Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα Νέων της Φούτμπολ Λιγκ γνώρισε η ομάδα Νέων του ΑΠΣ Ζάκυνθος και μάλιστα με άσχημο τρόπο (στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων) και σκορ 1-2.

Η ομάδα του Σπύρου Φιορεντίνου ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και δικαιούταν σαφέστατα το θετικό αποτέλεσμα (έστω την ισοπαλία). Όμως με ένα γκολ “μαχαιριά” του Ρουμπάτου στο τέλος, οι Αχαιοί απέδρασαν με το ανέλπιστο διπλό από το δημοτικό στάδιο.

1

Το ματς περιληπτικά

Ισορροπημένο ήταν το ματς στο πρώτο ημίχρονο, με την Παναχαϊκή να κερδίζει πέναλτι στο 14′, όταν ο Αριστομενόπουλος ανέτρεψε τον Παναγιωτόπουλο Μ.

Την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Τσαρτολιάς, με τον Καραπάνο να απομακρύνει αρχικά με τα πόδια αλλά στην συνέχεια ο ίδιος παίχτης θα πάρει το “ριμπάουντ” και θα κάνει το 0-1.

Οι νησιώτες θα προσπαθήσουν να αντιδράσουν σε δύο διαφορετικές φάσεις, στο 19′ και το 27′. Στην πρώτη ο Μπλέτσας θα εκτελέσει κόρνερ με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα αλλά να μην βρίσκεται κανείς κοντά στη φάση για να την σπρώξει στα δίχτυα. Στη δεύτερη και πιο κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι ξανά ο Μπλέτσας θα εκτελέσει φάουλ, ο Παναγιωτόπουλος Ι., θα πιάσει από εξαιρετική θέση την κεφαλιά αλλά θα αστοχήσει ολομόναχος.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήταν για τους κοκκινόμαυρους, όταν ο Ρουμπάτος θα εκμεταλλευτεί ολιγωρία της άμυνας και από κοντά δε θα μπορέσει να νικήσει τον Καραπάνο, ο οποίος θα απομακρύνει σωτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι θα μπουν πολύ πιο δυνατά, δείχνοντας ότι θέλουν να φτάσουν άμεσα στην ισοφάριση. Στο 47′ θα γίνει μια περίεργη φάση, όταν ο Παναγιωτόπουλος Μ. της Παναχαϊκής θα σουτάρει από πλεονεκτική θέση αλλά ο Καραπάνος θα απομακρύνει σωτήρια. Στην εξέλιξη η Ζάκυνθος θα βγει στην αντεπίθεση αλλά το δυνατό σουτ που θα επιχειρήσει ο Κουτσούκης θα βρει τον Κοντογιώργη σε ετοιμότητα.

Στο 52′ θα χαθεί μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΣ, όταν ο Κουτσούκης θα διεμβολίσει την αντίπαλη άμυνα και θα πασάρει για το Μπλέτσα που έξω από την περιοχή θα πιάσει μια “βολίδα” με τη μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι και να σκάει στη γραμμή του τέρματος. Από τον πάγκο υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες ότι η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή.

Στο 67′ ξανά ο πολύ δραστήριος Κουτσούκης θα πάρει τη μπάλα από δεξιά, βγάζοντας σέντρα “λουκούμι” στη μικρή περιοχή αλλά ο Παναγιωτόπουλος Ι., δε θα μπορέσει να την σπρώξει στα άδεια δίχτυα.

Στο 74′ η επιμονή των Κυανοκίτρινων θα επιβραβευτεί, όταν ο Μπλέτσας θα εκτελέσει φάουλ, ο Κοντογιώργης θα διώξει και πάλι σωτήρια με τον Ραψομανίκη να πέφτει στο έδαφος από μαρκάρισμα αντιπάλου και τον διαιτητή Σταυρόπουλο να σφυρίζει το πέναλτι.

Την εκτέλεση θα αναλάβει ο αρχηγός Γιώργος Μπλέτσας και θα ευστοχήσει για το 1-1 στο 75′.

Στο 80′ θα χαθεί νέα μεγάλη ευκαιρία για τους νησιώτες όταν ο Παναγόπουλος θα σουτάρει από πλεονεκτική θέση σε φάση διαρκείας και ο Κοντογιώργης θα τον σταματήσει με ωραία επέμβαση.

Στο 83′ η Ζάκυνθος θα “αγκαλιάσει” και πάλι το 2-1, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπλέτσα και προβολή του Παναγόπουλου, με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα και να καταλήγει στην αγκαλιά του Κοντογιώργη.

Η μπάλα όμως τιμωρεί. Εκεί όπου όλα έδειχναν ότι πάμε για ισοπαλία, η Παναχαϊκή θα φτάσει στο νικητήριο γκολ, με υπέροχο τέρμα του Ρουμπάτου (εκπληκτικό βολέ στην κίνηση), μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

3

Διαιτητής ήταν ο Σταυρόπουλος, με βοηθούς τους Ασημακόπουλο και Παναγόπουλο (άπαντες από τον Σύνδεσμο Ηλείας).

Συνθέσεις

ΑΠΣ Ζάκυνθος Κ20 (Σπύρος Φιορεντίνος): Καραπάνος, Ραψομανίκης, Αριστομενόπουλος, Μπουρδούβαλης, Μαζρέκος, Παναγιωτόπουλος Ι., Καψάσκης, Παναγόπουλος, Μπλέτσας, Τζούμπας, Κουτσούκης.

Αγωνίστηκαν και οι: Μαυρίας, Μαμφρέδας, Γιακουμέλος Ν., Λιβέρης.

Παναχαϊκή Κ20: Κοντογιώργης, Κανελλόπουλος, Βλάχος, Λεγάτος, Χαρίζι, Τσαβαλάς, Γκόρος, Τσαρτολιάς, Ρουμπάτος, Αντζουλάς, Παναγιωτόπουλος Μ.

Έπαιξαν και οι: Τριανταφυλλόπουλος, Ιωάννου, Αποχωρίτης.