Προβληματική ήταν η εικόνα του ΑΠΣ Ζάκυνθος, στο πρώτο φιλικό επί Καρπενησιώτικου «εδάφους». Οι Κυανοκίτρινοι κινήθηκαν σε μέτρια επίπεδα απέναντι σε ποδοσφαιριστές που αγωνίζονται δυο κατηγορίες παρακάτω, δείχνοντας ότι χρειάζονται ακόμη αρκετή δουλειά αλλά και ενίσχυση με «έτοιμους» ποδοσφαιριστές. Δεν πρέπει όμως να παραγνωρίσουμε το γεγονός ότι οι παίχτες είναι αρκετά κουρασμένοι και σφιγμένοι από την σκληρή προετοιμασία.

Το ματς περιληπτικά

Μέτριο πρόσωπο παρουσίασε στο πρώτο μέρος η νησιώτικη ομάδα, η οποία ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη καλή ευκαιρία που δημιούργησε στο 24’. Συγκεκριμένα οι Οικονόμου, Χατζησάββας συνδυάστηκαν γρήγορα, με το Βυθούλκα να γίνεται τελικός αποδέκτης της μπάλας και να σκοράρει με ωραίο γυριστό για το 0-1.

Η χαρά του γκολ όμως δεν κράτησε πολύ, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό οι τυπικά γηπεδούχοι ισοφάρισαν με το Ζαλοκώστα μετά από παρατεταμένη αμυντική αδράνεια των αντιπάλων τους (1-1).

Η ομάδα του Ντάνι Ακίνο είχε δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί με το Χατζησάββα (στο 27’ και το 39’) αλλά τα δυνατά σουτ του νεαρού επιθετικού εξουδετέρωσε αποτελεσματικά ο γκολκίπερ Ρεσίτης.

Στην επανάληψη ο Αργεντινο- Ισπανός τεχνικός άλλαξε τους 8 από τους 11 παίχτες αφήνοντας στο ματς, τους Νινιό, Μπλέτσα και Νόνη.

Στο 57’ ο Αουρέλ Μουσάϊ θα σουτάρει λίγο πάνω από τα δοκάρια, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κουτσούκης θα βγάλει ωραία σέντρα για τον Τόλια που από καλή θέση θα στείλει τη μπάλα άουτ.

Στο 62’ ο Κουτσούκης θα πιάσει το δυνατό σουτ, με τον Ρεσίτη να απομακρύνει αποτελεσματικά.

Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων θα «ξαναμιλήσει» στο 70’ σε κεφαλιά του Νικολέτου από σέντρα του Τόλια, ενώ η τελευταία καλή φάση του ματς ήταν αυτή του 74’ όταν ο Τηλιόπουλος θα πιάσει το συρτό σουτ αλλά η μπάλα θα φύγει μόλις άουτ.

ΑΠΣ Ζάκυνθος (Ντάνι Ακίνο): Ξενοδόχοβ, Νινιός, Καμπούρης, Νόνης, Μπλέτσας, Πέττας, Οικονόμου, Καλλιβωκάς, Βυθούλκας, Ευθυμιάδης, Χατζησάββας.

Στην επανάληψη αγωνίστηκαν και οι: Γαρδικιώτης Οδ. (60’ Κύρου), Καψάσκης. Φωτιάς, Γαρδικιώτης Αλ. (67’ Τηλιόπουλος), Κουτσούκης, Νικολέτος. Τόλιας, Μουσάϊ.

Μικτή Ευρυτανίας (Δημήτρης Κουρλός): Ρεσίτης, Φούκας(59΄ λ.τρ. Κουρλός), Νικολάου, Φαρμάκης, Γενιτσαρόπουλος Κ., Ζαραβέλης, Καλύβας, Αθανασόπουλος, Παχής, Ζαλοκώστας Ι., Λιάγκας

*Δείτε πολλές φωτογραφίες από το ματς, στο facebook της ιστοσελίδας μας (Ιόνιαν-Σπορτς)