Καλό απόγευμα φίλοι και φίλες του ποδοσφαίρου. Το ioniansports.gr θα σας μεταφέρει στις οθόνες του υπολογιστή, του τάμπλετ ή του του κινητού σας λεπτό προς λεπτό την σημερινή αναμέτρηση μεταξύ των ομάδων ΠΑΟ Βάρδας και ΑΠΣ Ζάκυνθος για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας του 5ου ομίλου.

Ο Δημήτρης Πέττας από το “Γρηγόρης Καλάκος” και ο Σωκράτης Λειβαδάς διαδικτυακά θα σας μεταφέρουν όλες τις εξελίξεις από τον σημαντικό αυτό αγώνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αθανάσιος Ρούσσος,  Σανός, Τριαντάφυλλος (Κορινθίας)

ΠΑΟ Βάρδας: ( Ηλίας Φωτόπουλος): Καπουτάγλης, Πολίτης Π., Χούσα, Νικολόπουλος, Δημητρίου, Ανδριέλος, Πολίτης Γ., Ντόμας (90+2′ Μάζης), Μελετίδης (90+5′ Κουργιαλάς), Κωνσταντινίδης, Καρούτης (90′ Παλιάτσας)

Πάγκος: Μάζης, Σώκαλης, Παλιάτσας, Κωνσταντινόπουλος, Κουργιαλάς, Καλογερόπουλος, Ράλλης

ΑΠΣ Ζάκυνθος: (Mάρκος Στεφανίδης): Διαμαντής, Μαρίνος, Τριανταφυλλίδης Ν., Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Κίτος, Βουτσίτσεβιτς (42′ Τσικρικάς), Πέττας Ραφ., Μπεσού, Τσουκαλάς, Βλαδίκας (32′ Ντάσης- 82′ Κυριάζος).

Πάγκος: Κυριάζος, Λιάμης, Τσικρικάς, Τριανταφυλλίδης Ιπ., Βυθούλκας, Μαυρίας, Ντάσης

Αίθριος ο καιρός στη Βάρδα, ότι πρέπει για ποδόσφαιρο.

100 περίπου φίλοι του ΠΑΟ Βάρδας στο γήπεδο, λιγοστός ο κόσμος. Εξαιρετική η ατμόσφαιρα στο γήπεδο. Σε κακή κατάσταση ο αγωνιστικός χώρος του “Γρηγόρης Καλάκος”.

Με λευκές φανέλες και πράσινες κάλτσες ο ΠΑΟΒ και η Ζάκυνθος με τις κλασικές μπλε σκούρες φανέλες που φορά στο φετινό πρωτάθλημα.

Υπάρχουν και τηλεοπτικές κάμερες στο γήπεδο, αύριο θα μεταδοθεί το ματς από το Super B σε επανάληψη στις 23.30 το βράδυ.

Τραυματίας ο Νίκος Πέττας τουλάχιστον μέχρι το επόμενο ματς σε δύο εβδομάδες, κόντρα στον Αστέρα Βλαχιώτη. Ο παίχτης έχει ακολουθήσει όμως την αποστολή. Στο γήπεδο και ο Σεούν Άμος που δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής.

1′ Μόλις ξεκίνησε με μια μικρή πεντάλεπτη καθυστέρηση.

Παιχνίδι κέντρου μέχρι στιγμής, με τις δύο ομάδες να “ψάχνονται” στον αγωνιστικό χώρο.

5′ Χωρίς σκορ το παιχνίδι, με τη Ζάκυνθο να προσπαθεί να χτυπήσει τους γηπεδούχους στην “κόντρα”.

9′ Ευκαιρία για τη Βάρδα, ο Ανδριέλος θα σουτάρει μέσα από τη μικρή περιοχή εξαιρετική επέμβαση από τον Διαμαντή στην αντίθετη γωνία. Έδειξε αντανακλαστικά ο γκολκίπερ του ΑΠΣ.

Ανεβάζει την πίεση της στα καρέ της Ζακύνθου η γηπεδούχος ομάδα.

12′ Κωνσταντινίδης θα δοκιμάσει το σουτ με καλές προϋποθέσεις, ο Διαμαντής δύσκολα σε κόρνερ το οποίο περνάει ανεκμετάλλευτο στην συνέχεια.

Κίτρινη στον Παπαδόπουλο για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Μελετίδη.

16′ Καρούτης θα επιχειρήσει το σουτ, μπλοκάρει σταθερά ο Διαμαντής. Στην συνέχεια της φάσης ο Κωνσταντινίδης βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή του Διαμαντή αλλά το σουτ που θα επιχειρήσει θα φύγει άουτ. Πιέζει ο ΠΑΟΒ.

17′ Πρώτη σημαντική φάση στο ματς για τη Ζάκυνθο, με τον Τσουκαλά να βρίσκεται σε θέση βολής αλλά ο Καπουτάγλης με σωτήρια επέμβαση λέει “όχι” στο νεαρό μέσο.

Σε όλες τις “στημένες” μπάλες των γηπεδούχων, εκτελεστής ο Πολίτης Γ.

