Άλλο ένα βήμα προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε την Κυριακή το απόγευμα η ομάδα του ΑΟ Τσιλιβή. Οι κόκκινοι κέρδισαν και τον Εθνικό Σκουλικάδου με 3-0 και έχουν ακόμα ένα βήμα να κάνουν για να σφραγίσουν και μαθηματικά την υπόθεση του πρωταθλήματος και φυσικά την άνοδο στις Εθνικές κατηγορίες. Το ματς στον Αγγερικό ήταν για έναν ρόλο με τους φιλοξενούμενους αποφασισμένους να καθαρίσουν όσο πιο γρήγορα το ματς.

Οι παίκτες του Πατρικ Ενγκεμά με ηγέτη τον Στέλιο Λιβέρη κατάφεραν να ελέγξουν την ροή του αγώνα από την αρχή έως το τέλος και να πάρουν μια σπουδαία νίκη, έχοντας υπομονή και αφοσίωση στο παιχνίδι τους. Στην αντίπερα όχθη ο Εθνικός προσπάθησε να μείνει όρθιος στον αγωνιστικό χώρο, παίζοντας ουσιαστικά αμυντικά. Όμως είναι Ηλείου φαεινότερο ότι δεν θα μπορούσε να αμύνεται συνεχώς για 90 λεπτά χωρίς να δεχτεί γκολ από μια ομάδα που έχει την ποιότητα των παικτών για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Οι παίκτες του Γιώργου Καράμπελα το προσπάθησαν όσο μπορούσαν και κράτησαν το μηδέν για 25 λεπτά περίπου. Από την άλλη ο ΑΟ Τσιλιβή σε αυτά τα λεπτά είχε ένα δοκάρι με τον Νταφέ και ένα χαμένο τετ α τετ του Κόστα με νικητή τον Φουτζίγια. Όμως στο 26΄ ο Λιβέρης έκανε μια από τις γνωστές επελάσεις του άλλαξε την μπάλα ωραία με τους συμπαίκτες του και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε με μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Εθνικού τον Νταφέ ο οποίος κεραυνοβόλησε τον Φουτζίγια ανοίγοντας το σκορ.

Στο 44΄ ο Λιβέρης ανατράπηκε από τον Γιακουμέλο εντός περιοχής και ο διαιτητής Βασίλης Μπέης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Σάκης Γεώργιου ήταν εύστοχος και έκανε το 2-0 για τους κόκκινους “κλειδώνοντας” την νίκη λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και ενώ το ματς είχε καθαρίσει οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν χωρίς άγχος και κατάφεραν να πετύχουν και 3ο γκολ. Αυτή την φορά ήταν η σειρά του Νίκου Κακολύρη να χρηστεί σκόρερ όταν σε αντεπίθεση ο Λιβέρης και πάλι έδωσε στον Κακολύρη με τον τελευταίο με αριστερό να κάνει το τελικό 3-0 για την ομάδα του ΑΟ Τσιλιβή.

Παναρτεμισιακός-ΑΠΣ Ζάκυνθος 0-6

Την ίδια ώρα στο Μαχαιράδο ο ΑΠΣ Ζάκυνθος έβγαινε νικητής στο ματς με τον Παναρτεμισιακό. Οι κυανοκίτρινοι κέρδισαν με το ευρύ 6-0 διατηρώντας τις όποιες ελπίδες τους για το πρωτάθλημα τρεις αγωνιστικές πριν πέσει η καρό σημαία του τερματισμού. Η ομάδα του Στάθη Καραμαλίκη ήταν ανώτερη και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Τα γκολ για του ΑΠΣ Ζάκυνθος πέτυχαν οι Ψάρρης (2), Σεραντίν (2), Τζανάρη και Τσουκαλάς.

Βαθμολογία 7η αγωνιστική

ΑΟ Τσιλιβή 26

ΑΠΣ Ζάκυνθος 1961 22

ΑΟ Λεβάντε 11

Παναρτεμισιακός 7

Εθνικός Σκουλικάδου 6

Για τον Β΄ όμιλο Αστέρας Μαχαιράδου και ΑΕ Αγίου Λέοντας μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο μεταξύ τους 1-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σπύρο Μαρίνο στο 1΄οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 30΄ με τον Σπύρο Ζώντο