Καλό μεσημέρι αγαπητοί φίλοι και φίλες του Ποδοσφαίρου. Θα σας ενημερώσουμε λεπτό προς λεπτό για την εξέλιξη του σημερινού αγώνα μεταξύ του Παλληξουριακού και του ΑΠΣ Ζάκυνθος από το γήπεδο του Αγίου Αντωνίου στο Ληξούρι για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής του 5ου ομίλου. Ώρα έναρξης 12.00.

Διαιτητές: Καδδάς, Σωτηρόπουλος, Τσιρογιάννης (Αχαΐας)

ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ: (Σπύρος Παπαδάτος): Αντωνίου, Καπάτος, Ζάβαλης, Βαλεντής, Πολυδωράτος, Κόμητας, Καδάϊ, Αντωνάτος Η. (86′ Μουρελάτος), Πολλάκης (79′ Μπαλάσκας), Μπράτι (72′ Χασάϊ), Αραβαντινός (60′ Αντωνάτος Κ.).

Πάγκος: Μουρελάτος, Μαρούλης, Γαλανός, Χασάϊ, Σκαμαντζούρας, Μπαλάσκας. Αντωνάτος Κ.

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: (Δημήτρης Νόλης): Διαμαντής, Κίτος, Τριανταφυλλίδης (90′ Βαρότσης), Ράδης, Λιάμης, Μαρίνος, Τσιριγώτης, Τσουκαλάς (62′ Άμος), Κεϊτά, Καραμαλίκης (74′ Σερραντί), Σκοζάϊ (68′ Κυριάζος).

Πάγκος: Λάλι, Ντάσης, Κυριάζος, Σεραντί, Βαρότσης, Άμος

Περίπου 40-50 άτομα στην εξέδρα του γηπέδου του Ληξουρίου, κάτι αναμενόμενο βάσει της εικόνας των γηπεδούχων που έχουν ήδη υποβιβαστεί και ουσιαστικά δεν έχουν σοβαρό βαθμολογικό κίνητρο.

Ξεκίνησε το ματς, τρία λεπτά πριν την προγραμματισμένη ώρα έναρξης. Αυτό γιατί η Ζάκυνθος πρέπει να προλάβει το καράβι και να επιστρέψει με το τελευταίο δρομολόγιο.

Ολοκόκκινες εμφανίσεις για το Ληξούρι, η Ζάκυνθος με τις θαλασσί φανέλες και τα μπλε σορτσάκια.

Συννεφιά αλλά καλές καιρικές συνθήκες στο όμορφο Ληξούρι, ιδανικές για ποδόσφαιρο. Σε μέτρια κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος.

2′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (0-1): Από νωρίς μπροστά οι φιλοξενούμενοι, με σκόρερ τον Στάθη Καραμαλίκη που από εκτέλεση κόρνερ του Τριανταφυλλίδη, “σπρώχνει” τη μπάλα στα δίχτυα του Αντωνίου. Ιδανικό ξεκίνημα για την ομάδα του Δημήτρη Νόλη.

Πρόκειται για το τρίτο γκολ των κυανοκίτρινων μακριά από την έδρα τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Παιχνίδι κέντρου επί το πλείστον, με τη Ζάκυνθο να “πατάει” καλύτερα στο τερέν, μιας και σκόραρε με το “καλημέρα”.

7′ Σουτ του Βαλάντη Τσουκαλά, μπλόκαρε σταθερά ο νεαρός γκολκίπερ Αντωνίου.

Περάσαμε το πρώτο δεκάλεπτο, η Ζάκυνθος σε θέση “οδηγού” προηγείται με σκορ 1-0.

Έχει ισορροπήσει το ματς η ομάδα του Σπύρου Παπαδάτου, μετά το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο υπερείχαν οι φιλοξενούμενοι.

15′ Συμπληρώσαμε το πρώτο τέταρτο στο ματς, η Ζάκυνθος προηγείται με το γκολ του Στάθη Καραμαλίκη στο 2′ (0-1).

20‘ Η Ζάκυνθος παραμένει μπροστά στο σκορ, με την συμπλήρωση των πρώτων 20 λεπτών.

