Τα “εύκολα, δύσκολα” έκανε η Ζάκυνθος στο Μαχαιράδο απέναντι στο φορμαρισμένο και άκρως επικίνδυνο Παναρτεμισιακό αλλά ακόμη και έτσι… πήρε αυτό που τόσο χρειαζόταν.

Το τρίποντο της νίκης, που την κρατά στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας των πλέϊ-οφ με 18 βαθμούς, έναντι 17 του Α.Ο. Κατασταρίου ο οποίος καραδοκεί στη 2η θέση, με ένα γκολ στο ξεκίνημα από το Χιονίδη και ένα στο τέλος από τον Κίτο που είχε περάσει σαν αλλαγή για το τελικό 0-2.

Όλα αυτά, λίγο πριν τη μεταξύ τους αναμέτρηση την 5η αγωνιστική, η οποία θα κρίνει λογικά και τον πρωταθλητή της Α’ Κατηγορίας.

Σε ένα ακόμη επεισοδιακό ματς (από τα πολλά που έχουμε παρακολουθήσει φέτος), η ένταση δεν έλειψε στα τελευταία λεπτά, με αποτέλεσμα το δεύτερο ημίχρονο να ολοκληρωθεί στο 56ο λεπτό του!

Ένα δυνατό μαρκάρισμα του Ραυτόπουλου στον Σούρμπη στις καθυστερήσεις και με το σκορ στο 0-2 υπέρ των κυανοκίτρινων, προκάλεσε την αντίδραση μέρους της κερκίδας που ήρθε σε λεκτική αντιπαράθεση με παίχτες της γηπεδούχου ομάδας.

Παρά ταύτα και πρωτού η κατάσταση ξεφύγει από κάθε έλεγχο, η παρέμβαση των ψυχραιμότερων έπαιξε “πυροσβεστικό” ρόλο και όλα μετά από λίγο τελείωσαν. Για μια ακόμη φορά όμως, γίναμε μάρτυρες μιας κατάστασης που δεν οδηγεί πουθενά αλλά δείχνει την παράνοια που βασιλεύει στο ζακυνθινό ποδόσφαιρο τη φετινή περίοδο.

Γκολ με τη σέντρα οι φιλοξενούμενοι, που είχαν σωρεία ευκαιριών στο πρώτο δεκάλεπτο

Ας μείνουμε όμως στο αγωνιστικό. Καλύτερα δε μπορούσε να ξεκινήσει το ματς για τη Ζάκυνθο απέναντι στον Παναρτεμισιακό. Οι παίχτες του Δημήτρη Νόλη και του Παναγιώτη Τρουπιώτη, ευτύχησαν να προηγηθούν πριν… το “καλημέρα”. Επί της ουσίας πρόκειται για ένα από τα γρηγορότερα γκολ στην ιστορία του τοπικού. Μόλις στο 12ο δευτερόλεπτο (!!!), ο Μιχάλης Χιονίδης θα εξαπολύσει σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, νικώντας το Ντίνο Κυπριώτη για το 0-1.

Το “νερό” είχε κυλήσει στο “αυλάκι” με τη Ζάκυνθο να μπαίνει αγριεμένη στο ματς, χάνοντας επιπλέον τρεις μεγάλες ευκαιρίες να “κλειδώσει” επί της ουσίας το ματς. Στο 4′ Χιονίδης, Πέττας και Μαλισόβας άλλαξαν κινηματογραφικά τη μπάλα αλλά το σουτ του “δάσκαλου” βρήκε σε ετοιμότητα τον Κυπριώτη,

Στο 8′ ο Ζαϊρί επιχείρησε ατομική προσπάθεια και σουτ αλλά δε βρήκε στόχο, ενώ σπουδαία ευκαιρία είχε ο Λουί Μπεσού στο 10′ όταν ολομόναχος απέναντι στον Κυπριώτη, έκανε απογοητευτικό πλασέ το οποίο μπλόκαρε ο έμπειρος γκολκίπερ. Η Ζάκυνθος συνέχιζε την πίεση και στο 21′ ο Σούρμπης “ανάγκασε” τον Κυπριώτη να πεταχτεί στη γωνία του και να διώξει δύσκολα.

Η πρώτη σπουδαία φάση για τα “ελάφια” ήταν αυτή του 25′ όταν ο Τσιριγώτης με ωραία ενέργεια θα βγάλει στον Κορφιάτη που θα επιχειρήσει παράλληλη σέντρα για το Βαρβαρίγο που δε θα προλάβει εξ’ επαφής να την στείλει στα δίχτυα του Διαμαντή.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπεσού θα βρεθεί ξανά σε πλεονεκτική θέση αλλά θα νικηθεί ξανά απ’ τον Κυπριώτη που έδιωξε σε κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης ο Παπαδόπουλος προσπάθησε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή αλλά οι αντίπαλοι αμυντικοί θα διώξουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Η ομάδα των Λαγκαδακίων είχε μια ακόμη καλή φάση στο 38′ όταν ο Σταμίρης θα βρει τον Αλεξανδρίδη στην “καρδιά” της περιοχής του Διαμαντή αλλά ο γκολκίπερ της Ζακύνθου θα μπλοκάρει σωτήρια. Έτσι το πρώτο μέρος τελείωσε με το “ρευστό” 0-1, με τους πρωτοπόρους να έχουν τις ευκαιρίες να “καθαρίσουν” πρόωρα αλλά να μην τις αξιοποιούν.

Μπήκε ξανά δυνατά αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει

Ο Παναρτεμισιακός παρέμενε “ζωντανός” στην διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, με τη Ζάκυνθο να μπαίνει και πάλι δυνατά στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης αλλά χωρίς την “ουσία” για μια ακόμη φορά. Στο 53′ σε εκτέλεση κόρνερ του Ζαϊρί, ο Παπαδόπουλος θα στείλει τη μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά.

