενων, που στην συνέχεια είχαν “φτερά” στα πόδια και σκόραραν άλλες τρεις φορές με Γεω ργαντόπουλο  (το δεύτερο) και δύο ακόμη τέρματα από το Χριστόπουλο. “Λευκή πετσέτα” οι φιλοξενούμενοι, στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στα άλλα ματς η Αχαϊκή “απέδρασε” με διπλό από τη Βάρδα (0-1), οι πρωτοπόροι Αστέρας Αμαλιάδας και Αστέρας Βλαχιώτη νίκησαν Καλαμάτα (3-1) και Λεωνίδιο (2-0) και όλα μεταξύ τους θα κριθούν τα πάντα την τελευταία αγωνιστική.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τάσης (Ηπείρου), Καλαμπόκης, Τσιλίκας (Αιτωλοακαρνανίας)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΒΡΑΧΝΕΪΚΩΝ (Ανδρέας Ζήκος): Θωμάς, Παναγόπουλος, Λαμπρόπουλος, Καλιτσουνάκης (90+4′ Κουτρούμπας), Τρίγκας Ανδ., Τρίγκας Ν., Μιχαηλίδης (90′ Αδαμόπουλος), Παπαδόπουλος Θ. (83′ Πετρόπουλος), Λίπι, Γεωργαντόπουλος, Κωστής (76′ Χριστόπουλος)

Πάγκος: Χριστόπουλος, Αθανασόπουλος, Αδαμόπουλος, Καραμανλής, Πετρόπουλος, Κυριαζόπουλος, Κουτρούμπας

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Μαρίνος (88′ Παπαδόπουλος Δ.), Τριανταφυλλίδης, Λιάμης, Ράδης, Βαρότσης (46′ Ζαϊρί), Τσιριγώτης, Πέττας Ρ., Καραμαλίκης, Σκοζάϊ, Άμος (69′ Τσουκαλάς)

Πάγκος: Κυριάζος, Ντάσης, Παπαδόπουλος Δ., Λάλι, Τσουκαλάς, Ζαϊρί