Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου όπου για άλλη μια φορά επιβεβαιώθηκε γιατί το άθλημα αυτό είναι ο “βασιλιάς” των σπορ ο Αστέρας Μαχαράδου κατάφερε να ανατρέψει το 4-0 του πρώτου μέρους και με αντεπίθεση στο β΄ να πετύχει 4 τέρματα και να πάρει την ισοπαλία μέσα στον Πλάνο από το Τσιλιβή για την 2η αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣ Ζακύνθου.

4

Ποιος μπορεί να φανταζόταν ότι ο “περίπατος” του Τσιλιβή θα μετατρεπόταν σε τραγωδία; Ακόμη και οι πιο αισιόδοξοι φίλοι του Μαχαιράδου το μόνο που θα στεφόταν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου ήταν να μην διασυρθεί η ομάδα. Μια ομάδα όμως που βρήκε τις ψυχικές δυνάμεις να βγει από τα αποδυτήρια για το β΄ μέρος και να γυρίζει τον κόσμο όλο! Από την άλλη οι γηπεδούχοι επαναπαύτηκαν πάνω στο 4-0 του πρώτου μέρους και είπαν να μην βγουν για ποδόσφαιρο στο δεύτερο! Οι κόκκινοι παρουσιάστηκαν αγνώριστοι και αν το παιχνίδι είχε ακόμη μερικά λεπτά θα έχαναν!

2

Το πιο ιδανικό ξεκίνημα έκαναν οι γηπεδούχοι που μπήκαν αποφασισμένα να “καθαρίσουν” από νωρίς το παιχνίδι και το κατάφεραν, επέβαλαν  πλήρως τον ρυθμό τους, έχασαν ευκαιρίες και πέτυχαν 4 τέρματα με τους Κάρδαρη στο 16΄, Αντίοχο (αυτογκολ 26΄),  Αλεξανδρίδη στο 29΄ και Λίτα στο 30′ Κάπου εκεί παίκτες και φίλαθλοι του Τσιλιβή πίστεψαν ότι όλα έχουν κριθεί αφού οι γηπεδούχοι έριξαν τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα οι “κόκκινοι”  να πάνε στα αποδυτήρια με 4 τέρματα υπέρ τους. Με κόσμο και δημοσιογράφους να περιμένουν να τελειώσουν τα αλλά 45 “μαρτυρικά” λεπτά!

3

Όμως οι παίκτες του Αστέρα είχαν άλλη άποψη για το σκηνικό. Εξάλου η φανέλα της ομάδας είναι βαριά για να διασυρθεί με αυτόν το τρόπο! Στο β΄ μέρος από νωρίς άρχισαν να ζώνουν τα “φίδια” τον πάγκο των γηπεδούχων αφού ήταν εμφανές ότι η ομάδα είχε χάσει την αυτοσυγκέντρωση της και είχε πάθει ολική καθίζηση.

Ένας από τους καλύτερους παίκτες του αγώνα ο Νίκος Κακολύρης ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης κάνοντας το 4-1 στο 57΄ και το 4-2 στο 68΄ Από εκεί και πέρα την “σκυτάλη” την πήρε ο Αρκαδιανός που κέρδισε πέναλτι από τον Τσιριγώτη στο 75΄ που το εκτέλεσε εύστοχα ο Γούλιαρης μειώνοντας στο σκορ σε 4-3.

Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν και δεν είχαν ψυχικά αποθέματα να το κάνουν αυτό απέναντι σε μια ομάδα που έψαχνε απεγνωσμένα την ισοφάριση. Στο 90+3 ο Αρκαδιανός εκτέλεσε ΄φαουλ από αριστερά η μπάλα πήρε ύψος με τον Κλάδη να μην μπορεί να την διώξει σωστά  η μπάλα  πέρασε την γραμμή γράφοντας μέσα σε ένα πανδαιμόνιο πανηγυρισμών το τελικό 4-4!

*Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του αγαπημένου “Πούσκα”, του Τιμόθεου Γιακουμέλου ενός ανθρώπου που η ιστορία του Σωματείου του Τσιλιβή είναι συνυφασμένη με αυτόν. Ο Τιμόθεος Γιακουμέλος ήταν ιδρυτικό μέλος του ΑΟ Τσιλιβή την δεκαετία του 70΄.

Συνθέσεις:

ΤΣΙΛΙΒΗ: Παναγιώτης Τρουπιώτης

Κλάδης Βασ., Γιακουμέλος, Μπιάζης, Κλάδης Αγ., Τσιριγώτης, Μετζαλίρας, Μπάστας Αναστ., Τσάνης, Κάρδαρης (31΄ λ. τρ. Τσιριγώτης Βασ.), Αλεξανδρίδης (69΄ Κυδωνιάτης), Κότσα, Λίτα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΜΑΧΑΙΡΑΔΟΥ: Νίκος Κοντονής

Αυγουστίνος, Αρκαδιανός, Αντίοχος, Κυβετός, Καλαμαράς, Κακολύρης, Πάστρας, Αντωνόπουλος, Κακολύρης Γιώργ., Ελέζι (69΄ Τόδρη Ζαχ.), Βάλβης (87΄ Τσιλίκης Ν.)

film1

8΄: Μεγάλη ευκαιρία για το Τσιλιβή με τον Κότσα, ο οποίος μπήκε από δεξιά, έβγαλε σέντρα, αλλά ο Αυγουστίνος έδιωξε σε κόρνερ.

15΄: Τετ α τετ Τσάνη, απέκρουσε σωτήρια ο Αυγουστίνος.

16΄: Γκολ για το Τσιλιβή με σουτ του Κάρδαρη.

26΄: 2 – 0 για το Τσιλιβή με αυτογκόλ του Αντίοχου.

29΄: 3 – 0 για την ομάδα του Παναγιώτη Τρουπιώτη με σέντρα του Κότσα, προβολή του Αλεξανδρίδη και ο τελευταίος σημειώνει το τρίτο γκολ της αναμέτρησης.

30΄: Ο Λίτα με προβολή κάνει το 4 – 0 για την ομάδα του.

* Καταιγιστικό το Τσιλιβή, έχοντας την ανωτερότητα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Έχει χάσει ευκαιρίες παράλληλα με τα 4 τέρματά του.

50΄: Το 4 – 0 παραμένει στο γήπεδο του Τσιλιβή σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι.

55΄: Ευκαιρία για την ομάδα του Μαχαιράδου… Γύρισμα του Πάστρα στην περιοχή του Τσιλιβή, αλλά δεν βρέθηκε κανένας παίκτης του Αστέρα να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

57΄: 4 – 1 στο γήπεδο του Πλάνου… Σέντρα του Πάστρα, πολύ ωραία κεφαλιά του Νίκου Κακολύρη ο οποίος στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

65΄: Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα, με κεφαλιά του Καλαμαρά η οποία καταλήγει λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

68΄: Ωραίος συνδυασμός Κακολύρη Νίκου με Πάστρα με τον πρώτο να βρίσκει και να διαμορφώνει το 4 – 2 για την ομάδα του

75΄: Ανατροπή του Αρκαδιανού από τον Τσιριγώτη Ηλία εντός περιοχής με τον διαιτητή να δίχνει πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γούλιαρης κάνοντας το 4 – 3.

* Ο Αστέρας μπήκε ψυχωμένος στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας πετύχει 3 τέρματα, εν αντιθέσει με το Τσιλιβή….. να έχει μείνει ακόμη στα αποδυτήρια….

90+ 3΄: Σέντρα του Αρκαδιανού, ο τερματοφύλακας του Τσιλιβή προσπάθησε να αποκρούσει αλλά η μπάλα είχε περάσει ήδη τη γραμμή.