Με το “δεξί” μπήκε στα μπαράζ ανόδου και της κατάκτησης του φετινού πρωταθλήματος η Ζάκυνθος, που δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη απέναντι στον Α.Ο. Τσιλιβή, μετατρέποντας το ντέρμπι σε παράσταση για ένα ρόλο.

Οι κυανοκίτρινοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα απέναντι στους εν ενεργεία πρωταθλητές, που δεν μπόρεσαν να παρουσιαστούν ανταγωνιστικοί σε κανένα σημείο του αγώνα. Βέβαια για την εικόνα που παρουσίασαν οι κόκκινοι στον αγωνιστικό χώρο, υπάρχει σαφώς εξήγηση και δεν είναι άλλη από τα δυσάρεστα γεγονότα του τελευταίου μήνα, που επί της ουσίας έχουν “απενεργοποιήσει” την ομάδα.

Χωρίς προπονήσεις τον τελευταίο καιρό, με έλλειψη αγωνιστικού κινήτρου και επί της ουσίας χωρίς “οξυγόνο” στις μπουκάλες τους, οι φιλοξενούμενοι απλώς κατέβηκαν για να κατέβουν, οπότε δε μπορούν να κριθούν επί της ουσίας…

Από την άλλη, ζητούμενο για τους ποδοσφαιριστές των Δημήτρη Νόλη και Παναγιώτη Τρουπιώτη ήταν η εικόνα που θα παρουσίαζαν, μετά από τόσο μεγάλη αγωνιστική αποχή. Τα “μηνύματα” πάντως ήταν ενθαρρυντικά, με τη Ζάκυνθο να παρουσιάζει καλό πρόσωπο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, κάτω από την αφόρητη ζέστη που επικρατούσε.

Το ματς ξεκίνησε στις 16.30, με τον ήλιο να βρίσκεται πάνω απ’ τα κεφάλια των ποδοσφαιριστών που “έσταζαν” απ’ τον ιδρώτα και στα 90 λεπτά.

“Καθάρισαν” από νωρίς… οι γηπεδούχοι

Όλα έγιναν εύκολα για τους γηπεδούχους, όταν μόλις στο 2′ πήραν τα “ηνία” της αναμέτρησης χάρη στο πολύ ωραίο γκολ του Πέττα με δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, για το 1-0.

Οι κυανοκίτρινοι ήθελαν να “καθαρίσουν” το γρηγορότερο δυνατό την υπόθεση νίκη και στο 6′ είχαν διπλή ευκαιρία για να ζευγαρώσουν τα τέρματα τους. Ο Τριανταφυλλίδης με καλοτραβηγμένη εκτέλεση κόρνερ, θα φέρει τη μπάλα στη μικρή περιοχή του Κλάδη Β., με τους Παπαδόπουλο και Πέττα να μην βρίσκουν τη μπάλα εξ’ επαφής για να την στείλουν στα δίχτυα.

Όμως το δεύτερο γκολ δεν άργησε να έρθει, αφού στο 12′ η Ζάκυνθος θα “αγκαλιάσει” τη νίκη, με ένα ακόμη όμορφο τέρμα από τον Σούρμπη. Ο  άσσος της Ζακύνθου, θα γίνει αποδέκτης της μπάλας σε φάση διαρκείας (είχε προηγηθεί σουτ του Πέττα, με το Βελλίδη να διώχνει πάνω στη γραμμή στην συνέχεια της φάσης ο Κίτος έστρωσε στον σκόρερ) και με δυνατό σουτ θα νικήσει τον Κλάδη για το 2-0.

Το παιχνίδι βρισκόταν υπό τον απόλυτο έλεγχο της Ζακύνθου, που συνέχιζε να ψάχνει το γκολ πριν φύγει το ημίχρονο, έτσι ώστε να πάει χωρίς προβλήματα στ’ αποδυτήρια.

Έτσι φτάσαμε στο 32′ όταν  ο Ραφαήλ  Πέττας θα “χριστεί” και πάλι  σκόρερ,  όταν μπήκε στην περιοχή άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Σούρμπη και με δυνατό διαγώνιο σουτ  θα σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και θα τελειώσει ουσιαστικά την υπόθεση νίκη για το 3-0.

Τυπική υπόθεση… η επανάληψη!