22′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ, μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον Τσουκαλά να βγαίνει στην αντεπίθεση και να σουτάρει πάνω στο οριζόντιο δοκάρι, με τον Καραμαλίκη να περιμένει ολομόναχος στη μικρή περιοχή. Η φάση πρέπει να ξεκινά από καθαρή θέση οφσάιντ.

23′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Κεϊτά να βρίσκει σε εξαιρετικά πλεονεκτική θέση το Μαρίνο να τη βρίσκει και τον Αντωνίου να απομακρύνει σωτήρια.

24′ Εκτέλεση φάουλ του Λιάμη, κεφαλιά του Καραμαλίκη η μπάλα θα φύγει μόλις άουτ. Κυριαρχεί ο έμπειρος φορ στις λεγόμενες “στημένες” φάσεις.

Η Ζάκυνθος έχει χάσει τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου, με τους Κεφαλλονίτες να έχουν αυτοί την κατοχή. Νευρικότητα δείχνει τα τελευταία λεπτά η ομάδα του Δημήτρη Νόλη.

26′ Πέναλτι ζητάει ο Παλληξουριακός, όταν ο Κόμητας θα βρεθεί μέσα στη μεγάλη περιοχή, θα σουτάρει αλλά ο Τριανταφυλλίδης θα κόψει βρίσκοντας τη μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής δε θα δώσει κάτι, θεωρώντας ότι ο αμυντικός της Ζακύνθου βρισκόταν σε πολύ κοντινή απόσταση.

Μισή ώρα στο ματς, με τη Ζάκυνθο να προηγείται στο ματς (0-1). Η Ζάκυνθος έχει το γκολ και τις ευκαιρίες, ο Παλληξουριακός έχει πάρει την κατοχή στα τελευταία λεπτά.

35′ Παραμένει το 0-1, με το ρυθμό να έχει πέσει κάπως στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Κίτρινη κάρτα στο Σοφοκλή Ράδη, για σκληρό φάουλ στον Πολλάκη.

Εξακολουθεί να έχει την κατοχή ο Παλληξουριακός, ο οποίος πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση χωρίς ωστόσο να έχει κλασική ευκαιρία. Πολύ καλός σε αυτό το πρώτο μέρος ο Στάθης Καραμαλίκης, που βοηθά σε όλους τους τομείς.

Κίτρινη κάρτα στον Καπάτο, γιατί πέταξε τη μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου όντας εκνευρισμένος.

40′ Πέντε λεπτά ακόμη για το πρώτο μέρος, δεν έχει αλλάξει κάτι στο ματς.

41′ Ο Καραμαλίκης θα βγάλει στον Κεϊτά, που θα “συλληφθεί” σε θέση οφσάιντ, σκοράροντας στη συνέχεια. Όμως η φάση σταμάτησε σωστά με τον Αφρικανό να είναι φανερά εκτεθειμένος.

43′ Σημαντική ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Τσουκαλάς θα βγάλει για το Σκοζάϊ που θα πιάσει την κεφαλιά- ψαράκι η μπάλα θα φύγει μόλις άουτ. Σπουδαία στιγμή για το 0-2.

45′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παλληξουριακό, ο Αραβαντινός θα σουτάρει δυνατά η μπάλα θα περάσει πάνω από το Διαμαντή κάνοντας “γκελ” στον αγωνιστικό χώρο και ο Τριανταφυλλίδης θα διώξει σωτήρια πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Φθηνά τη γλίτωσε η Ζάκυνθος στην τελευταία φάση του ματς.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ- ΖΑΚΥΝΘΟΣ 0-1

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Η Ζάκυνθος πήρε από νωρίς “κεφάλι” στο σκορ, με σκόρερ τον Καραμαλίκη μόλις στο δεύτερο λεπτό. Από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες να σκοράρουν ένα ακόμη τέρμα και να πάρουν σαφές προβάδισμα νίκης αλλά δε μπόρεσαν να το πετύχουν. Από το πρώτο τέταρτο και μετά όμως οι κυανοκίτρινοι έχουν υποχωρήσει στο χώρο του κέντρου, έχοντας πολλά προβλήματα. Οι γηπεδούχοι δείχνουν να έχουν πάρει τα “ηνία” και το ματς παραμένει ανοιχτό. Το δεύτερο ημίχρονο αναμένεται αγωνιώδες, με τους φιλοξενούμενους να “καίγονται” για τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος. Χωρίς αλλαγές οι δύο προπονητές.

