Την 3η της ήττα στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής γνώρισε η ομάδα μπάσκετ της ΑΓΕΖ με αντίπαλο την Πεντέλης στο κλειστό της ομώνυμης περιοχής. Το τελικό 67-60 αδικεί την ομάδα του Θεόφιλου Μπεκέ, που έπαιξε πολύ καλή άμυνα αλλά δεν είχε αποτελεσματικότητα στην επίθεση, “σπάζοντας” κυριολεκτικά τα καλάθια.

Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με πολύ χαμηλό σκορ και απόλυτα ισορροπημένο (12-12), με την Πεντέλη να τελειώνει το πρώτο μέρος προηγούμενη με 28-22. Από το σκορ καταλαβαίνει κανείς ότι οι δύο ομάδες είχαν δυσκολίες να βρουν το “δρόμο” προς το αντίπαλο καλάθι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φώτη Καρακώστα κατάφερε να πάρει μια διαφορά 10 πόντων, τρία λεπτά πριν το φινάλε αλλά η Ένωση κατάφερε να την μαζέψει πηγαίνοντας στο -2 (42-40) λίγο πριν την τελευταία περίοδο.

Κάποια βεβιασμένα λάθη, μια μέτρια έως κακή διαιτησία και η συνεχόμενη αστοχία συν τον τραυματισμό του Παύλου Καρβούνη από το δεύτερο δεκάλεπτο, έμελλε να γείρουν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων που επικράτησαν με 7 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: (12-12), (28-22), (42-40), (67-60)

Α.Ε. Πεντέλης (Φώτης Καρακώστας): Μάντζιος 7, Χατζηκωστής 13 (2), Μανιάτης 2, Αυγενικός 7, Λουγιάκης 6, Μπίκος 10 (1), Καραβάνης 18 (1), Μαντζιώρης 4.

ΑΓΕ Ζακύνθου (Θεόφιλος Μπεκές): Κοτσέτας 4 (1), Νικολόπουλος 8, Καρβούνης 1, Παπάδης 5, Μπάρτζος 7, Ζαχαράκης 6 (2), Ζάγκλας 3 (1 )., Καραμπάτσος 12, Στέφος 11, Μουλάς 3, Μπουλογιώργος.