Σε ένα μετριότατο σε ποιότητα παιχνίδι, ο Αστέρας Μαχαιράδου πήρε αυτό που τόσο πολύ επιζητούσε κόντρα στην Α.Ε. Άγιος Λέων- Κοιλιωμένος με 2-0, όντας ανώτερος στο μεγαλύτερος διάστημα και χάνοντας κάποιες κλασικές ευκαιρίες για γκολ. Η ομάδα του Νίκου Κοντονή πήρε βαθιά “ανάσα” λίγες ημέρες μετά την ήττα στο ντέρμπι απ’ τον Παναρτεμισιακό (2-5), ενώ έχει ένα ακόμη δύσκολο ματς την ερχόμενη εβδομάδα κόντρα στη Νέα Σάντα- Απέναντι.

Οι γηπεδούχοι είχαν με το “καλημέρα” πολύ καλή φάση για να ανοίξουν το σκορ, όταν στο 1′ ο Νίκος Κακολύρης θα βρεθεί τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ Μαρούδα αλλά στο πλασέ που θα επιχειρήσει ο τελευταίος θα αποκρούσει σωτήρια.

Το πρώτο από τα δύο γκολ της αναμέτρησης θα επιτευχθεί στο 10′ για τον Αστέρα, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Καλαμαρά έξω από την περιοχή, ο Κώστας Αντωνόπουλος θα πιάσει την κεφαλιά μέσα από την “καρδιά” της άμυνας για το 1-0.

Στο 19′ ο Νικολόπουλος θα έχει διπλή ευκαιρία για να σκοράρει αλλά θα κοντραριστεί από την αντίπαλη άμυνα και δεν θα τα καταφέρει.

Στο 27′ ο Νίκος Κακολύρης θα πιάσει το δυνατό σουτ αλλά ο Μαρούδας θα αποσοβήσει ξανά τον κίνδυνο. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Ένωση θα ισορροπήσει, δίχως τη μεγάλη ευκαιρία.

Στην επανάληψη ο ρυθμός θα πέσει ακόμη περισσότερο, με την ομάδα του Μαχαιράδου να χάνει σημαντική ευκαιρία για το δεύτερο τέρμα της, όταν ο Γιώργος Κακολύρης θα σεντράρει για το Νίκο Κακολύρη που ολομόναχος με το Μαρούδα, θα στείλει τη μπάλα άουτ με το κεφάλι. Νέα μεγάλη ευκαιρία θα έρθει για τον Αστέρα στο 67′ όταν ο Αντωνόπουλος θα βγει τετ-α-τετ με το Μαρούδα, θα ευνοηθεί από τις κόντρες αλλά θα χάσει το κοντρόλ και παράλληλα την ευκαιρία να σκοράρει προ κενής εστίας.

Στο 75′ ο Γιάννης Πάστρας θα πιάσει ένα “κεραυνό” με το δεξί αλλά η μπάλα θα χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι και θα φύγει άουτ.

Όσο το ματς παρέμενε ανοιχτό, οι ορεινοί διατηρούσαν ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα. Έτσι στο αμέσως επόμενο λεπτό (76′) θα διαμαρτυρηθούν έξαλλα για υπόδειξη του πρώτου βοηθού Πυλαρινού, ο οποίος σήκωσε το σημαιάκι του για οφσάιντ στο Μάριο Μαρούδα που έφευγε ολομόναχος στην αντεπίθεση, ακριβώς από το χώρο του κέντρου. Άπαντες διαμαρτυρήθηκαν, υποστηρίζοντας ότι ο παίχτης πήρε τη μπάλα πίσω από την σέντρα, σε μια φάση πολύ δύσκολη και οριακή.

Τη “μπουγάδα” όμως για τους νικητές “καθάρισε” μια και καλή ο Νίκος Κακολύρης με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από ασίστ του Γιώργου Κακολύρη στο 78′ για το 2-0.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι κόκκινοι προσπάθησαν να μειώσουν με ένα σουτ του Παναγιώτη Μαρούδα στο 89′ και ένα του Μάριου Μαρούδα στο 90′ που δε βρήκαν στόχο.

Διαιτητής ήταν ο Κωστάκης, με βοηθούς τους Πυλαρινό και Τρομπούκη.

Συνθέσεις

Αστέρας Μαχαιράδου (Νίκος Κοντονής): Αυγουστίνος, Κυβετός Δ., Βάλβης, Καλαμαράς. Λούντζης, Αεκαδιανός (90′ Τσιλίκης Ε.), Αντωνόπουλος Κ., Νικολόπουλος, Πάστρας, Κακολύρης Ν., Κακολύρης Γ.

Α.Ε.Άγιος Λέων- Κοιλιωμένος (Νίκος Ντόβρος): Μαρούδας Γερ., Μάργαρης Ν. (46′ Μαρούδας Παν.), Βυθούλκας Μ. (86′ Χαϊκάλης), Μπάστας Σαρ., Βυθούλκας Π., Βιάζης, Βλάχος (74′ Ακτύπης), Ρουσιάνος, Μαρούδας Μ., Μαρούδος Μ.Ι., Μπάστας Αν.

az1 a10 a9 a6 a5 a1 18