Δε κρατάει μπάλα στο χώρο του κέντρου η Ζάκυνθος αλλά παίζει καλά το παιχνίδι των αντεπιθέσεων.

22′ Δυνατό σουτ του Ραφαήλ Πέττα, μπλοκάρει δύσκολα ο Καπουτάγλης. Καλή φάση για τον ΑΠΣ.

23′ Ωραία κάθετη του Τριανταφυλλίδη για τον Τσουκαλά, αυτός δε θα προλάβει να κάνει την προβολή απέναντι στο  γκολκίπερ Καπουτάγλη.

25′ Χωρίς σκορ το ματς, παρότι υπάρχουν ευκαιρίες για γκολ.

Αυξήθηκε ο κόσμος στο γήπεδο της Βάρδας, περίπου 250 φίλοι των πρασίνων στην εξέδρα. Ήσυχη η ατμόσφαιρα μέχρι τώρα, καμία σχέση με ντέρμπι προηγούμενων ετών.

Συμπληρώσαμε μισή ώρα στην αναμέτρηση, παραμένει το 0-0.

32′ Αλλαγή τακτικής για τον ΑΠΣ, ο Ντάσης θα πάρει τη θέση του Βλαδίκα. Ο Μάρκος Στεφανίδης προσπαθεί να ενισχύσει τη μεσαία του γραμμή με την κίνηση αυτή.

35′ Ευκαιρία για τη Βάρδα, ο Κωνσταντίνιδης θα γίνει αποδέκτης βαθιάς μπαλιάς, θα κάνει την προβολή διώχνει στην κλειστή του γωνία ο Διαμαντής σε κόρνερ.

Πάμε ολοταχώς για τα τελευταία πέντε λεπτά του πρώτου μέρους. Δεύτερη αλλαγή ετοιμάζει ο κόουτς της Ζακύνθου. Ο Τσικρικάς θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο, αντί του Βουτσίτσεβιτς.

Ντεμπούτο για το νεαρό αμυντικό με τα κυανοκίτρινα. Θα περάσει και τρίτο στόπερ στο ματς ο έμπειρος τεχνικός. Για λόγους τακτικής και αυτή η αλλαγή.

Κίτρινη κάρτα στον Πολίτη Γ., για δυνατό μαρκάρισμα στον Κίτο.

45′ ΓΚΟΛ για τον ΠΑΟ Βάρδας (1-0). Μεγάλη μπαλιά στο χώρο της μικρής περιοχής, με το Νικολόπουλο να στοπάρει αρχικά και να σουτάρει στην συνέχεια, ανάμεσα από δύο αμυντικούς του ΑΠΣ για να στείλει τη μπάλα στο κέντρο της εστίας του Διαμαντή για το 1-0.

Δε μπόρεσαν να πάνε με το “μηδέν” στ’ αποδυτήρια οι νησιώτες, αφού μια αδράνεια στο τελευταίο λεπτό τους κόστισε ακριβά. Οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο την εστία του Διαμαντή και έφτασαν τελικά στην επίτευξη του πρώτου τέρματος. δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ- ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1-0

Ξεκίνησε το ματς στην επανάληψη…

Χωρίς αλλαγές ο ΠΑΟΒ, με τις δύο αλλαγές (για λόγους τακτικής αμφότερες) της από το πρώτο μέρος η Ζάκυνθος.

50′ Παραμένει το 1-0 για τον ΠΑΟΒ, χωρίς κάτι αξιοσημείωτο το δεύτερος μέρος μέχρι τώρα.

52′ Σουτ του Νικολόπουλου, η μπάλα μακριά από την εστία του Διαμαντή.

Πεσμένος στο έδαφος ο Ντόμας, ο οποίος σηκώνεται και συνεχίζει κανονικά.

56′ Κίτρινη κάρτα στο Χούσα για σκληρό φάουλ στο Μπεσού. Σηκώνεται ο Ιβοριανός επιθετικός.

57′ Κάθετη του Πέττα για τον Τσουκαλά, τον πρόλαβαν τελευταία στιγμή οι αμυντικοί.

Κίτρινη κάρτα στο Ντόμα, για φάουλ στο Ντάση.

Συμπληρώσαμε 60 λεπτά στο ματς, η ομάδα της Βουπρασίας εξακολουθεί να προηγείται του ΑΠΣ με σκορ 1-0. Σκόρερ ο Νικολόπουλος στο 45′.

Με 3-5-2 παίζει η Ζάκυνθος, με τους Διαμαντή στα γκολπόστ, Τσικρικά, Τσιριγώτη και Παπαδόπουλο ως κεντρικούς αμυντικούς. Μαρίνο και Τριανταφυλλίδη σαν μπακ- χαφ. Ντάση, Κίτο, Πέττα Ρ. στα χαφ, Τσουκαλά και Μπεσού στην επίθεση.

Η Βάρδα μετά το γκολ του Νικολόπουλου, έχει φέρει το παιχνίδι στα “μέτρα” της. Φτάσαμε στο 65ο λεπτό, το 1-0 διατηρείται.

