Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι έγινε το απόγευμα της Τετάρτης στο Δημοτικό Στάδιο Ζακύνθου για τον θεσμό του Κυπέλλου (Σουπερ Καπ)… Ένα παιχνίδι αντάξιο της ποδοσφαιρικής ιστορίας των δύο ομάδων μέσα στα πλαίσια της αλληλεγγύης και τις φιλίας όπως ορίζει ο θεσμός.  Τυπικά γηπεδούχος μετά από κλήρωση ήταν η ομάδα του ΑΟ Τσιλιβή και φιλοξενούμενη ομάδα αυτή του ΑΟΚ. Και οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με τους βασικούς τους ποδοσφαιριστές.

Οι “κόκκινοι” του Θοδωρή Παραστάτιδη για να μπορέσουν να τεστάρουν τις δυνάμεις τους και να δουν που ακριβώς βρίσκονται μετά από 3 εβδομάδες προετοιμασίας , απέναντι σε έναν αντίπαλο που αγωνίζεται σε άλλο πρωτάθλημα. Οι κυανοκίτρινοι του Δημήτρη Νόλη για να μείνουν σε εγρήγορση λίγες ημέρες πριν  από το εντός έδρας ματς στο Στάδιο με τον Πάμισο.

Το ματς άρχισε και από το πρώτο κιόλας λεπτό με τον ΑΟΚ να αναλαμβάνει  την πρωτοβουλία  των κινήσεων και να πιέζει την αντίπαλη ομάδα. Ήταν Ηλίου φαεινότερον ότι οι παίκτες του Δημήτρη Νόλη είχαν διάθεση και πολλά τρεξίματα με αποτέλεσμα οι “κόκκινοι” σε σύντομο χρονικό διάστημα να ξεμείνουν από δυνάμεις. Λογικό φυσικά,  αφού η ομάδα του Πλάνου βρίσκεται σε στάδιο προετοιμασίας.

Η πρώτη καλή στιγμή για τον ΑΟΚ ήρθε στο 21΄ με τον Μεζίνι να βγαίνει τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Τσιλιβή Παπαγιάννη να βγαίνει νικητής! Δύο λεπτά αργότερα ο Κάρδαρης έβγαλε μια ωραία σέντρα με τον Καρβούνη να πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ! Όσο περνούσε η ώρα η πίεση των παικτών του ΑΟΚ γινόταν κόμη πιο έντονη.

Στο 28΄ ένα καλοκτυπημένο  φαουλ του Κάρδαρη εξουδετερώθηκε από τον πολύ καλό Παπαγιάννη!  Στο 30΄ ο Πέττας από έξω δεξιά έβγαλε παράλληλη σέντρα με τους παίκτες του Τσιλιβή να κόβουν την μπάλα την τελευταία στιγμή!  Ένα λεπτό αργότερα ήρθε το πρώτο γκολ για τον ΑΟΚ Ζακύνθου όταν ο Μιχαηλίδης εκτέλεσε φάουλ η μπάλα βρήκε στο τοίχος πήρε ύψος και από κοντά ο Ανδρέα  Μεζίνι έκανε το 0-1 για την ομάδα του. Η υπεροχή των τυπικά φιλοξενούμενων ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Στο 31΄ ο Κάρδαρης με ωραίο σουτ σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της εστίας του Παπαγιάννη και στο 42΄ ένα εξίσου ωραίο σουτ του Πέττα πέρασε ελάχιστα άουτ!

Στην επανάληψη το Τσιλιβή μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να αιφνιδιάσει τον ΑΟΚ  όταν στο 51΄ όταν ο Λιβέρης έβγαλε μια καταπληκτική πάσα στον νεαρό Ελέζι ο οποίος μπήκε από τα αριστερά και με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στο δεξιά γωνία του Χαρακτινού, φέροντας το ματς στα ίσια σε 1-1.

Από εκεί και πέρα όμως οι παίκτες του Δημήτρη Νόλη ανέβασαν στροφές και έφεραν το ματς ξανά στα μέτρα τους. Στο 53΄ μετά από κόρνερ του Κάρδαρη ο Νίκος Κουρέλλας βρέθηκε μόνος στην μικρή περιοχή με  ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-2 για την ομάδα του!

Λίγα λεπτά αργότερα στο 56′ Πέττας και Καρδαρης συνεργάστηκαν πολύ ωραία, μπήκαν στην περιοχή με τον Κάρδαρη να πασάρει στον Ραφαήλ  Πέττα ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να κάνει το 1-3 .

Το ματς από εκεί και πέρα είχε κριθεί. Ο ΑΟΚ έριξε στροφές, οι δύο προπονητές έκαναν όλες τις αλλαγές τους. Στο 65΄ ένα συρτό σουτ του Πέττα πέρασε ελάχιστα άουτ. Η μόνη φορά που απείλησε το Τσιλιβή ήταν στο 67΄ όταν ο Κακολύρης με ωραίο κτύπημα φαουλ ανάγκασε τον Χαρακτινό να αποκρούσει την μπάλα. Το τελικό σφύριγμα από τον Δημήτρη Κωστάκη βρήκε τον ΑΟΚ Ζακύνθου νικητή και φυσικά τροπαιούχο.

Διαιτητές ήταν ο Δημήτρης Κωστάκης με βοηθούς τους Τρομπούκη και Πλέσσα.

ΑΟ Τσιλιβή (Θ. Παραστατίδης) Παπαγιάννης (77΄ Φουτζίγια), Γιακουμέλος, Ελέζι (80΄ Πομόνης), Λιβέρης, Κωστάκης, Κόκας, Τσιριγώτης, Γεωργίου (77΄ Παπαδόπουλος) , Κότσας, Νικολόπουλος, Κακολύρης.

ΑΟΚ Ζακύνθου (Δημήτρης Νόλης) Χαρακτινός, Τηλιόπουλος, Παναγόπουλος (67΄ Δρόσος Π), Καρβούνης (78΄ Δρόσος Ανδρ), Σωτηρόπουλος, Δημουλάς, Πέττας, Μιχαηλίδης (46΄Μαρίνος), Κουρέλλας, Κάρδαρης (82΄ Μαρούδας), Μεζίνι