Την πρώτη ευκαιρία της παραμονής στην Α΄ κατηγορία ΕΠΣ Ζακύνθου άρπαξε από τα μαλλιά ο Ελατιακός, αφού κέρδισε στο Ενωσιακό το Καταστάρι 4-2. Οι “πορτοκαλί” πλέον πρέπει να παίξουν μόνο για την νίκη στον Αγγερικό με τρία γκολ διαφορά και να πάρουν μια ισοπαλία στο τρίτο παιχνίδι για να παραμείνουν στην κατηγορία!

Με φόρα βγήκαν οι παίκτες των Βολιμών που ήθελαν από νωρίς να καθαρίσουν το παιχνίδι και αυτό φάνηκε από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να σημειώσουν δύο γκολ. Στο 6΄ ο Θεοδοσης Λ. ανατράπηκε από τον τερματοφύλακα του Κατασταρίου. Το πέναλτι κτύπησε εύστοχα ο Αλέξης Τσουκαλάς κάνοντας το 1-0 και 6 λεπτά αργότερα ο  ίδιος παίκτης με πολύ ωραίο πλάσε ανέβασε τον δείκτη στο 2-0.

Οι γηπεδούχοι ήταν απειλητικοί και έχασαν ευκαιρίες για να πετύχουν και αλλά τέρματα. Στο 19΄ ο Πυλαρινός Δ. μπήκε στην περιοχή του Κατασταρίου έκοψε παράλληλα την μπάλα αλλά ο Τσουκαλάς Αλέξης δεν μπόρεσε από κοντά να κάνει το 3-0.

Από το 20΄ και μετά το Καταστάρι ισορρόπησε το παιχνίδι δείχνοντας ότι μπορεί να πετύχει γκολ! Ο Σπύρος Βούτος μπήκε στην περιοχή του Ελατιακού έκανε το σουτ αλλά ο Συνετός έκανε σωτήρια επέμβαση. Ένα λεπτό αργότερα ο ο Πλαρινός εκτέλεσε κόρνερ και ο Βιλιάρδος από το ύψος του πέναλτι αστόχησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ελατιακού. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Πυριόχος μπήκε στην περιοχή αλλά και πάλι ο Συνετός έσωσε την εστία του.

Στην επανάληψη ο ΑΟΚ μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να μειώσει στο 51΄ σε 2-1 με τον Κουτσουπιά με σουτ έξω από την περιοχή, Στο 70΄ οι “πορτοκαλί” ‘έφεραν το παιχνίδι στα ίσα όταν Κουτσουπιάς και Στήθος συνεργάστηκαν και ο Βούτος έκανε το 2-2. Από εκεί και πέρα τα πράγματα άλλαξαν για την ομάδα του Κατασταρίου αφού ο Νίκος Βιλιάρδος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα.  2 λεπτά αργότερα  ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους όταν ο Αλέξης Τσουκαλάς εκτέλεσε φαουλ ο Γιακουμέλος δεν συγκράτησε καλά την μπάλα και ο επερχόμενος Τσουκαλάς Δ. με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 3-2.

Για να έρθει στο 76΄ ο Πεφτιτσέλης και να πετύχει αυτογκόλ, όταν πήγε να διώίξει την μπάλα αυτή πήρε φάλτσα και κατά λάθος μπήκε στην εστία της ομάδας του διαμορφώνοντας το 4-2. Στο 81΄ το Καταστάρι πήγε να ξαναμπεί στο παιχνίδι όταν ο Στήθος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Συνετός έσωσε και πάλι την εστία του. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την ομάδα του Ελατιακού να πανηγυρίζει μια πολύ μεγάλη νίκη.

Πολύ καλή η διαιτησία του Λιβέρη και των Στραβοπόδη και Πέττα

ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ (Δ. Καρτσακλής): Συνετός, Στραβοπόδης, Καρτσακλής, Θεοδόσης Ν. Δ., Θεοδόσης Ν. Γ. (90+ Τσουκαλάς Ζ.), Πυλαρινός (80′ Χασαλεύρης),Τσουκαλάς Δ., Φραγκογιάννης, Τσουκαλάς Αλ., Θεοδώσης Λ., Πλαρινός.

ΑΟ ΚΑΤΑΣΤΑΡΙΟΥ (Στ. Σκιαδόπουλος): Γιακουμέλος, Θεοδόσης, Τάσιος, Βιλιάρδος Ν., Βούτος Σπ. του Ν., Γκούσκος, Κουτσουπιάς, Στήθος, Πλαρινός, Πεφτιτσέλης, Πυριόχος (77′ Πίσκοπος).