Σε ένα παιχνίδι που το κίνητρο υπερτέρησε της εξασφαλισμένης παραμονής στην κατηγορία, ο φιλοξενούμενος Α.Σ. Παπάγου πήρε σπουδαία νίκη, η οποία τον κρατά μέσα στον στόχο της κατάληψη της δεύτερης θέσης που οδηγεί στη Β’ Εθνική. Μάλιστα μετά και την επικράτηση του Προμηθέα στο ντέρμπι των πρωτοπόρων επί της Νίκης Αμαρουσίου, οι δύο αθηναϊκές ομάδες ισοβαθμούν, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Οι “στρατηγοί” έχοντας ως κύριο “όπλο” την απίστευτη ευστοχία τους απ’ τα 6.75, πήραν αυτό που τόσο ήθελαν, υποχρεώνοντας σε ήττα τους Ερυθρόλευκους με σκορ 52-66.

Όσο πολύπλοκο και αν φαίνεται σε κάποιους το μπάσκετ άλλο τόσο απλό είναι εάν βάλεις κάτω την αριθμητική. Η ποιοτική ομάδα του Παπάγου, κατάφερε να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα απ’ την Παναγούλα, γιατί έβαλε όλα τα κρίσιμα σουτ απ’ τα 6.75 όταν η ΑΓΕΖ άρχιζε να αντεπιτίθεται με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Αντιθέτως οι νησιώτες τα “έσπασαν” αφού δε μπόρεσαν να πάρουν σκορ απ’ το τρίποντο, με αποτέλεσμα η “ψαλίδα” της διαφοράς να έχει ανοίξει και η σεμνή τελετή να λαμβάνει τέλος, κάπου στις αρχές της 4ης περιόδου.

Ο Παπάγος όμως είχε φροντίσει να βάλει “θεμέλια” νίκης, απ’ το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο, έχοντας “μαξιλαράκι” ασφαλείας 16 πόντων (25-41). Η ομάδα του Σάββα Συμεωνίδη είχε στην σύνθεση της παίχτες με τεράστια εμπειρία, όπως οι Μίχαλος, Αποσκίτης, Λογοθέτης και Υφαντής που έχουν αγωνιστεί στο παρελθόν στην Α1.

Πρέπει επίσης να αναφερθεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν χωρίς τους σημαντικότατους Ακτύπη, Σκούφη που είναι τραυματίες.

Το ματς αναλυτικά

Τα “δόντια” του εξαρχής προσπάθησε να δείξει ο ποιοτικός αντίπαλος της ΑΓΕΖ, έχοντας πάρει μικρό προβάδισμα (0-7) με Γιαννιώδη, Προκόπη και ένα τρίποντο του Αποσκίτη.

Η Ένωση θα απαντήσει με δικό της σερί 8-3 με Τζινόπουλο, Μπονίκο (γκολ-φάουλ) και Νικολόπουλο (τρίποντο) μειώνοντας στο καλάθι (8-10) Με ένα νέο σερί 0-8 ο Παπάγος θα ξαναπάρει… καλό προβάδισμα με Τσιάκα, Αποσκίτη, Υφαντή (μια βολή) και Προκόπη (γκολ-φάουλ) για το 8-18.

Θα ακολουθήσει νταμπλ σκορ (10-20) και μίνι σερί 4-0 της ΑΓΕΖ (με Χαλβατζή- Νικολόπουλο) για το 14-20. Ένας αιφνιδιασμός του Αποσκίτη και μια βολή του Ζάγκλα θα φέρει το 15-22 της πρώτης περιόδου.

Οι Κυανόλευκοι θα αρχίσουν να ανοίγουν την διαφορά, φτάνοντάς την σε διψήφια τιμή.

Οι Μίχαλος και Τσιάκας θα ανεβάσουν στο +11 το προβάδισμα της ομάδας τους (15-26), με τον Κοτσέτα να μειώνει σε 17-26 με δύο βολές. Ο Λογοθέτης με γκολ-φάουλ (έχασε την συμπληρωματική βολή) θα κάνει το 17-28, με το Χαλβατζή να κάνει το 19-28 και το Λογοθέτη ξανά το 19-30.

