Η μεγάλη ημέρα για κάθε ποδοσφαιρόφιλο που σέβεται τον εαυτό του, έφτασε.

Το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ρωσίας βρίσκεται προ των πυλών και αναμένεται να μονοπωλήσει το ενδιαφέρον για τον επόμενο μήνα.

Η καθημερινή αθλητική εκπομπή «Ελ Κλάσικο» από το ραδιόφωνο του Ερμή 91,8 στη Ζάκυνθο, έδωσε ζωντανά τα προγνωστικά της για όσα ακολουθήσουν στη μεγάλη αυτή γιορτή του ποδοσφαίρου η οποία θα ενώσει τις 5 ηπείρους και τα 2 ημισφαίρια του πλανήτη.

Οι παραγωγοί της εκπομπής έκαναν τις δικές τους εκτιμήσεις, για το ποιοι δύο από κάθε όμιλο θα προκριθούν στους 16 και από κει, στους «8», στους «4» και στο μεγάλο τελικό αντίστοιχα.

Θα καταφέρει κάποιος από τους τρεις να πέσει μέσα, αν όχι καθολικά έστω κατά προσέγγιση; Ή όλοι μαζί θα πάνε μια βόλτα στον «κουβά»;

Ιδού το ερώτημα!

Για την ιστορία ο Δημήτρης Πέττας προβλέπει λατινοαμερικάνικη «μονομαχία» Βραζιλίας- Αργεντινής και τελική επικράτηση της «Σελεσάο» που θα σημάνει το 6ο χρυσό αγαλματίδιο της ιστορίας της. Ο Σωκράτης Λειβαδάς ποντάρει σε ευρωπαϊκό ζευγάρι Γαλλίας- Ισπανίας με τελική νικήτρια τη «Φούρια Ρόχα» και τη δεύτερη μεγάλη κούπα μετά το 2010 στη Νότιο Αφρική και τέλος ο «Βενιαμίν» Ιάσονας Τσόλης πάει κάπου στη μέση, βλέποντας την Ευρώπη και τη Λατινική Αμερική να στέλνουν από ένα εκπρόσωπο τους στον τελικό, με τη Γαλλία να αντιμετωπίζει την Αργεντινή και την «Αλμπισελέστε» να σηκώνει την 3η κούπα της ιστορίας της μετά το 78 και το 86.

Αναλυτικά το τι μάντεψε η τριάδα της εκπομπής. Γιατί τα γραπτά… μένουν:

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΤΤΑΣ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ:

Α’ Όμιλος: 1) Ρωσία, 2) Ουρουγουάη

Β’: 1) Ισπανία, 2) Πορτογαλία

Γ’: 1) Γαλλία, 2) Περού

Δ’: 1) Αργεντινή, 2) Κροατία

Ε: 1) Βραζιλία, 2) Κόστα Ρίκα

ΣΤ’ : 1) Γερμανία, 2) Μεξικό

Η’ : 1) Βέλγιο, 2) Αγγλία

Θ’: 1) Κολομβία, 2) Πολωνία

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16:

Ρωσία- Πορτογαλία- ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Γαλλία- Κροατία- ΓΑΛΛΙΑ

Βραζιλία- Μεξικό- ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Βέλγιο- Πολωνία – ΒΕΛΓΙΟ

Ισπανία- Ουρουγουάη- ΙΣΠΑΝΙΑ

Αργεντινή- Περού- ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Γερμανία- Κόστα Ρίκα- ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κολομβία- Αγγλία- ΚΟΛΟΜΒΙΑ

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ:

Πορτογαλία- Γαλλία- ΓΑΛΛΙΑ

Βραζιλία- Βέλγιο- ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Ισπανία- Αργεντινή- ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Γερμανία- Κολομβία- ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ:

Γαλλία- Βραζιλία- ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Αργεντινή- Γερμανία- ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ:

Γαλλία- Γερμανία- ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ:

Βραζιλία- Αργεντινή- ΒΡΑΖΙΛΙΑ

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1) ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Νικήτρια)

2) ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Φιναλίστ)

3) ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χάλκινο μετάλλιο)

4) ΓΑΛΛΙΑ

 

 

ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΛΕΙΒΑΔΑΣ

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ:

Α’ Όμιλος: 1) Ουρουγουάη, 2) Ρωσία

Β’: 1) Ισπανία, 2) Πορτογαλία

Γ’: 1) Γαλλία, 2) Περού

Δ’: 1) Κροατία, 2) Αργεντινή

Ε: 1) Βραζιλία, 2) Σερβία

ΣΤ’ : 1) Γερμανία, 2) Μεξικό

Η’ : 1) Βέλγιο, 2) Αγγλία

Θ’: 1) Κολομβία, 2) Σενεγάλη

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16

Ουρουγουάη- Πορτογαλία- ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Γαλλία- Αργεντινή- ΓΑΛΛΙΑ

Βραζιλία- Μεξικό- ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Βέλγιο- Σενεγάλη- ΒΕΛΓΙΟ

Ισπανία- Ρωσία- ΙΣΠΑΝΙΑ

Κροατία- Περού- ΚΡΟΑΤΙΑ

Γερμανία- Σερβία- ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κολομβία- Αγγλία- ΑΓΓΛΙΑ

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ:

Πορτογαλία- Γαλλία- ΓΑΛΛΙΑ

Βραζιλία- Βέλγιο- ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Ισπανία- Κροατία- ΙΣΠΑΝΙΑ

Γερμανία- Αγγλία- ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ:

Γαλλία- Βραζιλία- ΓΑΛΛΙΑ

Ισπανία- Γερμανία- ΙΣΠΑΝΙΑ

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ:

Βραζιλία- Γερμανία- ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ:

Γαλλία- Ισπανία- ΙΣΠΑΝΙΑ

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1) ΙΣΠΑΝΙΑ (Νικήτρια)

2) ΓΑΛΛΙΑ (Φιναλίστ)

3) ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χάλκινο μετάλλιο)

4) ΒΡΑΖΙΛΙΑ

 

ΙΑΣΟΝΑΣ ΤΣΟΛΗΣ 

Α’ Όμιλος: 1) Ουρουγουάη, 2) Ρωσία

Β’: 1) Ισπανία, 2) Πορτογαλία

Γ’: 1) Γαλλία, 2) Δανία

Δ’: 1) Αργεντινή, 2) Κροατία

Ε: 1) Βραζιλία, 2) Ελβετία

ΣΤ’ : 1) Γερμανία, 2) Μεξικό

Η’ : 1) Αγγλία, 2) Βέλγιο

Θ’: 1) Κολομβία, 2) Πολωνία

ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16:

Ουρουγουάη- Πορτογαλία- ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ

Γαλλία- Κροατία- ΓΑΛΛΙΑ

Βραζιλία- Μεξικό- ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Αγγλία- Πολωνία- ΑΓΓΛΙΑ

Ισπανία- Ρωσία- ΙΣΠΑΝΙΑ

Αργεντινή- Δανία- ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Γερμανία- Ελβετία- ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Κολομβία- Βέλγιο- ΒΕΛΓΙΟ

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ:

Ουρουγουάη- Γαλλία- ΓΑΛΛΙΑ

Βραζιλία- Αγγλία- ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Ισπανία- Αργεντινή- ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Γερμανία- Βέλγιο- ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ:

Γαλλία- Βραζιλία- ΓΑΛΛΙΑ

Αργεντινή- Γερμανία- ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ:

Βραζιλία- Γερμανία- ΓΕΡΜΑΝΙΑ

ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ:

Γαλλία- Αργεντινή- ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1) ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Νικήτρια)

2) ΓΑΛΛΙΑ (Φιναλίστ)

3) ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χάλκινο μετάλλιο)

4) ΒΡΑΖΙΛΙΑ

*Με τα μαύρα κεφαλαία γράμματα, οι νικητές των νοκ-άουτ αναμετρήσεων.

Διαβάστε επίσης

Αφήστε μια απάντηση

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.