Την κατάκτηση του πρωταθλήματος του 5ου ομίλου πανηγύρισε στη Ζάκυνθο ο Αστέρας Αμαλιάδας, καθώς νίκησε με σκορ 2-0 τον υποβιβασμένο ΑΠΣ, που παρότι ήταν αδιάφορος βαθμολογικά έπαιξε τον αντίπαλο του στα ίσια, βάζοντάς του πολύ δύσκολα.

Μάλιστα με λίγη τύχη παραπάνω στη φάση του δοκαριού που είχε ο Σπύρος Μαρίνος, στο 58ο λεπτό, θα μπορούσε να προκαλέσει “εγκεφαλικά” στους φιλοξενούμενους. Και αυτό γιατί, αν εκείνη την στιγμή γινόταν το 1-0, οι φιλοξενούμενοι θα βρίσκονταν με την πλάτη στον τοίχο.

Λίγο αργότερα βέβαια, ο Αστέρας χρειάστηκε και την διαιτητική εύνοια, παίρνοντας υπέρ του ένα “τραβηγμένο” πέναλτι (έως και ανύπαρκτο) από τον Αρκά ρέφερι Βεργέτη, που στην συγκεκριμένη περίπτωση αποδείχτηκε “ευεργέτης” (κάνοντας και ένα λογοπαίγνιο με το επώνυμο του) για τους βυσσινί αφού τους άνοιξε το “δρόμο” για τη νίκη. Έτσι ο Κέρι θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από τη “λευκή βούλα” για το 0-1. Το “κερασάκι¨ στην “τούρτα” των πρωταθλητών, έβαλε ο Μαρουκάκης με ωραίο πλασέ από συρτή σέντρα του Θόδωρου Παπαδόπουλου (0-2).

Ήταν ένα περίεργο παιχνίδι από κάθε άποψη. Από τη μια αγωνιζόταν μια ομάδα χωρίς κίνητρο αλλά και χωρίς κανένα άγχος και από την άλλη μια με σοβαρό λόγο για να πάρει το τρίποντο αλλά με “βαρίδια” στα πόδια.

Η Ζάκυνθος έπαιζε χωρίς τους περισσότερους βασικούς της παίχτες, μιας και υπήρχαν κάρτες και τραυματισμοί αλλά και με σύνθεση ανάγκης. Είναι χαρακτηριστικό ότι έκανε ντεμπούτο ο δεύτερος τερματοφύλακας (Λάλι) που δεν είχε παίξει ποτέ ξανά σε εθνικές κατηγορίες.

Ο πλάγιος μπακ Μιχάλης Κυριάζος, πήρε ρόλο στόπερ ελλείψει άλλου (Παπαδόπουλος τραυματίας, Τσιριγώτης και Λιάμης τιμωρημένοι) και ο μέσος Γιώργος Βαρότσης σαν σέντερ φορ (αφού ο Καραμαλίκης ήταν και αυτός τραυματίας). Μάλιστα στα τελευταία λεπτά ως καθαρόαιμος επιθετικός αγωνίστηκε ο στόπερ Δημήτρης Παπαδόπουλος.

Ο Αστέρας από την πλευρά του είχε μοναδικό απόντα τον Αφρικανό μέσο Ν’ Γκουέμ, που είχε συμπληρώσει κάρτες. Κατά τα λοιπά ο Σούλης Παπαδόπουλος είχε όλους τους παίχτες στη διάθεση του. Μοναδικό “ελαφρυντικό” για τη μετριότατη εμφάνιση του Αστέρα, η συμμετοχή του στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣ Ηλείας μεσοβδόμαδα. Οι βυσσινί ήταν νωθροί, ασύνδετοι και χωρίς φρεσκάδα. Αν ο ρέφερι Βεργέτης δεν τους βοηθούσε στη φάση του πέναλτι, ίσως να τα είχαν βρει ακόμη πιο σκούρα!

Μεγάλο κέρδος για τους ηττημένους, η πολύ καλή εμφάνιση των νεαρών ντόπιων ποδοσφαιριστών της (συν τους ξένους που επίσης πήγαν πολύ καλά), που είχαν πάθος, διάθεση και θέληση να βάλουν δύσκολα στους πρωταθλητές. Έτσι το “αντίο¨των κυανοκίτρινων στην κατηγορία, μόνο ως περήφανο μπορεί να χαρακτηριστεί.