46‘ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Κεϊτά σε εξαιρετικά πλεονεκτική θέση να μην μπορεί να σκοράρει. Αρχικά ο Τριανταφυλλίδης θα κάνει το σουτ, θα παρέμβει στη φάση ο Καραμαλίκης με τον Αραβαντινό να διώχνει προ κενής εστίας σε κόρνερ. Σπουδαία φάση για το δεύτερο γκολ που δεν ήρθε ποτέ.

Έχει “θέματα” στην άμυνα του ο Παλληξουριακός, που δεν εμπνέει εμπιστοσύνη στα μετόπισθεν.

Άγχος από την πλευρά των φιλοξενούμενων που δεν έχουν άλλο αποτέλεσμα πλην της νίκης. Χωρίς άγχος το Ληξούρι που παραμένει επικίνδυνο όσο το ματς είναι “ανοιχτό”.

Πάνω από 100 άτομα στις κερκίδες, με τον κόσμο να αυξάνεται με την έναρξη της επανάληψης.

Ανεβασμένος ο Σκοζάϊ των φιλοξενούμενων στο δεύτερο μέρος. Έχει πάρει αρκετές πρωτοβουλίες.

59′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (0-2): Καταπληκτική σέντρα του Τσουκαλά για τον Κεϊτά, που θα στοπάρει ωραία τη μπάλα και θα ξεπεράσει τον προσωπικό του αντίπαλο, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του Αντωνίου. Ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης η Ζάκυνθος. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ για τον Αφρικανό επιθετικό με την κυανοκίτρινη φανέλα. Έχει σκοράρει και μία φορά με τη φανέλα της Καβάλας στον πρώτο γύρο.

60′ Αλλαγή για το Ληξούρι ο Αντωνάτος Κ. θα πάρει τη θέση του Αραβαντινού.

60′ Τεράστια ευκαιρία για τη Ζάκυνθο για το τρίτο γκολ, με τον Σκοζάϊ σε κενή εστία σχεδόν να μην μπορεί να σκοράρει και τη μπάλα να “γλείφει” το κάθετο δοκάρι. Πιο πριν ο Καραμαλίκης είχε προλάβει στην έξοδο τον Αντωνίου, τον πλάσαρε με τους αμυντικούς να διώχνουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

62′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με τον Άμος να παίρνει τη θέση του Τσουκαλά.

Κίτρινη κάρτα στον Κεϊτά που είχε αψιμαχία με αντίπαλο του προηγουμένως.

Ο Σκοζάϊ παίζει δεξιά, ο Άμος στην αριστερή πλευρά μετά την έξοδο του Τσουκαλά από το ματς.

65′ Η Ζάκυνθος εξακολουθεί να προηγείται με σκορ 2-0 με τα γκολ των Καραμαλίκη και Κεϊτά.

66′ Ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, με τον Καραμαλίκη να σουτάρει από πλάγια θέση και τον Αντωνίου να απομακρύνει σωτήρια.

68′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, ο Κυριάζος θα πάρει τη θέση του Σκοζάϊ.

Μπήκαμε στο 70ό λεπτό το 0-2 παραμένει για τη Ζάκυνθο. Οι φιλοξενούμενοι παραμένουν επικίνδυνοι και το ματς θέλει μεγάλη προσοχή για να μην ξαναμπούν στο ματς οι γηπεδούχοι.

72′ Αλλαγή για τον Παλληξουριακό, ο Χασάϊ θα πάρει τη θέση του Μπράτι.

73′ ΓΚΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (0-3): Ο Καραμαλίκης πέρασε και τον τερματοφύλακα Αντωνίου, μετά από πάσα του Άμος και σε κενή εστία θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

74′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, ο Σερραντί θα πάρει τη θέση του Καραμαλίκη που θα φύγει από τον αγωνιστικό χώρο, έχοντας σκοράρει δύο τέρματα. Καθοριστικός ο έμπειρος επιθετικός σε ένα ματς “φωτιά”.

