Μια σπουδαία νίκη που τον φέρνει μόνο τρίτο με 35 βαθμούς στον σχετικό πίνακα, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Βόλου απέναντι στη Λαμία, ξεπερνώντας κατά ένα βαθμό τον ΑΠΣ Ζάκυνθος, φτάνοντας παράλληλα στην 3η θέση. Έτσι οι Κυανοκίτρινοι είναι 4οι με τη Λάρισα να βρίσκεται στην 5η θέση και έναν πόντο πιο πίσω.

Ολυμπιακός Βόλου- Λαμία 1-0

Ένα παιχνίδι με πολύ πάθος και από τις δύο ομάδες, παρακολούθησαν οι φίλοι του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στο ΕΑΚ Βόλου.

Στο πρώτο μέρος η κατοχή ήταν μοιρασμένη, ενώ μετρημένες ήταν οι καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Η πρώτη καλή στιγμή θα σημειωθεί στο 18′ όταν από ωραία μεταβίβαση του Μπιτάνγκ, ο Νικολιάς θα σουτάρει από πλάγια και ο Μπλάζιτς θα αποκρούσει σωτήρια σε κόρνερ. Η Λαμία θα προσπαθήσει να αιφνιδιάσει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όταν από κόρνερ του Καμαρά ο Κωστόπουλος θα πάρει την κεφαλιά με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

Η επανάληψη θα ξεκινήσει ιδανικά για τον Ολυμπιακό, όταν θα φτάσει στην επίτευξη του μοναδικού αλλά «χρυσού» τέρματός του στο 49’. Ο Ζέρης θα σεντράρει από δεξιά, ο Ρεπετσάς δε θα μπορέσει να διώξει τη μπάλα που θα καταλήξει στον Μπαλντοβαλίεφ που θα σουτάρει πάνω στον αμυντικό της Λαμίας.

Τελικά αποδέκτης της μπάλας θα γίνει ο Θέος που αμαρκάριστος θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Μπλάζιτς για το 1-0. Στο 53′ οι Κυανόλευκοι θα έχουν ευκαιρία από στημένη φάση, όταν ο Γιενγκά θα εκτελέσει καλοτραβηγμένο κόρνερ, ο Ρίζος θα κάνει άστοχη έξοδο και ο Ρεπετσάς από κοντά, βάζοντας το λάθος πόδι, θα στείλει τη μπάλα λίγο άουτ.

Στο 73’ οι φιλοξενούμενοι θα απειλήσουν ξανά όταν ο Πέρεθ εκτέλεσε φάουλ από το σημείο του κόρνερ, ο Χαϊκάλης πήρε την κεφαλιά από τη μικρή περιοχή, που κατέληξε στα χέρια του Ρίζου. Στο 81′ οι ερυθρόλευκοι θα μείνουν με δέκα παίχτες λόγω αποβολής του Κυζιρίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα καθώς θα χτυπήσει στο πρόσωπο το Μπλάζιτς. Στα εναπομείναντα λεπτά δε θα αλλάξει κάτι, με την ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου να πανηγυρίζει μια σπουδαία επιτυχία.

Α.Ε Λάρισας- Αιγινιακός 2-0

Την δεύτερη σερί νίκη της πέτυχε η Α.Ε Λάρισας που επικράτησε επί του Αιγινιακού με σκορ 2-0, συνεχίζοντας έτσι την ανοδική της πορεία μετά το τρίποντο επί του Τυρνάβου στο Αλκαζάρ.

Έτσι, έφτασε στους 33 βαθμούς στον Βόρειο Όμιλο, έναν λιγότερο σε σχέση με τον ΑΠΣ Ζάκυνθος. Η Λάρισα μπήκε πάρα πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2’ πήρε προβάδισμα.

Ο Γιάντσης έκανε ωραίο γύρισμα κι ο Μίλαν Μπόγιοβιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τόλιου για το 1-0. Η ΑΕΛ στη συνέχεια είχε την υπεροχή, με τον Αιγινιακό να απειλεί στο 36′ αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του ματς άλλαξε, με τον Αιγινιακό να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να γίνεται πιο επιθετικός, κάτι που έφερε ακόμα και αποδοκιμασίες από τον κόσμο της Λάρισας. Ωστόσο, στο 84′ ο Ν’ Γκεσάν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ και να «κλειδώσει» τη νίκη για τους «βυσσινί».

Συνθέσεις

Α.Ε. Λάρισας (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Αποστολίδης, Κοντοδήμος, Καρανίκας, Σαρακατσάνος, Δεληζήσης, Φλεριβάλ, Μπανούσης, Σερτζίνιο (55′ Ν’Γκεσάν), Γιάντσης (46′ Ρίστοβιτς), Ελιομάρ, Μπόγιοβιτς (64′ Ζαχαράκης).

Αιγινιακός (Σταύρος Διαμαντόπουλος): Τόλιος, Αραμπατζής, Γιαζιτζόγλου (64′ Πόποβιτς), Λιόλιος, Μπερτέν, Φαμπίνιο (78′ Αχαλινόπουλος), Ντίντακ, Πολύζος, Κυνηγόπουλος, Γουέλκαμ, Μπονίγια.

Τα αποτελέσματα της 20ης αγωνιστικής στο Βόρειο Όμιλο της Β’ Εθνικής

Εθνικός Γαζώρου – Ηρακλής 0-1 (Καρασαλίδης 25′)

Πιερικός – Τύρναβος 1-1 (78′ Τσιώμης / 68′ Γκούρτσας)

Φωκικός – Απόλλων 1926 1-2 (Χαλιώτης 29′ / Ευαγγελίδάκης αυτ. 39′, 85′ Τσούτσης)

Αναγέννηση Καρδίτσας – ΑΠΣ Ζάκυνθος 1-1 (70′ Τζέκος / Μπλέτσας 60′)

ΑΕΛ – Αιγινιακός 2-0 (3′ Μπόγιοβιτς, 84′ Ντάνι Ν Γκεσάν)

Ολυμπιακός Βόλου – Λαμία 1-0 (49′ Θέος)