Μετά από το περασμένο Σάββατο και την απαράδεκτη εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου απέναντι στο Διαγόρα Βραχνεΐκων, οι νησιώτες έβγαλαν ψυχή και εγωισμό, παίρνοντας το χειροκρότημα των πιστών φίλων της Ζακύνθου που ήρθαν στο δημοτικό στάδιο για τον “τελευταίο χορό” (μέχρι τον επόμενο) στη Γ’ Εθνική για να τους χειροκροτήσουν.

Μόνο που είναι πλέον αργά! Με αυτούς τους παίχτες στο δυναμικό της η Ζάκυνθος έχει μέλλον ακόμη και στο τοπικό. Αυτή η συζήτηση όμως είναι πολύ νωρίς να γίνει. Η επόμενη ημέρα θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον από κάθε άποψη.

ΤΟ “ΦΙΛΜ” ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

1′ Εκτέλεση κόρνερ από τον Σκοζάϊ, η μπάλα μέσα στην περιοχή, δε μπορούν οι γηπεδούχοι να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Τσάμη.

6′ Εκτέλεση φάουλ Τριανταφυλλίδη, μπλοκάρει εύκολα ο Τσάμης.

12′ Ωραία κάθετη του Κέρι για το Μαρουκάκη, αυτός σε πλάγιο τετ-α-τετ με το Λάλι, που διώχνει πολύ ωραία σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Κέρι θα σουτάρει δυνατά, σωτήρια θα διώξει ο Μαρίνος πριν η μπάλα περάσει την τελική γραμμή. Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα.

13′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Πέττας θα βγάλει πολύ ωραία στο Σκοζάϊ, που ολομόναχος θα σουτάρει ψηλά άουτ. Σπουδαία φάση για γκολ που πάει χαμένη.

15′ Κόρνερ για τον Αστέρα με τον Κασνέτση να εκτελεί και το Μπανούση να πιάνει το σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Καλή προσπάθεια αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

21′ Φάση διαρκείας για τον Αστέρα, μετά από λάθος συνεννόηση Τριανταφυλλίδη- Μαρίνου, ο Μπουντόπουλος σε θέση βολής με το Λάλι να λέει αρχικά «όχι» στο γκολ. Στην συνέχεια μέσα σε πανδαιμόνιο η μπάλα θα καταλήξει κόρνερ που θα περάσει ανεκμετάλλευτο.

26′ Ο Πέττας θα βγάλει πολύ ωραία μπαλιά στον Τσουκαλά ο οποίος θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα αλλά πιο πριν ο βοηθός είχε σηκώσει το σημαιάκι για οφσάιντ. Οπότε ως μη γενόμενη η φάση.

32′ Ωραία εκτέλεση φάουλ του Κασνέτση, ο Λάλι με πολύ ωραία επέμβαση στη γωνία του αποτρέπει το γκολ. Στην συνέχεια ο Κέρι θα σουτάρει δυνατά η μπάλα θα περάσει άουτ.

36′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, ο Κέρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ αναγκάζει ξανά το Λάλι σε σωτήρα επέμβαση. Η φάση όμως είχε και συνέχεια με το Μπουντόπουλο να σεντράρει για τον αμαρκάριστο Μαρουκάκη που θα πιάσε κεφαλιά με το Λάλι να σώζει σωτήρια πάνω στη γραμμή.

40′ Παραμένει χωρίς σκορ το ματς. Ίδια εικόνα μέχρι τώρα. Αξιοπρεπέστατη η Ζάκυνθος, κάνει ευκαιρίες αλλά δεν είναι καλός ο Αστέρας.

43′ Ωραία προσπάθεια από τους Πέττα και Σκοζάϊ ο δεύτερος θα σουτάρει όμως πολύ άστοχα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: ΖΑΚΥΝΘΟΣ- ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ 0-0

Συμπέρασμα πρώτου μέρους: Πολύ καλή και ψυχωμένη, αν και υποβιβασμένη η Ζάκυνθος. Έχει βάλει πολύ δύσκολα στον Αστέρα που δεν δικαιολογεί με τη μέχρι τώρα εικόνα του, το ότι είναι πρωτοπόρος. Οι φιλοξενούμενοι έχουν απειλήσει μόνο από στημένες φάσεις, αλλά έχουν βρει μπροστά τους τον πολύ καλό γκολκίπερ Άμρατζ Λάλι που είναι θετικότατος στο ντεμπούτο του. Το δεύτερο μέρος αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

51′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ. Τεράστια φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Κέρι σε θέση βολής να σημαδεύει το δεξί δοκάρι του Λάλι που δε θα μπορούσε να κάνει κάτι. Παραλίγο το 0-1 για τους βυσσινί.