Η επανάληψη ήταν πλέον τυπική υπόθεση για τη Ζάκυνθο και το μόνο που είχε σημασία ήταν το τελικό σκορ. Το τεχνικό τιμ έδωσε ένα ημίχρονο στο Ζαουάντ Ζαϊρί που δεν ξεκίνησε στη βασική ενδεκάδα αλλά και στους νεαρούς Σπύρο Μαρίνο και Βαλάντη Τσουκαλά, που πήραν τη θέση των Φυτόπουλο, Κωστακιώτη και Μαλισόβα ώστε οι τελευταίοι να πάρουν “ανάσες”.

Οι νικητές είχαν κάποιες ακόμη ευκαιρίες με τους Ζαϊρί (47′), Πέττα (51′ και 59′) και Μαλισόβα (52′) για ένα ακόμη γκολ, αλλά πότε ο Κλάδης και πότε κάποιες… περιττές ενέργειες κρατούσαν το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Τελικώς το 4ο και τελευταίο γκολ για τον ΑΠΣ θα σημειωθεί στο 63′, όταν ο Χιονίδης θα εκτελέσει καλοτραβηγμένο φάουλ από πλάγια θέση αριστερά, με τον Κωστακιώτη να πετάγεται στο ύψος της μικρής περιοχής και να διαμορφώνει με κεφαλιά το τελικό 4-0.

Ένα πανεύκολο παιχνίδι είχε ο Ηλείος διαιτητής Σταυρόπουλος και οι βοηθοί του Καραμέρος, Κοιλιωμενιάτης.

Συνθέσεις

Ζάκυνθος (Δημήτρης Νόλης- Παναγιώτης Τρουπιώτης): Διαμαντής, Φυτόπουλος (46′ Ζαϊρί), Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος, Κωστακιώτης (64′ Μαρίνος), Σούρμπης, Κίτος, Πέττας Ρ., Μπεσού, Μαλισόβας (74′ Τσουκαλάς), Χιονίδης

Α.Ο. Τσιλιβή (Νίκος Ντόβρος): Κλάδης Β., Γιακουμέλος Παν., Βελλίδης, Δρόσος, Κωζής (82′ Τοπτσίδης), Κλάδης Άγγ., Τσάνης, Γεωργίου Αθ., Νικολόπουλος (46′ Κόλα), Κακολύρης (66′ Γιακουμέλος Τιμ.), Γεωργίου Κ.

Μικρά- μικρά απ’ το δημοτικό στάδιο Ζακύνθου

• Οι παίχτες του ΑΠΣ Ζάκυνθος θέλησαν να αφιερώσουν τη νίκη της ομάδας του απέναντι στον Α.Ο. Τσιλιβή στο Λεωνίδα Κουτσούκη που έχει τα γενέθλια του. Ο νεαρός άσσος βρίσκεται στο Αμβούργο της Γερμανίας όπου συνεχίζει τη θεραπεία του, μετά την πρόσφατη μεταμόσχευση νωτιαίου μυελού που υποβλήθηκε.
  • Περίπου 150-200 φίλοι του ποδοσφαίρου βρέθηκαν στο δημοτικό στάδιο για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι.
  • Οι καιρικές συνθήκες ήταν τόσο δύσκολες, ελέω της τρομακτικής ζέστης που επικρατούσε, με τον διαιτητή Σταυρόπουλο να διακόπτει το ματς στο 74′ για να δροσιστούν άπαντες.
  •  Ο δήμαρχος Παύλος Κολοκοτσάς παρακολούθησε το παιχνίδι και στα 90 του λεπτά, όντας στο μεσαίο πάγκο έξω απ’ τον αγωνιστικό χώρο.
  • Επίσκεψη στο καμαράκι των διαιτητών έκανε στο ημίχρονο της αναμέτρησης ο διαιτητής Γιάννης Καλογεράκος, προφανώς για να χαιρετήσει τους συναδέλφους του. Θυμίζουμε ότι ο έμπειρος ρέφερι ανήκει τα τελευταία χρόνια στο δυναμικό της ΕΠΣ Ζακύνθου.
  • Μούσκεμα στον ιδρώτα ήταν οι ποδοσφαιριστές, τόσο στην ανάπαυλα όσο και στο ημίχρονο. Η ώρα διεξαγωγής της αναμέτρησης ήταν η χειρότερη δυνατή για να παίξεις ποδόσφαιρο, με τη ζέστη να είναι αφόρητη.
  • Το πιο δύσκολο ρόλο τον είχε ο Μαροκινός Ζαουάντ Ζαϊρί, ο οποίος ελέω… ραμαζάνι, δε μπορούσε να πιει ούτε σταγόνα νερό πριν τη δύση του ήλιου. Παρόλα αυτά μπορούσε να βρέξει το κεφάλι και να κάνει κάποιες… γαργάρες!