Σε ένα παιχνίδι διαφήμιση του ποδοσφαίρου ο Ζακυνθιακός κατέκτησε το πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου αφού επικράτησε της Θύελλας στο γήπεδο των αμπελοκήπων με 4-3.

Οι φίλοι του Ζακυνθινού ποδοσφαίρου ευτύχησαν να δουν το καλύτερο παιχνίδι της φετινής Α΄ κατηγορίας στο τέλος ανάμεσα στις δύο καλύτερες ομάδες του νησιού την φετινή χρονιά! Οι εναλλαγές των συναισθημάτων, οι διακυμάνσεις στο σκορ ο γρήγορος ρυθμός και η ένταση του αγώνα κράτησαν μέχρι το τέλος σε εγρήγορση όλους όσους βρέθηκαν στο γήπεδο των Αμπελοκήπων!

Ο Ζακυνθιακός βγήκε από αυτή την μάχη νικητής με την Θύελλα να παραδίδει το στέμμα του πρωταθλητή με ψηλά το κεφάλι αφού πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση.

Από το πρώτο λεπτό φάνηκε τι θα γίνει στο παιχνίδι αφού ο ρυθμός ήταν γρήγορος. Δεν πέρασαν 5 λεπτά και το γήπεδο “πάγωσε” όταν ο Μαλαφούρης μπήκε στην περιοχή “πάτησε” τη μπάλα στο επερχόμενο Καραμαλίκη και ο έμπειρος φορ του Ζακυνθιακού έστειλε το τόπι στα δίχτυα του Διαμαντή!

Κάπου εκεί φάνηκε ότι οι γαλαζοπράσινοι θα περάσουν εύκολο Σαββατιάτικο απόγευμα αλλά λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο που στην προκειμένη περίπτωση ήταν ο Γιάννης Κομιώτης ο οποίος  στο 17΄ με σέντρα ακριβείας βρήκε  τον Κακολύρη από την άλλη μεριά με τον τελευταίο να ¨εκτελεί” τον Χαρακτινό φέρνοντας το ματσάκιον στα ίσια.

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι πήραν φόρα παίζοντας τον Ζακυνθιακό μονότερμα κατάφεραν να φέρουν τα πάνω κάτω αφού πρώτα έχασαν πέναλτι με τον Γιάννη Κομιώτη ο οποίος το έστειλε άουτ στο 30΄ της αναμέτρησης! ο Ζακυνθιακός στο 40΄ ήταν ‘άτυχος αφού ο Πέττας με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ακριβώς στο 45΄ ο Γιάννης Κομιώτης βρέθηκε στην περιοχή του Ζακυνθιακού και με διπλή προσπάθεια (πρώτα η μπάλα βρήκε στο δοκάρι) νίκησε τον Χαρακτινό και έκανε τον ολική ανατροπή με τα συναισθήματα να εναλλάσσονται στους πάγκους των δύο ομάδων αλλά και στην κερκίδα!

Στην επανάληψη “‘έγινε το έλα να δεις” στην κυριολεξία καθώς τα γκολ και οι φάσεις διέρχονταν η μία την άλλη και από τα δύο στρατόπεδα! Πριν καλά προλάβουν να γίνει η σέντρα ο Μαλαφούρης ανατράπηκε από τον Παύλο Βυθούλκα στην μικρή περιοχή το πέναλτι εκτέλεσε ευστοχα ο Καραμαλίκης κάνοντας το 2-2 και μηδενίζοντας το κοντέρ!

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γιάννης Κομιώτης έχασε μοναδική ευκαιρία να ξαναβάλει την ομάδα του μπροστά στο σκορ όταν προ κενής εστίας αλλά από μακριά και πλάγια έστειλε την μπάλα άουτ!

Τα μπλοκάκια και τα στυλό  των συναδέλφων που κάλυπταν το παιχνίδι είχαν πάρει “φωτιά” καθώς η μια φάση διαδεχόταν την άλλη με δαιμονιώδη ρυθμό! Στο 53΄ η Θύελλα θα ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ όταν ο Νικολόπουλος με δυνατό σουτ μετά από φάση διαρκείας θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ζακυνθιακού μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Όμως μόνο τρία λεπτά κράτησε η χαρά των γηπεδούχων καθώς στο 56΄ μετά από λάθος της άμυνας ο Δρόσος θα περάσει οποίον βρει μπροστά του και με διαγώνιο σουτ θα ισοφαρίσει σε 3-3 με τον πάγκο του Ζακυνθιακού να γίνεται ένα “κουβάρι” από τους πανηγυρισμούς!

Ένα λεπτό αργότερα ο Ζακυνθιακός έχασε μοναδική ευκαιρία να “καθαρίσει” το ματς όταν Μαρμαράς ‘εβγαλε “γλυκιά” σέντρα ο Καραμαλίκης από κοντά θα σουτάρει αλλά εκεί πάνω στην γραμμή θα βρεθεί σαν “από μηχανής θεός”  ο Τσιριγώτης και θα σώσει την κατάσταση! Στην αμέσως επόμενη φάση ακυρώθηκε γκολ της Θύελλας σαν οφ σαιτ και στο 63΄ ο Καραμαλίκης μετά από πάσα του Λιβέρη θα βρεθεί μόνος του στην περιοχή πήγε να “κρεμάσει” τον Διαμαντή αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι αφού πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι!

