Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε το απόγευμα το Σαββάτου η Ζάκυνθος που κέρδισε στο Δημοτικό Στάδιο τον Ολυμπιακό Βόλου για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος με 1-0 με κεφαλιά γκολ του Κρολ στο 54΄. Η Ζακυνθινή ομάδα θα μπορούσε να “καθαρίσει” το παιχνίδι στο 67΄ αλλά το υπέροχο ανάποδο ψαλίδι που έκανε ο Ζαϊρί η μπάλα βρήκε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Στρατηλάτη!

Ποδαρικό με …το αριστερό για τον Ολυμπιακό Βόλου που έφυγε ηττημένος με 1-0 από τη Ζάκυνθο, όπως και στον αντίστοιχο περσινό αγώνα. Σε τρία παιχνίδια ανάμεσα στους δύο αντιπάλους, οι “ερυθρόλευκοι” μετρούν ισάριθμες ήττες και έτσι, οι νησιώτες έχουν αποκτήσει το χαρακτηρισμό του …κακού δαίμονα για τη βολιώτικη ομάδα.

Μέτριο πρώτο ημίχρονο για την Ζάκυνθο που είχε το άγχος της κερκίδας, διορθώθηκε στην επανάληψη και πήρε μεγαλειώδη νίκη

Πρώτη νίκη στο Δημοτικό για την Ζάκυνθο, τρίτη νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου που πλέον δείχνει ότι μεταξύ των δύο ομάδων υπάρχει ένα είδους πελατειακής σχέσης καθώς η Ζάκυνθος έχει κάνει το 3-0 σε νίκες τα δύο τελευταία χρόνια! Το πιο όμορφο ξεκίνημα ήταν αυτό για τους 2.000 φίλους της Zακυνθινής ομάδας που “πλημμύρισαν” με την παρουσία τους το Δημοτικό… Χειροκρότημα στο τέλος για Κάραμα και ποδοσφαιριστές από τους Απέναντι αλλά και από την μεγάλη κερκίδα

Το ματς για τους γηπεδούχους ήταν αγχώδης καθώς από την μία η σκληρή προετοιμασία και από την άλλη η πίεση από την κερκίδα δημιούργησε αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη της ομάδας. Η αμυντική λειτουργία της ομάδας όμως ήταν υποδειγματική.

Στα πρώτα 15 λεπτά η ζακυνθινή ομάδα έδειχνε να είναι καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο αλλά χωρίς να μπορεί να απειλήσει. όσο πέρναγε η ώρα οι φιλοξενούμενοι ανέβαζαν στροφές και ισορρόπησαν το παιχνίδι χωρίς ωστόσο να γίνουν και αυτοί απειλητικοί.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν στο 28΄ μοναδική ευκαιρία για να μπουν μπροστά στο ματς όταν άλλαξαν ωραία την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή της Ζακύνθου με τον Πολύζο να βγαίνει τετ-α τετ λίγο πλάγια δεξιά αλλά το σουτ που έκανε έστειλε την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρια του Πολίτη!

Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε ένα πολύ μέτριο τέμπο με τις δύο ομάδες να προσέχουν πιο πολύ τα νώτα τους. Η Ζάκυνθος έδειχνε αγχωμένη και δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στο χώρο του κέντρου με τον Ζαϊρί να μην μπορεί να πάρει σωστά την μπάλα από πλάγιο όπως κινείτο… Ενα σουτ του Κυριακίδη στο 47΄ πέρασε έλαχιστα άουτ από τα δοκάρια του Στρατηλάτη.

Στο Β΄ μέρος το παιχνίδι έγινε πιο δυνατό με “ομηρικές” μονομαχίες στο χώρο της μεσαίας γραμμής. Στο 50΄ η Ζάκυνθος απείλησε με ένα δυνατό σουτ του Ορφανίδη και τρία λεπτά αργότερα ο Ορφανίδης έβγαλε “γλυκιά” σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής, εκεί ο γίγαντας Κρολ πήδηξε πιο ψηλά από όλους με  ωραία καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα πρώτα να κτυπήσει στο δεξί κάθετο δοκάρι και μετά  να “αναπαυθεί” στα δίχτυα του Στρατηλάτη κάνοντας 2.000 Ζακυνθινούς να παραληρούν από ενθουσιασμό!

