Μπορεί η ομάδα του ΑΟΚ να μην μπόρεσε να πετύχει το μεγάλο στόχο που ήταν η κατάκτηση του πρωταθλήματος και η άνοδος στην Γ΄ Εθνική κατηγορία, όμως αποδείχτηκε ότι η ομάδα ήταν άκρως ανταγωνιστική και έχασε στις λεπτομέρειες το τραίνο της ανόδου. Η φετινή κατά γενική ομολογία καλή χρονιά για τον ΑΟΚ ίσως είναι η “μαγιά” για να μπορέσει ο σύλλογος τη νέα χρονιά να κάνει την υπέρβαση και να ανέβει σκαλοπάτι.

Για αυτό τον λόγο ‘όπως όλα δείχνουν ο τεχνικός του ΑΟΚ Παναγιώτης Γουσέτης θα βρίσκεται στο τιμόνι της τεχνικής ηγεσίας και μαζί με τους υπόλοιπους ποδοσφαιριστές θα προσπαθήσουν να κάνουν το μεγάλο βήμα… Όλα αυτά όμως θα εξαρτηθούν κατά το πόσο η διοίκηση της ομάδας θα συνεχίσει να στηρίζει οικονομικά το όλο εγχείρημα για 3η συνεχόμενη χρονιά ή θα προβεί σε περικοπές δαπανών…

Ακόμη είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε τις προθέσεις των ανθρώπων του ΑΟΚ ιδίως του επιχειρηματία  Προέδρου Αντώνη Ποταμίτη και το ισχυρού άνδρα στο νησί Παναγιώτη Πατρινού. Αν όμως στηριχτεί για άλλη μια χρονιά η ομάδα, τότε ο νεαρός γυμναστής-τεχνικός θα έχει τον πρώτο λόγο αφού οι σχέσεις εκτίμησης των δύο πλευρών είναι ισχυρές.

Κέρδισε ο ΑΟΚ το λαβωμένο Τσιλιβή  αλλά χάρηκε…

Το απόγευμα του Σάββατου ολοκληρώθηκε στο γήπεδο της Λιθακιάς το παιχνίδι ανάμεσα στο Τσιλιβή και τον ΑΟ Κατασταρίου… Ένα παιχνίδι που για τις δύο ομάδες έδειχνε αγγαρεία αφού ο τίτλος πλέον είχε γύρει υπέρ της Ζακύνθου… Για αυτό τον λόγο δεν έλειψαν και τα ευτράπελα καθώς οι δύο ομάδες πριν από την έναρξη ήραν σε συμφωνία να γίνουν τα ημίχρονα 35λεπτα και με την σύμφωνη γνώμη του διαιτητή… όμως για την ιστορία αυτή δεν ενημερώθηκε ο προπονητής του ΑΟΚ Πέτρος Μίχος που όταν είδε τον διαιτητή να σφυρίζει στο 35′ την λήξη του ημιχρόνου έγινε έξαλλος (και με το δίκιο του) αφού η ομάδα του όπως και να έχει έπαιζε το τελευταίο της παιχνίδι… Μετά από διαβουλεύσεις παίχτηκαν και τα υπόλοιπα λεπτά και το ματς συνεχίστηκε κανονικά. Οι τυπικά γηπεδούχοι του ΑΟ Τσιλιβή κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο με αρκετές ελλείψεις στην θέση του τερματοφύλακα αγωνίστηκε ο Κώστας Νικολόπουλος. εν τούτης όμως παρουσιάστηκαν αρκετά ανταγωνιστικοί.

το Καταστάρι νίκησε το «πληγωμένο» από απουσίες Τσιλιβή με 6-4 εκτός έδρας στη Λιθακιά και ολοκλήρωσε αήττητο την φετινή του πορεία στα πλέι οφ της Α’ Κατηγορίας. Ο σύλλογος του Πλάνου ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκε με δέκα ποδοσφαιριστές στο γήπεδο και τερματοφύλακα τον επιθετικό Κώστα Νικολόπουλο.

Το Καταστάρι προηγήθηκε 2-0 με τον Λιβέρη Στ. και αυτογκόλ από τον Βελλίδη, ωστόσο ο Τσιριγώτης με πέναλτι μείωσε σε 1-2 για το Τσιλιβή που ήταν το σκορ για το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Καραμαλίκης πέτυχε το 3-1 για τον ΑΟΚ, αλλά το Τσιλιβή με τέρματα από τους Μαρούδα Μ., Νικολόπουλο (πέναλτι) και Βελλίδη προηγήθηκε με 4-3. Μάλιστα το συγκρότημα του Νίκου Ντόβρου είχε μείνει με εννέα ποδοσφαιριστές από την αρχή του β’ 45λεπτου, αφού αποχώρησεκαι ο Ηλίας  Τσιριγώτης .

Το Καταστάρι τελικά ανέτρεψε το σκορ με τους Μυτιλήνη , Μεταξά και Αρκαδιανό (6-4 υπέρ του το τελικό αποτέλεσμα) για να πάρει τη νίκη και να παραμείνει αήττητο στην ολοκλήρωση της φετινής χρονιάς.

Διαιτητές: Σταυρόπουλος, Λιάπης, Παπαδόπουλος (ΕΠΣ Ηλείας)

ΤΣΙΛΙΒΗ (Ντόβρος Ν.): Νικολόπουλος, Γιακουμέλος Π., Γιακουμέλος Τ., Δρόσος Ανδρ., Τσιριγώτης, Κλάδης Αγγ., Τσάνης, Βελλίδης, Μαρούδας Μ., Κακολύρης Ν.

ΚΑΤΑΣΤΑΡΙ (Γουσέτης Π.): Χαρακτινός, Κάρδαρης Ακ. (46’ Δρόσος Π.), Μαρούδας Μ., Λιβέρης Στ., Πάνος Β. (65’ Μεταξάς), Αρκαδιανός (60’ Κάρδαρης Κ.), Γιόκιτς, Κωστάκης, Καραμαλίκης, Μυτιλήνης, Κωστής