Φέρνει τον Τσιριγώτη στα χαφ ο Μάρκος Στεφανίδης, με τον Κίτο να περνάει στο κέντρο της άμυνας. Ανακατεύει συνεχώς την “τράπουλα” ο τεχνικός του ΑΠΣ, προκειμένου να βρει “λύσεις” επιθετικά.

Δεν απειλεί τα καρέ του Καπουτάγλη η Ζάκυνθος, αλλά και η Βάρδα δεν “πατάει” στην περιοχή της Ζακύνθου. Έχει όμως το υπέρ της γκολ, που της δίνει το προβάδισμα.

74′ Παραμένει το 1-0 για τον ΠΑΟΒ. Παραλίγο λάθος του Παπαδόπουλου, ο Τριανταφυλλίδης θα καλύψει και θα διώξει πριν οι γηπεδούχοι γίνουν απειλητικοί.

Κίτρινη κάρτα στο Ντάση, για μαρκάρισμα σε αντίπαλο.

76′ Εκτέλεση φάουλ για τη Βάρδα με τον Πολίτη Γ. η μπάλα χτυπάει στο τείχος και απομακρύνεται εύκολα από τους φιλοξενούμενους.

4λεπτη διακοπή στο παιχνίδι μετά από σκληρό φάουλ του Μπεσού στον Πολίτη Π., που έχει δημιουργήσει μικρή ένταση μεταξύ των παιχτών. Πεσμένος στο έδαφος ο δεξιός οπισθοφύλακας του ΠΑΟΒ.

Τρεις κίτρινες από τον ρέφερι της αναμέτρησης, ο Νικολόπουλος από τη Βάρδα και ο Μπεσού και ο Διαμαντής από τον ΑΠΣ. Συνεχίζεται το ματς.

82′ Αλλαγή για τον ΑΠΣ, με τον Κυριάζο να παίρνει τη θέση του Ντάση, που πιο πριν είχε περάσει στο ματς αντί του Βλαδίκα.

83′ Εκτέλεση κόρνερ του Τριανταφυλλιδη, ο Τσουκαλάς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, δύσκολα ο Καπουτάγλης θα απομακρύνει. Πρώτη καλή στιγμή για τους νησιώτες στην επανάληψη.

85′ Καλή στιγμή για τον ΑΠΣ, ο Μαρίνος θα μπει επικίνδυνα από δεξιά αλλά δε θα βγάλει στον ολομόναχο Μπεσού. Θα χαθεί η φάση.

87′ Παραμένει το 1-0 για τον ΠΑΟΒ, δυσκολεύεται να δημιουργήσει η Ζάκυνθος παρότι “καίγεται” για την ισοφάριση.

Περνάει και τον Τσικρικά στα χαφ ο κόουτς της Ζακύνθου, τραβάει πιο πίσω τον Τσουκαλά προσπαθώντας να γίνει πιο επιθετικό το σχήμα των νησιωτών.

Μπήκαμε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης, αλλαγή με τον ΠΑΟΒ να κάνει την πρώτη του αλλαγή. Ο Παλιάτσας θα περάσει στο τερέν και θα αποχωρήσει ο Καρούτης.

Τουλάχιστον 5 λεπτά ο έξτρα χρόνος. Δύσκολα θα αλλάξει το υπάρχον σκηνικό.

Νέα αλλαγή για τη Βάρδα, ο Μάζης θα πάρει τη θέση του Ντόμα.

90+5′ Μια ακόμη αλλαγή για τους Πράσινους, με τον Κουργιαλά να περνάει στο ματς, αντί του Μελετίδη.

ΤΕΛΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: ΠΑΟ ΒΑΡΔΑΣ- ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ 1-0

Συμπέρασμα: “Μαχαιριά” το γκολ του Νικολόπουλου στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους, με τη Βάρδα να διαχειρίζεται σωστά το ματς στην επανάληψη και να κρατά με σχετική άνεση το τρίποντο. Δε μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά η Ζακυνθινή ομάδα μετά το 1-0, με αποτέλεσμα να έρθει φυσιολογικά η δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Μάρκου Στεφανίδη θα μείνει για 3η σερί αγωνιστική χωρίς σκορ, με τη Βάρδα πλέον να “πιάνει” τον ΑΠΣ στους 4 πόντους. Ακολουθεί διακοπή μιας εβδομάδας, με τους κυανοκίτρινους να υποδέχονται τον ισχυρό Αστέρα Βλαχιώτη στο δημοτικό στάδιο την μεθεπόμενη Κυριακή.

ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΑΤΣ ΤΗΣ 4ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ: Παναρκαδικός- Αχαϊκή 2-0, Παλληξουριακός- Πανηλειακός 0-4, Αστέρας Αμαλιάδας- Τσικλητήρας Πύλου 2-1, Αστέρας Βλαχιώτη- Καλαμάτα 0-0 και Διαγόρας Βραχνεΐκων- Λεωνίδιο 4-0.