Στο 57′ ο Κυπριώτης θα κάνει σοβαρό λάθος σε βολέ, σημαδεύοντας το Μπεσού που έφυγε ξανά ολομόναχος για το 0-2 αλλά ο “Παλιούκα” θα πάρει το αίμα του πίσω, με σπουδαία επέμβαση σε κόρνερ.

Ένα λεπτό μετά οι κυναοκίτρινοι θα έχουν επικίνδυνη εκτέλεση φάουλ με το Ζαϊρί, που θα δώσει συρτά για τον Σούρμπη που θα σουτάρει λίγο δίπλα απ’ το αριστερό δοκάρι του Κυπριώτη.

Στο 61′ ο Παπαδόπουλος θα προσπαθήσει ξανά να χριστεί σκόρερ σε φάση διαρκείας αλλά και πάλι οι αμυντικοί του Παναρτεμισιακού θα διώξουν σωτήρια.

Από εκεί και μετά, ποδόσφαιρο δεν παίχτηκε επί της ουσίας με το παιχνίδι να αποκτά μια “άγρια ομορφιά” στο τελευταίο μισάωρο. Ο Παναρτεμισιακός προσπαθούσε να φέρει τη μπάλα στην περιοχή του Διαμαντή για να βρεθεί απέναντι του και φυσικά να σκοράρει για να κάνει το μεγάλο “μπαμ”. Η Ζάκυνθος είχε αρχίζει να κουράζεται αλλά και να αγχώνεται, γιατί σε ένα γήπεδο σαν αυτό του Μαχαιράδου δε θέλει και πολύ να γίνει η “στραβή”.

Έδιωξε το άγχος ο Κίτος στις καθυστερήσεις

Τελικά το όποιο άγχος είχε αρχίσει να καταβάλει τους νικητές, έφυγε μια καλή στο 90+3′ με τον Κίτο να στέλνει τη μπάλα στα άδεια δίχτυα, μετά από εξαιρετική συνεργασία των Μπεσού και Μαλισόβα, για το τελικό 0-2.

Μετά ακολούθησαν… τα όσα περιγράψαμε πιο πάνω, με τα επεισόδια και τις αντιπαραθέσεις, να δίνουν και να παίρνουν.

Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου! Και ακόμη δεν έχει έρθει η περίφημη 5η αγωνιστική που θα Καταστάρι και Ζάκυνθος θα μονομαχήσουν για τον τίτλο…

Τελικό συμπέρασμα: Ο Παναρτεμισιακός έπαιξε για ένα ακόμη ματς των πλέϊ-οφ στα ίσια, παρότι βαθμολογικά δεν διεκδικεί κάτι περισσότερο. Όπως δηλαδή έκανε κόντρα στον ΑΟΚ (έχασε δύσκολα 4-3) και τον Α.Ο. Τσιλιβή (κέρδισε 2-1 στη Λιθακιά). Ήταν ξανά ανταγωνιστικός, “σκληρό καρύδι” και έβαλε δύσκολα στη Ζάκυνθο, μέχρι και στις καθυστερήσεις. Ίσως να είχε καλύτερη τύχη, αν δεν δεχόταν γκολ απ’ τα αποδυτήρια αλλά θα μπορούσε να χάνει και μεγαλύτερο σκορ μετά το πρώτο 20λεπτο.

Η Ζάκυνθος από την άλλη μεριά, έκανε ξανά δύσκολη της ζωή της, από… μόνη της. Όταν προηγείσαι στο 12ο δευτερόλεπτο (!) και έχει 5 κλασικές ευκαιρίες στο πρώτο μέρος να τελειώσεις το ματς και δεν το κάνεις, τότε πας και λίγο… γυρεύοντας!

Παρότι προκάλεσαν την τύχη τους οι φιλοξενούμενοι, δεν το πλήρωσαν τελικά με βαθμολογική απώλεια, παραμένοντας πρώτοι στη βαθμολογία. Κρατούν σίγουρα το καλό πρώτο ημίχρονο αλλά πρέπει να ξεχάσουν και να διορθώσουν το κακό τους μισάωρο (60′-90′) που επί της ουσίας δεν έπαιξαν ποδόσφαιρο. Ακολουθούν δύο παιχνίδια “φωτιά” με Τσιλιβή και Καταστάρι εκτός έδρας και εκεί “νεκρά” διαστήματα ή τόσες χαμένες ευκαιρίες μπορεί να κοστίσουν ακριβά!

Για την διαιτησία του Καλογεράκου, υπήρχε μουρμούρα και από τις δύο πλευρές (κυρίως από τους φιλοξενούμενους), σε ένα παιχνίδι που το λες και εύκολο, χωρίς την πολύ δύσκολη φάση. Απαρατήρητοι οι βοηθοί Κλάδης και Κοριανίτης.

Συνθέσεις

Παναρτεμισιακός Α.Ο. (Διονύσης Μουζάκης): Κυπριώτης, Χριστοδουλόπουλος, Κλάδης Β. (65′ Πολίτης), Κλάδης Ν., Τσιόλης, Μπάστας Αν., Βαρβαρίγος (81′ Ραυτόπουλος), Τσιριγώτης (84′ Ζανφιράκε), Αλεξανδρίδης, Σταμίρης, Κορφιάτης

Ζάκυνθος 1961 (Δημήτρης Νόλης- Παναγιώτης Τρουπιώτης): Διαμαντής, Μαρίνος, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Μπιάζης, Σούρμπης, Μαλισόβας, Πέττας (90+1 Κυριάζος), Μπεσού (90+4 Ντάσης’), Ζαϊρί, Χιονίδης (90+2′ Κίτος)