Αυτό ήταν… το σύνθημα δόθηκε..”Εδώ στο γήπεδο αυτό δεν χάνουμε ποτέ” Οι Ζακυνθινοί παίκτες με την βοήθεια των “Απέναντι” αλλά και της κερκίδας πήραν τα πάνω τους! Η ψυχολογία ήταν στο Ζενίθ! Αυτό που έλειπε ήταν το γκολ και αυτό είχε επιτευχθείί!

Στο 65΄ η Ζάκυνθος άγγιξε το 2ο γκολ όταν ο Ζαϊρί από το ύψος της μικρής περιοχής έπιασε ένα ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι καθώς σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Στρατηλάτη! Οι ιαχές Ζακυνθάρα βάλε ένα γκολ δονούσαν την ατμόσφαιρα του Δημοτικού! Αυτό το ματς δεν χάνεται με τίποτα ήταν αυτό που έβγαινε από όλους!

Στο 72΄ ο “Φύλακας άγγελος” της Ζακύνθου Δημήτρης Πολίτης οριζοντιώθηκε και έβγαλε την μπάλα κόρνερ σε σουτ του Ντεπέτρις! Αυτή ήταν η πιο καλύτερη στιγμή των φιλοξενούμενων!

Στο 81΄ ο Ζαϊρι έβγαλε ωραία πάσα από έξω αριστερά στον Λέκκα ο οποίος έπιασε ένα σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Στρατηλάτη. Με σωστούς ανασταλτικούς προσανατολισμούς και με μια άψογη αμυντική λειτουργία το ματς πήγε στο 90΄… και τα 6 λεπτά των καθυστερήσεων που έδειξε ο 4ος φάνηκαν “αιώνας” όμως η Ζάκυνθος άντεξε και στο τέλος πήρε μια μεγαλέιωση νίκη, την πρώτη της στην έδρα της!

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σφακιανάκης (Αθηνών), βοηθοί οι Νικολάδος (Αθηνών) και Σαμοΐλης (Αθηνών), ενώ τέταρτος ο Μακρυπόδης (Αχαΐας)
.
Κίτρινες: 66′ Κρολ, 90′ Πέττας – 13′ Ντεπέτρις, 45′ Αρβανίτης, 49′ Τσιάρας, 81′ Γουόρντεν.

Συνθέσεις:

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: Χαλίντ Κάραμα

Πολίτης, Κυριακίδης, Κουρέλλας, Βοσνακίδης, Αποστόλου, Νίκιτς (λ. τρ. 89΄ Πέττας Ραφ.), Ναζίμ, Ορφανίδης (82΄ Καραμαλίκης) , Ζαϊρί, Κρολ, Κωστούλας (75΄ Λέκκας)

Αναπληρωματικοί: Παπαδόπουλος, Γρεκός, Καραμαλίκης, Πέττας Ραφ., Μεντούρ, Λέκκας, Βυθούλκας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Απόστολος Χαραλαμπίδης

Στρατηλάτης, Γκουγκούδης, Χιτζίδης, Καραμανλής, Αρβανίτης, Τζιάρας, Πολύζος (55΄ Τσιλιγκίρης), Μοράν (67΄ Γουόρντεν), Φερνάντες (75΄ Ζέρης), Ντεπέτρις, Νικολιάς

Αναπληρωματικοί: Δασκαλάκης, Γουόρντεν, Ζέρης, Καρράς, Μπουτζίκος, Νικολόπουλος, Τσιλιγκίρης

Διαιτητές: Σφακιανάκης – Βοηθοί: Νικόλαδος και Σαμοϊλής (Αθηνών), 4ος: Μακρυπόδης (Αχαΐα)