Μια ζωτικής σημασίας νίκη που την κρατά στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενόψει του μεγάλου “τελικού” της Τρίτης απέναντι στον Α.Ο. Κατασταρίου, πήρε η Ζάκυνθος απέναντι στον μαχητικό Α.Ο. Τσιλιβή με σκορ 2-1 στο γήπεδο της Λιθακιάς.

Σε ένα ακόμη επεισοδιακό ματς τη φετινή περίοδο, όπου παρακολουθήσαμε ξανά το “θέατρο του παραλόγου”. Επεισόδια, καυγάδες, κόκκινες κάρτες, διακοπές στο παιχνίδι και ένα ακόμη “τρίτο ημίχρονο” μετά το τέλος της αναμέτρησης, όπου οι μισοί αρπάχτηκαν με τους άλλους μισούς! Μια από τα ίδια δηλαδή…

Πάμε και στα ενδότερα του ρεπορτάζ, όπου η Ζάκυνθος έκανε μια “πύρρειο” νίκη, αφού θα στερηθεί ενόψει της μεγάλης αναμέτρησης της Τρίτης το Ζαουάντ Ζαϊρί ο οποίος με δύο κίτρινες κάρτες πήρε την “άγουσα” για τα αποδυτήρια, αφήνοντας όχι μόνο με δέκα παίχτες την ομάδα του αλλά και στερώντας της παράλληλα, τις υπηρεσίες του ενόψει του μεγαλύτερου παιχνιδιού της χρονιάς. Σε αυτό δηλαδή που η ομάδα του τον είχε πιο πολύ ανάγκη από ποτέ.

Ο διεθνής Μαροκινός είχε διαπληκτισμό με το Σάκη Γεωργίου σε μια ανύποπτη φάση, βλέποντας για δεύτερη φορά κάρτα. Την πρώτη φορά, χωρίς λόγο, προσπάθησε να ανακόψει βολέ του Βασίλη Κλάδη και πάλι σε μια ανύποπτη φάση.

Ήταν φανερό ότι ο παίχτης διακατεχόταν από μεγάλο εκνευρισμό.  Τελικά οι δύο παίχτες είδαν την κόκκινη κάρτα ταυτόχρονα από τον Ηλείο ρέφερι Παυλόπουλο.

Γκολ με Μπεσού η Ζάκυνθος, “απάντησε” με Τίμο Γιακουμέλο το Τσιλιβή

Στο αγωνιστικό κομμάτι, δεν υπάρχουν και πολλά στα οποία μπορείς να αναφερθείς. Οι καλές φάσεις ήταν λίγες, σε ένα παιχνίδι με πολλά νεύρα. Μάλιστα απ’ το δεύτερο γκολ του Τριανταφυλλίδη και μετά, δεν παίχτηκε καθόλου ποδόσφαιρο. Το Τσιλιβή παρουσιάστηκε πολύ ανταγωνιστικό, παρότι δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο. Όπως δηλαδή και λίγες μέρες νωρίτερα φυσικά, κόντρα στο Καταστάρι από το οποίο έχασε επίσης δύσκολα με 4-3.

Για την ιστορία ήταν η 5η νίκη των κυανοκίτρινων σε ισάριθμα ματς απέναντι στο συγκρότημα του Πλάνου τη φετινή περίοδο.

Η Ζάκυνθος από την πλευρά της, δεν βρέθηκε και στην καλύτερη της μέρα. Πλην των δύο τερμάτων και κάνα-δύο κλασικών ευκαιριών, οι κυανοκίτρινοι δεν έπεισαν με την απόδοση τους. Παρουσιάστηκαν νευρικοί, αγχωμένοι με πολλές λάθος επιλογές. Τουλάχιστον όμως έδειξαν ψυχή και πήραν το ματς και ολίγον… με τη “φανέλα”.

Έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, και πάλι καλά να λένε που κατάφεραν να “αποδράσουν” με το διπλό, γιατί σε τέτοια παιχνίδια ειδικών συνθηκών, δε θέλει και πολύ να γίνει η “στραβή”.

“Ήρωας” των φιλοξενούμενων ο Νίκος Τριανταφυλλίδης, που με εκτέλεση φάουλ “φωτοβολίδα” στο 50′, έβγαλε την ομάδα του από τη δύσκολη θέση, μιας και το παιχνίδι ήταν ισόπαλο μέχρι εκείνη την στιγμή.

Για να πάρουμε τα πράγματα απ’ την αρχή, το Τσιλιβή μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε δύο φορές με τον Άγγελο Κλάδη στο 3′ και το Νίκο Κακολύρη στο 14′, με τους δύο παίχτες να αστοχούν από πλεονεκτική θέση.

Στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του Κλάδη Β., η ομάδα των Νόλη- Τρουπιώτη ευτύχισε να προηγηθεί, με “δράστη” το Λουί Μπεσού. Η φάση ξεκίνησε από ένα γέμισμα- διώξιμο του Παπαδόπουλου στα αντίπαλα καρέ, με τον Αφρικανό φορ να βγαίνει απέναντι στον ταλαντούχο γκολκίπερ και με πλασέ να κάνει το 0-1.

Στο 23′ ο Τίμος Γιακουμέλος θα βρεθεί ολομόναχος απέναντι στο Διαμαντή αλλά ο τερματοφύλακας του ΑΠΣ, θα μπλοκάρει σωτήρια.

Έξι λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίχτης δε θα αστοχήσει, όταν ο Κακολύρης θα τον βρει στην “καρδιά” της περιοχής με υπέροχη σέντρα και εκείνος θα πλασάρει εύστοχα για το 1-1, που έβαλε “φωτιά” στο ματς.

Οι δύο ομάδες είχαν από μια μεγάλη ευκαιρία να πάνε με το προβάδισμα στ’ αποδυτήρια αλλά δε μπόρεσαν να ευστοχήσουν εξ’ επαφής.

Στο 39′ η Ζάκυνθος θα χάσει γκολ που δε χάνεται… όταν ο Μπεσού θα βρεθεί απέναντι στον Κλάδη Β. αλλά δε θα πασάρει στον ολομόναχο Πέττα, προτιμώντας να τελειώσει μόνος του τη φάση. Ο κίπερ του Τσιλιβή θα αποκρούσει προσωρινά με το νεαρό μέσο να αστοχεί σε κενή σχεδόν εστία και στην συνέχεια να χτυπά στη μέση του.

Οι κόκκινοι “απάντησαν” λίγα λεπτά αργότερα (42′) όταν ο Τριανταφυλλίδης θα κάνει ολέθριο λάθος στην άμυνα, με τον Τσάνη να κλέβει τη μπάλα και να βγαίνει σε πλάγιο τετ-α-τετ με το Διαμαντή.

Ο έμπειρος μέσος όμως θα καθυστερήσει χαρακτηριστικά (και μάλιστα εις διπλούν) να τελειώσει τη φάση, με αποτέλεσμα να δώσει δικαίωμα στον τερματοφύλακα της Ζακύνθου να μπλοκάρει σταθερά.

Κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο μέρος, στο οποίο μπορείς να πεις ότι παίχτηκε και λίγη μπάλα.

Φάουλ “φωτοβολίδα” ο Τριανταφυλλίδης, δεν παίχτηκε μπάλα στο τελευταίο μισάωρο

Γιατί στο δεύτερο, μόνο αυτό δεν είδαμε! Αν εξαιρέσουμε το τρομερό γκολ του Τριανταφυλλίδη (1-2) στο 50′ με φάουλ, δεν είδαμε σχεδόν τίποτα. Ο πρώην αρχηγός του Πιερικού έστειλε “συστημένη” τη μπάλα στο “παραθυράκι” του Κλάδη Β., που δε μπορούσε φυσικά να κάνει κάτι περισσότερο, αφού επρόκειτο για το τέλειο “χτύπημα”.

Για τις κόκκινες των Ζαϊρί και Γεωργίου Αθ. τα είπαμε πιο πάνω.

Κλείνοντας αξίζει να αναφέρουμε ότι ο ρέφερι Παυλόπουλος σφύριξε τη λήξη του ματς, στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων, λόγω των γεγονότων που έλαβαν χώρα για ένα πεντάλεπτο και βάλε, με τις αποβολές αλλά και την όλη μανούρα μεταξύ παιχτών και φιλάθλων.

Στο διάστημα αυτό η Ζάκυνθος προσπάθησε να “κλειδώσει” τη νίκη με Μπεσού (85′) και Πέττα (90+9′ με εκτέλεση φάουλ), χωρίς οι δύο παίχτες να βρουν στόχο και το 1-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Συνθέσεις

Α.Ο. Τσιλιβή (Νίκος Ντόβρος): Κλάδης Β., Γιακουμέλος Π., Γιακουμέλος Τ. (46′ λ.τρ. Γεωργίου Κ.), Δρόσος, Τσιριγώτης, Κλάδης Αγγ., Τσάνης, Γεωργίου Αθ., Μαρούδας, Κακολύρης, Βελλίδης.

Ζάκυνθος 1961 (Δημήτρης Νόλης- Παναγιώτης Τρουπιώτης): Διαμαντής, Φυτόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Μπιάζης, Σούρμπης, Κίτος (65′ Μαλισόβας), Πέττας, Μπεσού (90+2′ Μαλλιάς), Ζαϊρί, Χιονίδης (90+7′ Μαρίνος)

Μικρά- μικρά από το γήπεδο της Λιθακιάς

Περίπου 60-70 φίλοι του ποδοσφαίρου βρέθηκαν στα νταμάρια της Λιθακιάς για να παρακολουθήσουν το ματς. Στην συντριπτική τους πλειοψηφία ήταν φίλοι της Ζακύνθου, εκ των οποίων οι περισσότεροι μέλη των “απέναντι”.