79′ Αλλαγή για το Ληξούρι, ο Μπαλάσκας θα πάρει τη θέση του Πολλάκη.

Δέκα λεπτά ακόμη στο ματς, με τη Ζάκυνθο να έχει ουσιαστικά “καθαρίσει” το ματς και να θέλει να πάρει “καθαρό” σκορ για να φτιάξει τον τελικό συντελεστή τερμάτων της.

81′ Πέναλτι ζητάει ο Παλληξουριακός για ανατροπή του Αντωνάτου Κ. από αμυντικό της Ζακύνθου, με τον ρέφερι Καδά να σφυρίζει την παράβαση αλλά έξω από την περιοχή. Ο Κόμητας εκτελεί το φάουλ, η μπάλα θα χτυπήσει στο τείχος και θα απομακρυνθεί. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για παράβαση εντός περιοχής αλλά ο ρέφερι υπέδειξε φάουλ.

83′ Εκτέλεση φάουλ για το Ληξούρι, ο Ζάβαλης εκτελεί ωραία για το κεφάλι του Κόμητα που πιάνει την κεφαλιά από εξαιρετική θέση, με τη μπάλα να φεύγει μόλις άουτ.

Μπαίνουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς, με τη Ζάκυνθο να προηγείται με σκορ 0-3.

86′ Αλλαγή για το Ληξούρι, με το Μουρελάτο να παίρνει τη θέση του Αντωνάτου Η. Με πολλά νέα παιδιά οι γηπεδούχοι στην σύνθεση τους.

87′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟ (1-3): Ο Μπαλάσκας θα εκτελέσει φάουλ, ο Διαμαντής δε θα κάνει σωστή εκτίμηση και η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα.

Πιέζει ο Παλληξουριακός σε αυτά τα τελευταία λεπτά.

88′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟ, με το Ζάβαλη να ανατρέπει τον Σερραντί στο χώρο του κέντρου, με τον Αλγερινό να βγαίνει επικίνδυνα στην αντεπίθεση.

90′ Αλλαγή για τη Ζάκυνθο, με το Βαρότση να παίρνει τη θέση του Τριανταφυλλίδη.

90+2′ ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ. Ο Βαρότσης αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα μόλις σε δύο λεπτά συμμετοχής. Την πρώτη για αντικανονικό μαρκάρισμα και τη δεύτερη ηθελημένα για διαμαρτυρία, έτσι ώστε να είναι διαθέσιμος για το παιχνίδι στα Βραχνέϊκα, αφού είχε συμπληρώσει 4 κάρτες.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΠΑΛΛΗΞΟΥΡΙΑΚΟΣ- ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1-3

Τελικό συμπέρασμα: Σπουδαία νίκη για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος μέσα στο Ληξούρι. Οι κυανοκίτρινοι πέτυχαν το δεύτερο τους διπλό τη φετινή χρονιά, μετά την πρώτη αγωνιστική στο Λεωνίδιο. Η ομάδα του Δημήτρη Νόλη πήρε αυτό που τόσο ήθελε, παραμένοντας “ζωντανή” στο κυνήγι της παραμονής. Το γρήγορο γκολ του Κεϊτά αλλά και το δεύτερο προσωπικό του Στάθη Καραμαλίκη, ήταν αυτά που έδωσαν “αέρα” τριών τερμάτων στους νικητές που αν και είχαν προβλήματα στο χώρο του κέντρου, κατάφεραν να κερδίζουν σχετικά άνετα. Το γκολ του Παλληξουριακού ήταν το μοναδικό “μελανό” σημείο για τους φιλοξενούμενους, που έχουν πλέον συντελεστή -2 σε ενεργητικό και παθητικό (23 γκολ υπέρ 25 κατά). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να πετύχουν ακόμη περισσότερα τέρματα. Από μία κόκκινη κάρτα για τις δύο ομάδες, με τους Ζάβαλη και Βαρότση να παίρνουν την “άγουσα” για τα αποδυτήρια.