53′ Ωραίο σουτ του Κέρι, θα μπλοκάρει σταθερά ο Λάλι.

58′ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ. Τεράστια ευκαιρία για τη Ζάκυνθο, ο Τσουκαλάς θα κάνει τρομερή επέλαση από δεξιά, θα βγάλει σέντρα για το Μαρίνο, που θα πιάσει φοβερή κεφαλιά και θα στείλει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Τσάμη. Αν γινόταν εδώ το 1-0, θα ζούσαμε το απόλυτο ποδοσφαιρικό «θρίλερ».

62′ ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ. Ο Μαρουκάκης «μονομαχεί» με το Μαρίνο, θα πέσει στο έδαφος και ο Βεργέτης θα δείξει την άσπρη βούλα, σε έξαλλες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

63′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (0-1). Ο Κέρι θα το εκτελέσει εύστοχα για το 0-1. Έπεσε στη γωνία του ο Λάλι αλλά δε μπόρεσε να αποτρέψει το γκολ. Είναι χαρακτηριστικό ότι πανηγύρισαν στην εξέδρα οι φίλοι του Αστέρα και οι ζακυνθινοί απάντησαν με ειρωνικά χειροκροτήματα. Υπάρχουν πολλές διαμαρτυρίες για τον καταλογισμό του πέναλτι. Φαίνεται ότι περισσότερο το κερδίζει ο Μαρουκάκης παρά του το κάνει ο Μαρίνος.

74′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, όταν ο Μαρουκάκης θα βρεθεί αμαρκάριστος από αριστερά αλλά θα σουτάρει άστοχα στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Λάλι.

86′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (0-2). Σουτ του Κέρι στο οριζόντιο δοκάρι του Λάλι, στην συνέχεια ο Παπαδόπουλος θ., θα βγάλει στον αμαρκάριστο Μαρουκάκη που δε θα δυσκολευτεί να στείλει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Λάλι.

Τελικό συμπέρασμα: Ο Αστέρας Αμαλιάδας είναι πρωταθλητής του 5ου ομίλου και μαθηματικά, με τους παίχτες και το τεχνικό επιτελείο να πανηγυρίζουν σεμνά και ταπεινά, μιας και έχουν ακόμη πολύ «δρόμο» μέχρι την οριστική άνοδό του στη Β’ Εθνική, μιας και υπάρχουν μπαράζ ανόδου με τις υπόλοιπες ομάδες από τους 7 ομίλους. Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Ζάκυνθος έπαιξε στα ίσια τον Αστέρα και στο δεύτερο μέρος θα μπορούσε να προκαλέσει «εγκεφαλικά» στους φιλοξενούμενους, αν ο Μαρίνος δε σημάδευε με το κεφάλι το οριζόντιο δοκάρι του Τσάμη. Αμέσως μετά ο Αστέρας θα κερδίσει πέναλτι με το Μαρουκάκη να ανατρέπεται (όπως θεώρησε ο ρέφερι Βεργέτης) από το Μαρίνο και τον Κέρι να εκτελεί εύστοχα για το 0-1. Μια φάση που ξεσήκωσε έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους, Την σημαντική από βαθμολογικής άποψης νίκη για τον Αστέρα «κλείδωσε» με πλασέ ο Μαρουκάκης για το τελικό 0-2.

Οι συνθέσεις

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης): Λάλι, Κίτος, Τριανταφυλλίδης, Κυριάζος, Ράδης, Πέττας, Μαρίνος, Ντάσης (66′ Άμος), Τσουκαλάς (69′ λ.τρ. Παπαδόπουλος), Σκοζάϊ, Βαρότσης

Αστέρας Αμαλιάδας (Σούλης Παπαδόπουλος): Τσάμης, Μπουντόπουλος (56′ Κυριάκος), Παπαδόπουλος, Ρόβας, Παγώνης (15′ λ.τρ. Μπαρμπαρούσης), Κασνέτση, Μπουζούρας, Μπανούσης, Μαρουκάκης (87′ λ.τρ. Σταθάτος), Κέρι, Τόρες (88′ Μπουτσικάκης)