Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η Καλαμάτα επικράτησε 4-3 στα πέναλτι του Καραϊσκάκη και προκρίθηκε δίκαια στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αν και ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η «Μαύρη Θύελλα» δεν μπόρεσε να σκοράρει, παρά μόνο στη διαδικασία των πέναλτι, με τους Αρτινούς να παλεύουν για την πρόκριση κυρίως στην παράταση.

Όπως αναφέρει το FL News, ματς για γερά νεύρα έγινε στο «Θ. Κολοκοτρώνης» ανάμεσα στην Καλαμάτα και τον Καραϊσκάκη Άρτας. Η «Μαύρη Θύελλα» ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο και έχασε αρκετές ευκαιρίες, καθώς στο 11’ το πλασέ του Κουϊρουκίδη πέρασε δίπλα από την εστία του Μέλκα, ενώ στο 45’ η κεφαλιά του Αλεξόπουλου δεν βρήκε στόχο.

Οι Αρτινοί απείλησαν για πρώτη φορά στο 64’, με το σουτ του Χατζηστράβου να περνά άουτ. Στο 74’ ο Μέλκα μπλόκαρε την κεφαλιά του Ράκιτς. Παρά την πίεση της Καλαμάτας, δεν σημειώθηκε γκολ, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση. Στον έξτρα χρόνο, ο Καραϊσκάκης προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι, αλλά η «Μαύρη Θύελλα» ήταν αυτή που άγγιξε δύο φορές το γκολ.

Στο 113’ ο Οσμάναγκιτς εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι, στη συνέχεια το αριστερό και δεν μπήκε στα δίχτυα. Στο 118’ η Καλαμάτα κέρδισε πέναλτι, με τον Ιντζίδη να το εκτελεί άστοχα. Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου οι παίκτες της Καλαμάτας ήταν πιο ψύχραιμοι και πιο εύστοχοι, παίρνοντας τη νίκη με 4-3.

Η σειρά των πέναλτι

Καπίας 0-1 Οσμάνατζιτς 1-1 Βλάχος άουτ Κουϊρουκίδης 2-1 Γυφτοκώστας 2-2 Μπάμπης 3-2 Κυβελίδης 3-3 Ιντζίδης άουτ Τσότσης δοκάρι Ράκιτς 4-3

Συνθέσεις

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Βασίλης Βούζας): Πάντος, Τσουβαλτζίδης, Γαλούπης (83’ Κωνσταντινόπουλος), Τσιβελεκίδης, Ιντζίδης, Γιόκιτς (72’ Ράκιτς), Μπάμπης, Βουκμίροβιτς (91’ Μάκος), Στεργίδης, Κουιρουκίδης, Αλεξόπουλος (60’ Οσμάναγκιτς).

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Μέλκα, Παναγιώτου, Καραγιαννίδης, Χατζηστράβος (65’ Μέτσε), Αλμπάνης, Καπίας, Κούσα (56’ Κυβελίδης), Ψιάνος, Μασούρας (84’ Γυφτοκώστας), Παπανίκου, Τσότσης.