Πολύ καλή η παρουσία του ΑΟΚ Ζακύνθου για 2ο συνεχόμενο εκτός έδρας ματς, που είχε τις ευκαιρίες (Μεζίνι 1΄, 17΄), το δοκάρι (Κουρέλλας 1΄) για να πάρει το ματς. Δεν δόθηκε πέναλτι στον Πέττα στο 82΄ από τον διαιτητή Νταούλα! Δεν απειλήθηκαν οι νησιώτες που κράτησαν και πάλι το μηδέν!

Σε ένα πανέμορφο μέρος με υπερσύγχρονες γηπεδικές εγκαταστάσεις (Ενωσιακό με 4 γήπεδα) στον Άγιο Σπυρίδωνα άρχισε το ματς του Αμβρυσσέα Διστόμου και του ΑΟΚ Ζακύνθου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας. Το παιχνίδι άρχισε με τους νησιώτες να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να στέκονται άτυχοι με το ¨καλημέρα” στο ματς! στο 1΄ κιόλας λεπτό, έγινε μια σέντρα στην καρδιά της άμυνας των γηπεδούχων ο Νίκος Κουρέλλας με ωραία κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Ντουμάνη και στην επαναφορά της μπάλας ο Μεζίνι εξ΄ επαφής δεν μπόρεσε να  στείλει την μπάλα  στα δίκτυα!

Έτσι με αυτό τον τρόπο χάθηκαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες για να μπορέσουν οι νησιώτες να μπουν μπροστά στο σκορ. Στην συνέχεια η ζακυνθινή ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της, κρατώντας πολύ καλά τα μετόπισθεν δεν έδωσε δικαίωμα στην αντίπαλο να απειλήσει την εστία του Δρακόπουλου. Μάλιστα η ομάδα του Δημήτρη Νόλη έφτασε ξανά πολύ κοντά στο γκολ στο 16΄ όταν ο Κάρδαρης από έξω δεξιά έβγαλε ωραία τον Μεζίνι. Ο επιθετικός του ΑΟΚ μπήκε στην περιοχή και από πλεονεκτική θέση σούταρε άστοχα με την μπάλα να περνά πάνω από τα δοκάρι της εστίας του Ντουμάνη!  Στο ίδιο τέμπο  πήγε το ματς και στα επόμενα λεπτά με του ΑΟΚ με σαφείς ανασταλτικές εντολές αλλά να βγαίνει πολύ επικίνδυνα μπροστά αλλά και πάλι στην τελική προσπάθεια οι νησιώτες δεν είχαν  το καθαρό μυαλό να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα.

Ήδη στα πρώτα 30΄ του αγώνα μετρούσαν  δύο μεγάλες στιγμές και ένα δοκάρι, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δεν έχουν γίνει απειλητικοί μπροστά από την εστία του Δρακόπουλου.  Από το 30΄ και μετά το παιχνίδι μοιράστηκε με τους γηπεδούχους να ισορροπούν το ματς αλλά οι προσπάθειες που έκαναν ήταν μόνο με μακρινές μπαλιές. Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του ΑΟΚ παρασύρθηκαν από το παιχνίδι των γηπεδούχων και για 10 λεπτά περίπου έχασαν την συνοχή τους. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν έγιναν φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Συμπέρασμα Α΄ μέρους

Για άλλη μια φορά για 3ο συνεχόμενο ματς ο ΑΟΚ Ζακύνθου βρίσκει τα δοκάρια. Αυτή την φορά δεν ήταν ο Κάρδαρης αλλά ο Κουρέλλας που στο 1΄ του αγώνα στάθηκε άτυχος να βάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι Νησιώτες είχαν ένα πολύ καλό ξεκίνημα με το δοκάρι του Κουρέλλα την χαμένη ευκαιρία στην συνέχεια της φάσης από τον Μεζίνι  και την μεγάλη ευκαιρία και πάλι από τον επιθετικό της ομάδα του ΑΟΚ. Μέχρι το πρώτο μισάωρο έλεγχαν το ματς. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβηκαν αλλά δεν μπόρεσαν να φανού απειλητικοί και έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0. Απλά ο ΑΟΚ έπρεπε να προηγείται βάση της συνολικής εικόνας και των ευκαιριών, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα με έμπειρους παίκτες.

Στην επανάληψη το ματς ξεκίνησε με τους δυο τεχνικούς να προσπαθούν στην ποδοσφαιρική σκακιέρα να κάνουν ματ ο ένας στον άλλον! Οι δυο ομάδες στα πρώτα δέκα λεπτά της επανάληψης δεν έδειξαν κάτι το αξιοσημείωτο. Παιχνίδι κέντρου, δυνατές μονομαχίες αλλά επί της ουσίας από το ξεκίνημα του Β’ μέρους έως το 55΄, τίποτα το ιδιαίτερο

