Μια δυνατή έδρα ακόμη και στα φιλικά παιχνίδια, παραμένει για τον ΑΠΣ Ζάκυνθος το Δημοτικό στάδιο. Βέβαια στο σημερινό παιχνίδι κόντρα στην Εθνική Νέων της Αλβανίας, μόνο γηπεδούχοι δεν αισθάνονταν οι Κυανοκίτρινοι.

Αυτό γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των φιλάθλων που βρέθηκαν στο Δημοτικό στάδιο, ήταν με τους φιλοξενούμενους λόγω του έντονου Αλβανικού στοιχείου που υπάρχει στο νησί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι νησιώτες έφτασαν στη νίκη με σκορ 1-0, χάρη σε όμορφο τέρμα του Χρήστου Χατζησάββα στο 17ο λεπτό. Η ομάδα του Φώτη Στρακόσια προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας ένα δοκάρι με τον Κρασνίκι στο 81ο λεπτό (αφού πρώτα επενέβη σωτήρια ο Λειβαδιώτης).

Οι Πάολο Φότι και Πάριντε Λάλι που κατέβασαν την ομάδα λόγω της απουσίας του Τζανλούκα Κολονέλο στην Ιταλία, έδωσαν την ευκαιρία σε όλους τους ποδοσφαιριστές να αγωνιστούν στο παιχνίδι και να πάρουν σημαντικό χρόνο συμμετοχής.

Οι μόνοι που απουσίασαν απ’ το ματς ήταν οι τραυματίες Ξενοδόχοβ, Οικονόμου και Κωτάτης.

Το ματς περιληπτικά

Ένα καλό παιχνίδι έγινε στο πρώτο ημίχρονο με τη Ζάκυνθο να φτάνει στο μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε.

Στο 17ο λεπτό ο Παύλος Κυριακίδης θα βγάλει ωραία σέντρα για το Χατζησάββα που με απίστευτη γυριστή κεφαλιά θα “γράψει” το 1-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο 21′ ο Λάμπι θα επιχειρήσει το χτύπημα φάουλ, από ευνοϊκή θέση αλλά η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω απ’ το δοκάρι του Τσουκαλά.

Δέκα λεπτά αργότερα (31′) οι γηπεδούχοι θα χάσουν σπουδαία ευκαιρία με τον Σκαθαρούδη να κάνει αρχικά το ψηλοκρεμαστό σουτ και το Χότζα να απομακρύνει σωτήρια. Στην επαναφορά ο Χατζησάββας δε θα μπορέσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από άκρως πλεονεκτική θέση (έδιωξαν οι αμυντικοί στη γραμμή).

Η τελευταία φάση του πρώτου μέρους θα έρθει στο 44′ όταν ο Χατζησάββας θα βγάλει υπέροχη μπαλιά για το Ρούγιοβιτς, που θα βγάλει για τον Σκαθαρούδη που θα σουτάρει πάνω στο Χότζα!

Στην επανάληψη οι δύο προπονητές θα κάνουν πολλές αλλαγές, δίνοντας την ευκαιρία και σε άλλους παίχτες να αγωνιστούν.

Στο 46′ οι γηπεδούχοι θα φτάσουν κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν ο Ρούγιοβιτς θα βγάλει πάσα “πάρε-βάλε” στον Κούνσολο που από θέση βολής, δε θα νικήσει τον αναπληρωματικό γκολκίπερ Κούτσο.

Στο 53′ οι Αλβανοί θα έχουν σημαντική ευκαιρία για το 1-1, όταν ο Γιονουζαϊ θα βγάλει για το Χοτζάλι, που θα βγει σε τετ-α-τετ με τον Τσουκαλά, όπου ο τελευταίος θα τον νικήσει παραχωρώντας το κόρνερ.

Τρία λεπτά μετά ο Βυθούλκας θα βγει απέναντι στον Κούτσο μετά από κόρνερ του Ρούγιοβιτς αλλά θα σουτάρει άουτ.

Η καλύτερη ευκαιρία για την Εθνική Αλβανίας ήταν αυτή του 81′ όταν ο Κρασνίκι, θα σουτάρει από το ύψος της μικρής περιοχής, με το Λειβαδιώτη να τη βρίσκει αρχικά με ωραία επέμβαση για να καταλήξει στην συνέχεια στο δοκάρι.

Η Ζάκυνθος θα απειλήσει στο 83′ με τον Κασέτι να σουτάρει από μακρινή απόσταση, βλέποντας τον Κούτσο εκτός εστίας αλλά ο νεαρός γκολκίπερ θα απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 84′ ο Ανδρές Χιράλδο θα αποπειραθεί να σκοράρει με ανάποδο ψαλίδι αλλά ο Κούτσο βρισκόταν σε καλή θέση και θα μπλοκάρει σταθερά.

Η τελευταία μεγάλη φάση του ματς, ανήκει στους φιλοξενούμενους με το Φίλι να σουτάρει δυνατά λίγο έξω απ’ την περιοχή και το Λειβαδιώτη να “απογειώνεται” βγάζοντας τη μπάλα με το ένα χέρι σε κόρνερ. Με το τελικό σφύριγμα, οι 500 περίπου φίλοι του ποδοσφαίρου (Αλβανοί φίλαθλοι στην συντριπτική τους πλειοψηφία) χειροκρότησαν θερμά τις δύο ομάδες.

Πολύ καλή η διαιτησία των Λιβέρη, Στραβοπόδη και Ψάρρη

kontonis- strakosia

Τιμήθηκαν οι Φώτης Στρακόσια και Γκέρτι Σέλα πριν την έναρξη του ματς

Πριν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, η διοίκηση της ΠΑΕ Ζάκυνθος τίμησε τον Προπονητή της Εθνικής Νέων Αλβανίας Φώτη Στρακόσια για την προσφορά του στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Ο παλαίμαχος γκολκίπερ έχει αγωνιστεί σε Ολυμπιακό, Εθνικό, Πανιώνιο, Ιωνικό με μεγάλη επιτυχία ενώ υπήρξε και διεθνής με την Ανδρών της γειτονικής χώρας.

Επίσης τιμήθηκε και ο Γκέρτι Σέλα, ο άνθρωπος που προσκάλεσε την Εθνική Νέων στο νησί μας και έχει αναλάβει τη φιλοξενία της σε γνωστό ξενοδοχείο του νησιού, ιδιοκτησίας του Χρήστου Ξένου.

Την απονομή στους δύο άνδρες έκανε ο Αντιπρόεδρος Νίκος Κοντονής.