“Ηλεκτρισμένο” για μια ακόμη φορά το κλίμα σε παιχνίδι της φετινής Α’ κατηγορίας. Έγιναν πολλά για μια ακόμη φορά. Από που να ξεκινήσει και από που να τελειώσει κανείς.

Η πρώτη διακοπή στην αναμέτρηση στο 35′ έγινε από τον διαιτητή Παυλόπουλο, όταν κάποιοι φίλοι της φιλοξενούμενης ομάδας, έβρεξαν με νερό τον πρώτο βοηθό Καραλή. Η όλη φάση διήρκησε περίπου τρία λεπτά, μέχρι ο βοηθός να επιστρέψει στη θέση του.

Η δεύτερη και πιο σοβαρή διακοπή ήταν αυτή στο 73ο λεπτό, όταν διαπληκτίστηκαν οι Γεωργίου- Ζαϊρί. Ο πρώτος είδε απευθείας κόκκινη και ο δεύτερος την  2η κίτρινη.

Οι φιλοξενούμενοι στη φάση αυτή υποστηρίζουν ότι ο μέσος του Τσιλιβή προσπάθησε να εκμαιεύσει την δεύτερη κίτρινη του Μαροκινού, εκνευρίζοντάς τον.

Πιο πριν πάντως -όπως υποστηρίζουν άνθρωποι της Ζακύνθου- ο παίχτης εκνευρίστηκε γιατί δέχτηκε αγκωνιά από αντίπαλο του, με τον διαιτητή να μην καταλογίζει κάτι.

Εν συνεχεία κάποιοι φίλοι της Ζακύνθου έβρισαν το Σάκη Γεωργίου, ο οποίος ξέσπασε σε κλάματα στ’ αποδυτήρια, μιας και έχει συνδέσει το όνομα του με τη μεγάλη ομάδα του νησιού.

Ο ίδιος δε μπορούσε να χωνέψει ότι φίλοι της πρώην ομάδας του, καταφέρθηκαν εναντίον του.

Αυτό προκάλεσε τον εκνευρισμό πολλών παιχτών του Τσιλιβή, οι οποίοι άνοιξαν διάλογο μετά το τέλος του ματς με φιλάθλους, εξαιτίας της συμπεριφοράς ορισμένων απέναντι στον συμπαίκτη τους και στα όσα έχει προσφέρει στην ομάδα της Ζακύνθου τα προηγούμενα χρόνια.

Πάντως σύμφωνα με το φύλλο αγώνος, ο παίχτης αποβλήθηκε γιατί αποπειράθηκε να χτυπήσει φίλαθλο που βρισκόταν εκτός της περίφραξης.

Πάντως μεταξύ των ποδοσφαιριστών το κλίμα ήταν καλό μετά το τέλος του ματς. Κάτι είναι και αυτό.

Τελικά με τα πολλά… άπαντες αποχώρησαν από το γήπεδο χωρίς περαιτέρω παρατράγουδα.

Οι τρεις διαιτητές από την Ηλεία (Παυλόπουλος, Καραλής και Παναγόπουλος) διανυκτέρευσαν στο νησί το βράδυ του Σαββάτου και για το λόγο αυτό το ματς ξεκίνησε στις 18.00 το απόγευμα.

Με πατερίτσες βρισκόταν στον πάγκο του Τσιλιβή ο Πατρίκ Ενγκεμά, ο οποίος πρόσφατα υποβλήθηκε σε επέμβαση στο ισχίο του δεξιού του ποδιού και βρίσκεται σε στάδιο ανάρρωσης.

Με 13 παίχτες στο σύνολο, κατέβηκε η ομάδα του Πλάνου στο ματς. Εκτός των 11 που αγωνίστηκαν, στον πάγκο υπήρχαν μόνο οι Γεωργίου Κ. και Νικολόπουλος (τραυματίας και αυτός).

Δύο φορές έπεσε στο έδαφος ο Λέανδρος Διαμαντής ο οποίος κρατούσε τον προσαγωγό του. Τελικά σηκώθηκε και συνέχισε να αγωνίζεται.

Ρήξη χιαστών ήταν η διάγνωση της μαγνητικής για το Χρήστο Κωστακιώτη, ο οποίος χάνει φυσικά μεγάλο μέρος και της νέας περιόδου. Μάλιστα ο παίχτης έπαιξε τραυματίας κόντρα στο Καταστάρι την περασμένη Κυριακή.