Ο Τσιάκας με μια έξοχη προσποίηση στο Νικολόπουλο θα δώσει το +13, για να πάρει το αίμα του πίσω ο Νικολόπουλος, για το 21-32. Ο Πόπιβτσαλ θα κατεβάσει και πάλι στο -9 (23-32) με τους Λογοθέτη και Μίχαλο να ανεβάζουν στο +13 το προβάδισμα του Παπάγου (23-36). Σαν να μην έφτανε αυτό ο Κατσαντώνης με τρίποντη “βόμβα” θα κάνει το 23-39, με το Μπονίκο να μειώνει σε 25-39 αλλά στη επόμενη ακριβώς φάση να τραβά αντικανονικά το διχτάκι σε προσπάθεια του Τσιάκα για το 25-41 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση της αναμέτρησης έπαιξε το τρίτο δεκάλεπτο. Εκεί η ΑΓΕΖ άλλαξε την τακτική της, πιέζοντας πολύ τα αντίπαλα γκαρντ, για να “χαλάσει” το παιχνίδι του Παπάγου και φυσικά να “ροκανίσει” την διαφορά.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να “βραχυκύκλωσαν” αφού δεν πήραν ούτε ένα πόντο “εντός πεδιάς” σε όλο το δεκάλεπτο αλλά… ξεσάλωσαν απ’ τα 6.75 με απίθανα σουτ, που έκοψαν τα “πόδια” των γηπεδούχων.

Ας πάρουμε τα πράγματα απ’ την αρχή. Με σερί 8-0 οι ερυθρόλευκοι έδειξαν σημεία ζωής, με τους Κοτσέτα, Νικολόπουλο και τέσσερις απανωτούς πόντους του Τζινόπουλου για το 33-41.

Εκεί που το ματς άρχισε να παίρνει “φωτιά”, ο Μίχαλος ξεκίνησε το “χορό” των τριπόντων ξεμπλοκάροντας την ομάδα του (33-44). Ακολούθησε μια φοβερή τάπα του Χαλβατζή στον Τσιάκα, με τον Κοτσέτα να ολοκληρώνει την προσπάθεια του συμπαίκτη του, αφήνοντας με ένα “χορευτικό” τη μπάλα στο αντίπαλο καλάθι (35-44).

Θα ακολουθήσουν δύο ακόμη “βόμβες” των Τσιάκα- Αποσκίτη και δύο βολές του Κοτσέτα στο ενδιάμεσο για το 38-50, με το Λογοθέτη να συνεχίζει το απίστευτο κρεσέντο των “στρατηγών” με νέο τρίποντο σε “νεκρό” χρόνο για το 38-53. Η ΑΓΕΖ θα καταφέρει να μειώσει με τον Καρακωνσταντάκη στα τελευταία δευτερόλεπτα της περιόδου για το 40-53.

Η πλάστιγγα θα γείρει οριστικά υπέρ της Αθηναϊκής ομάδας, με ένα ακόμη τρίποντο (!) του Προκόπη για το 40-58, που “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +18. Τα πάντα πλέον είχαν κριθεί αφού και οι γηπεδούχοι φάνηκαν να ρίχνουν “λευκή πετσέτα” στο ματς.

Η ΑΓΕΖ μείωσε προσωρινά με Τζινόπουλο, Βαρβαρίγο με τον Αποσκίτη να σκοράρει και πάλι (!!!) σε “νεκρό” χρόνο για το 44-61. Κάπου εκεί ο Νίκος Θεοδόσης έδωσε χρόνο συμμετοχής και σε άλλους παίχτες, όπως οι Πόπιβτσακ και Μάργαρης, ενώ ο Σάββας Συμεωνίδης είχε την “πολυτέλεια” να περάσει στο ματς τους νεαρούς Σταφυλά και Κυριακόπουλο.

Στα τελευταία λεπτά δεν υπήρξε κάτι αξιοσημείωτο, πλην ενός ακόμη τριπόντου του Υφαντή (απίστευτο και αυτό), που αποτέλεσε το κερασάκι στην τούρτα της νίκης του Παπάγου, με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει ως τελικό σκορ το 52-66.

Οι περίπου 300 φίλοι της ΑΓΕΖ χειροκρότησαν την ομάδα τους για την προσπάθεια, όπως και οι περίπου 10 οπαδοί του Παπάγου που ακολούθησαν απ’ την πρωτεύουσα την αποστολή.

Συνθέσεις και πόντοι των δύο ομάδων

ΑΓΕΖ (Νίκος Θεοδόσης): Κοτσέτας 8, Καρακωνσταντάκης 2, Πόπιβτσακ 4, Ζάγκλας 5, Τζινόπουλος 11, Μπονικός 5, Βαρβαρίγος 2, Νικολόπουλος 11 (1), Χαλβατζής 4, Μάργαρης.

Α.Σ Παπάγου (Σάββας Συμεωνίδης): Προκόπης 7 (1), Τσιάκας 15 (3), Μίχαλος 9 (1), Λογοθέτης 9 (1), Αποσκίτης 13 (3), Γιαννιώδης 4, Υφαντής 6 (1), Κατσαντώνης 3 (1), Σταφυλάς, Παπαθανασίου, Κυριακόπουλος, Οικονόμου.