Χωρίς φρεσκάδα και χωρίς αγωνιστική διάθεση ο Ζακυνθιακός ηττήθηκε από την Νίκη Τραγανού 4-3 στην Ηλεία σε φιλική αναμέτρηση.

Τον καλό του εαυτό άφησε στην Ζάκυνθο ο Ζακυνθιακός και ταξίδεψε χωρίς “ταυτότητα” στο Τραγανό όπου γνώρισε την ήττα από την ομώνυμη ομάδα με 4-3 το περασμένο Σάββατο. Οι γαλαζοπράσινοι εμφανίστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων δείχνοντας ότι σε όλους τους αγωνιστικούς τομείς σημάδια καθόλου ενθαρρυντικά. Φυσικά σημασία δεν έχει το αποτέλεσμα αλλά η εικόνα του Ζακυνθιακού ιδιαιτέρα στο Α΄ μέρος όπου δεν υπήρχε όρεξη για ποδόσφαιρο. Η αποχή των διακοπών φαίνεται πως επηρέασε τον ρυθμό των πρωταθλητών αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα εκτός νησιού απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήταν καλύτερος και χωρίς κίνητρο!

;11

Στο Α΄ μέρος αν και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με γκολ κεφαλιά του Τζιαφέρη μετά από κόρνερ του Λιβέρη στο 11΄ στην συνέχεια δεν κατάφεραν να δείξουν ότι βρίσκονται σε καλό δρόμο καθώς η Νίκη ανάκτησε γρήγορα τον χώρο του κέντρου και παίζοντας γρήγορο ουσιαστικό ποδόσφαιρο με ανελέητο πρέσιγκ έκανε την ανατροπή σε 2-1 στο 22΄ ο Δούλος με ψηλοκρεμαστό πλασέ έφερε το ματς στα ίσια και στο 26΄ ο Κολοντούρος Νίκος με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-1 για την ομάδα της Ηλείας.

;1

Στην επανάληψη ο Ζακυνθιακός κάπως ισορρόπησε την κατάσταση  στο 55΄ ο Λιβέρης εκτέλεσε φαουλ και ο Μαλαφούρης με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσια σε 2-2 και  στο 63′  ο ίδιος παίκτης  έπιασε ωραία  κεφαλιά αλλά ο Ψυχογιός έσωσε  την Νίκη από βέβαιο γκολ! Η Ζακυνθινή ομάδα στο 70΄ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν ο Λιβέρης ανατράπηκε στην περιοχή το πέναλτι εκτέλεσε ο ίδιος κάνοντας το 2-3.   Στην συνέχεια τα αμυντικά κενά και λάθη στα μετόπισθεν στην ομάδα της Ζακύνθου  επέτρεψαν στο Τραγανό να πάρει τη Νίκη καθώς στο 72΄ ο Βουρτσάνης έκανε το 3-3 και δύο λεπτά αργότερα ο Νίκος Κολοντούρος θα διαμορφώσει το τελικό 4-3.