Όσο ζει ελπίζει ο Απόλλωνας που σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι κατάφερε και πήρε καθαρή και ευρεία νίκη από το Καλαμάκι το οποίο κέρδισε με 4-1 για το πρωτάθλημα της β΄ κατηγορίας ΕΠΣ Ζακύνθου.

Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ήταν καλύτεροι και κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως το παιχνίδι. Όμως το Καλαμάκι “κλώτσησε” την ευκαιρία σε χαμένο πέναλτι (στο δοκάρι) του Κλάδη και ενώ το σκορ ήταν στο 1-1.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μανωλά, ενώ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν λίγα λεπτά αργότερα με τον Αλέξη Συνετό σε 1-1 που μόλις είχε μπει αλλαγή.

Το παιχνίδι πήρε στην συνέχεια  ωραία τροπή με τις δύο ομάδες να ανοίγονται για να πετύχουν γκολ.

Το Καλαμάκι έχασε την ευκαιρία να μπει μπροστά στο σκορ όταν ο Κλάδης εκτέλεσε πέναλτι ευστόχησε αλλά ο διαιτητής ζήτησε επανάληψη ο ίδιος παίκτης την 2η φορά έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι.

Με το Καλαμάκι όλο μπροστά ο Απόλλωνας κατάφερε να “κτυπήσει” με τον 55χρονο “γερόλυκο” Τάκη Παπαδάτο ο οποίος με ωραία ενέργεια έκανε το 2-1.

Ο Μαρίνος στην συνέχεια “κλείδωσε” τη νίκη κάνοντας το 3-1 και ο Μανωλάς με 2ο προσωπικό του γκολ έκανε το τελικό 4-1.

Η νίκη αυτή δίνει ελπίδες του Απόλλωνα στα μπαράζ ανόδου εάν και εφόσον στο επόμενο παιχνίδι κερδίσει την Λιθακιά.