. Οι νησιώτες και πάλι με πολύ καλή αμυντική λειτουργία κρατούσαν τους Επιθετικούς του Αμβρυσσέα μακριά από τον Δρακόπουλο ο οποίος καθάριζε όλες τις ψηλές σέντρες και μπαλιές που γινόταν… ένα λάθος που έγινε στο 61΄ από αμυντικό του Αβρυσσέα ο οποίος γύρισε την μπάλα στον τερματοφύλακα του ο οποίος έδιωξε την μπάλα αλλά σημάδεψε τα πόδια του Κάρδαρη ο οποίος αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να γίνει απειλητικός καταγράφεται ως φάση έως εκείνη την στιγμή σε ένα ματς μέτριο ποιοτικά χωρίς φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Το ματς συνεχίστηκε έως το 70΄ με τους δυο μονομάχους να προσπαθούν να βρουν λύσεις για να πετύχουν κάποιο γκολ. Οι νησιώτες, όμως έπρεπε να υπερβάλουν εαυτόν καθώς οι λύσεις από τον πάγκο ήταν μετρημένες και οι Δημουλάς και Πέττας στην μεσαία γραμμή  αγωνιζόταν με προβλήματα τραυματισμών! Μια καλή στιγμή από εκτέλεσε κόρνερ είχαν οι γηπεδούχοι με τον Χαραλαμπίδη να πιάνει την κεφαλιά και τον Δρακόπουλο να πέφτει στην γωνία του και να αποκρούει την μπάλα.

Από το 80′ και μετά οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές και προσπάθησαν να μεταφέρουν το παιχνίδι στην περιοχή της Ζακυνθινής ομάδας. στο 82΄ έγινε μια φάση όπου οι παίκτες και ο πάγκος της ζακυνθινής ομάδας διαμαρτυρήθηκαν έντονα στο διαιτητή για μη υπόδειξη πέναλτι στον Ραφαήλ Πέττα ο οποίος εντός περιοχής πέρασε την μπάλα πάνω από τον αντίπαλο του ανατράπηκε αλλά ο διαιτητής κος Νταούλας υπέδειξε να συνεχιστεί το ματς! Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πίεσαν τη ζακυνθινή ομάδα για να φτάσουν στο γκολ της νίκης αλλά είχαν μόνο μια ανούσια κατοχή και τίποτα άλλο. Το τελικό σφύριγμα του κου Νταούλα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0

Τελικό συμπέρασμα

Οι νησιώτες έμειναν όρθιοι σε αυτό το ματς παίρνοντας μόνο έναν βαθμό αφού βάση των ευκαιριών θα μπορούσαν να γυρίσουν στο νησί με τους τρεις βαθμούς της νίκης. Αλλά έτσι είναι το ποδόσφαιρο. Με σωστή ανασταλτική λειτουργία έδειξαν ότι φέτος θα είναι πολύ δύσκολος αντίπαλος για όλες τις ομάδες. Σε 3 ματς έχουν μηδέν παθητικό, κάτι που δείχνει τον χαρακτήρα αυτής της ομάδας. Οι Βοιωτοί δεν μπόρεσαν να κάνουν την μεγάλη φάση και μάλιστα στην έδρα τους. Δυσκολεύτηκαν να κάνουν παιχνίδι αφού το πρέσινγκ του ΑΟΚ ήταν ασφυκτικό. Από την άλλη η ομάδα του Δημήτρη Νόλη είχε τις ευκαιρίες το δοκάρι, το πέναλτι που δεν δόθηκε στο τέλος για να πάρει τους βαθμούς. Φεύγει για 2ο συνεχόμενο εκτός  έδρας ματς από το γήπεδο με μια γλυκόπικρη γεύση. Με 5 βαθμούς στην βαθμολογία ατενίζει με αισιοδοξία το μέλλον. Επόμενη αγωνιστική για τον ΑΟΚ εντός έδρας με τον ΑΟ Υπάτου

ΑΜΒΡΥΣΕΑΣ ΔΙΣΤΟΜΟΥ:Αντώνης Δρακόπουλος): Ντουμάνης, Στασινόπουλος, Καραλής, Τέλλος, Ζυγογιάννης, Χαραλαμπίδης, Μανιδάκης, Σένκα (88* Στάρις), Φωτόπουλος (73* Τοπάλι), Δήμου, Αντωνίου (89* Βλάχος).

Πάγκος: Μουντοκαλάκης, Βλάχος,  Ιωαννίδης, Κατελούζος, Στάρις, Τόπαλι

ΑΟΚ ΖAKYΝΘΟΥ: ( Δημήτρης Νόλης) Δρακόπουλος, Τηλιόπουλος, Παναγόπουλος, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Δημουλάς, Πέττας, Μιχαηλίδης (80΄ Μαρίνος), Κουρέλλας (90+3 Μαρούδας), Κάρδαρης (90+1 Κορφιάτης), Μεζίνι (83΄ Δρόσος).

Πάγκος: Δρόσος Ανδ., Μαρίνος, Μαρούδας, Ταμαρέσης, Κορφιάτης, Μεταξάς

Διαιτητές: Νταούλας (Δυτικής Αττικής), Κουρέντας (Τρικάλων), Κορωνάς (Πειραιά)