Το εμπόδιο ήταν μεγάλο για τους παίκτες του Εθνικού Σκουλικάδου, όπως φυσικά και το κίνητρο απέναντι σε μια ομάδα που στην Κυριολεξία καιγόταν για βαθμούς. Ο Ελατιακός όχι μόνο πίεζε τα ρέστα του αλλά και την παρουσία του στην 1η εξάδα του πρωταθλήματος. Για αυτό το ματς ήταν το απόλυτο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν αλώβητοι μέσα από την  έδρα του Ελατιακού και καλπάζουν προς τον μεγάλο στόχο που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Γιώργου Καράμπελα έδειξαν χαραχτήρα όταν ακόμα οι κιτρινόμαυροι τους πίεσαν για να πετύχουν γκολ. Το ματς άρχισε με τους φιλοξενούμενους να έχουν τη πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα 20 λεπτά, από εκεί και πέρα έως το τέλος του ημιχρόνου ο Ελατιακός ήταν αυτός που κυριάρχησε και έχασε 2-3 καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στο 41΄ και στο 42΄. Λίγο πριν να τελειώσει το ημίχρονο οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι όταν ο Κωστάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς το τέρμα εκεί βρέθηκε χέρι παίκτη του Εθνικού με αποτέλεσμα να αλλάξει η πορεία της. Παίκτες και πάγκος διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή Αντώνη Πυλαρινό ο οποίος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι!

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι την πρωτοβουλία άλλα ο Εθνικός ήταν καλά οργανωμένος με αποτέλεσμα ο Ελατιακός να μην μπορεί να απειλήσει πλην από δύο πολύ ωραία σουτ του Κακολύρη από το ‘ύψος της μεγάλης περιοχής που εξουδετέρωσε ο Κλάδης. Στο 60΄ ο Εθνικός ήταν άτυχος καθώς ο Αλεξανδρίδης σημάδεψε το δοκάρι του Διαμαντή. Στο 66΄ όμως ο Καστικώστας με προβολή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Ελατιακού!

Στο 77΄ μετά από κόρνερ ο Πίσκοπος με ωραία κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και κλείδωσε τη νίκη. Σε πριν από το γκολ στον Ελατιακό θεωρούν ότι υπήρξε παράβαση οφ σαιτ! Για αυτό τον λόγο στο τέλος ο τεχνικός της ομάδας εξέφρασε την δυσαρέσκεια του προς τον κο Πυλαρινό για την διαιτησία του με αποτέλεσμα να γραφτεί στο φύλλο αγώνα!

Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Εθνικό νικητή και να κατεβαίνει από την Βολίμα με τους 3 βαθμούς της νίκης. Από την άλλη πλευρά υπήρξε κατήφεια καθώς η ομάδα δεν μπόρεσε να κερδίσει και έχει μείνει 3 βαθμούς πίσω από τον τελευταίο της πρώτης εξάδας στην βαθμολογία.

Σκαρφάλωσε την 2η θέση ο ΑΟ Κατασταρίου

Μεγάλη νίκη πέτυχε το απόγευμα της Κυριακή ο ΑΟΚ επί του Παναρτεμισιακού. Η ομάδα του Ανδρέα Γκούσκου και Γιάννη Ψάρρη κατάφερε και κέρδισε με 1-0 τα Ελάφια και να σκαρφαλώσει στν 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν με τον γνωστό τρόπο, δηλαδή με αντεπιθέσεις και κάπως έτσι στο 38΄ ο πάγια άνοιξε το σκορ για του ¨πορτοκαλί” ο Μυλιωφίτης είχε δοκάρι πριν από την επίτευξη του τέρματος. Οι παίκτες του Θοδωρή Παραστατίδη προσπάθησαν πίεσαν δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά επί της ουσίας έμειναν στο μηδέν και έτσι το Καταστάρι πήρε τεράστια νίκη που του δίνει το δικαίωμα να χαμογελά καθώς βρίσκεται πλέον στην 2η θέση έχοντας 27 βαθμούς έναντι 35 του Εθνικού Σκουλικάδου.