Από κει και πέρα ο Ζακυνθιακός πήρε το “τιμόνι” της αναμέτρησης έχοντας τον πλήρη έλεγχο του αγώνα. Στο 73΄ ο Δρόσσος που έκανε ένα καταπληκτικό 2ο ημίχρονο μπήκε από αριστερά μετά από νέο λάθος της άμυνας της Θύελλας έδωσε ωραία στο Μαλαφούρη ο όποιος πλάσαρε με τον Διαμαντή να σώζει προσωρινά η μπάλα πήγε στον Καραμαλίκη σουτάρισε αλλά και πάλι ο Διαμαντής είπε ένα μεγάλο όχι στο 3-4!

Τρία λεπτά αργότερα νέο λάθος της άμυνας του Ρόίδου και ο Δρόσσος που ήταν κει κοντά έστειλε την μπάλα στο πλεχτό  της Θύελλας φέρνοντας εκ νέου τούμπα το ματς αυτή την φορά για τον Ζακυνθιακό. Μετά από αυτή την εξέλιξη ο Θύελλα δεν μπορούσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα τα τελευταία λεπτά να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Ζακυνθιακό πρωταθλητή ΕΠΣ Ζακύνθου για δεύτερη φορά μετά από 13 χρόνια!!!

ΘΥΕΛΛΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Νίκος Ντόβρος): Διαμαντής Λ., Μαρούδας, Βεντουρής Δημ., Τσιριγώτης, Βυθούλκας (75΄ Τσάνης), Κομιώτης Αλ., Κομιώτης Ι., Κακολύρης (71΄ Διαμαντής Σωκ.), Μαρίνος Σπ., Μαρίνος Ι., Νικολόπουλος (88΄ Βάσσος).

Α.Ο. ΖΑΚΥΝΘΙΑΚΟΣ (Στράτος Κουρούμαλος): Χαρακτινός, Κόλα (46΄ Φυτόπουλος, Μαρμαράς, Λιβέρης, Τζιαφέρης, Αρκαδιανός, Πέττας (82΄ Μαλλιάς), Καραμαλίκης, Μαλαφούρης (88΄ Κίτος), Σούρμπης, Δρόσος).

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΡΑΤΟΥ ΚΟΥΡΟΥΜΑΛΟΥ

Με την διαιτησία του αγώνα τα έχουν οι άνθρωποι της Θύελλας καθώς θεωρούν ότι η ομάδα αδικήθηκε σε δύο τουλάχιστον φάσεις της αναμέτρησης για το πέναλτι του Ζακυνθιακού στο 46′ για το ακυρωθέν γκολ του Κομιώτη και για χέρι των φιλοξενούμενων στην περιοχή του Ζακυνθιακού!

Άριστο το κλίμα μετά το τέλος του αγώνα ανάμεσα σε παίκτες και παράγοντες των δύο ομάδων.

Δεν έγινε η στέψη του πρωταθλητή στο γήπεδο της Θύελλας. Οι άνθρωποι του Ζακυνθιακού σε περίπτωση που ο Ζακυνθιακός κέρδιζε το παιχνίδι δεν ήθελαν να πανηγυρίσουν μέσα στο Ρόϊδο αλλά να κάνουν ‘ένα φιλικό με τη πρωταθλήτρια ομάδα της Β΄ του Αλυκανά!

Πολύ ένταση υπήρχε στην κερκίδα, αφού οι φίλοι της Θύελλας τα είχαν με το διαιτητικό τρίο με τα “γαλλικά”  να είναι η επίσημη γλώσσα!

Τον Λέανδρο Τσάνη είδαμε να αγωνίζεται με τα χρώματα της Θύελλας μετά από μια αγωνιστική σαιζόν αφού μπήκε σαν αλλαγή στην Θέση του Παύλου Βυθούλκα στο 76΄

Ο προπονητής της Θύελλας Νίκος Ντόβρος στο τέλος συνεχάρη όλους τους ποδοσφαιριστές και προπονητές του Ζακυνθιακού.

Το ίδιο έκαναν Στράτος Κουρούμαλος και Δημοσθένης Αγγελάκης με τους παίκτες της Θύελλας

Άσχημη η σημερινή ημέρα για τον πρόεδρο του Ζακυνθιακού Σάκη Κορωνιό καθώς δεν μπόρεσε να χαρεί την κατάκτηση του πρωταθλήματος αφού στενό συγγενικό του πρόσωπο τραυματίστηκε σοβαρά. Ευχόμαστε ο ίδιος αλλά και η οικογένειά του να βρουν την δύναμη και την πίστη έτσι ώστε ο άνθρωπός τους να γίνει γρήγορα καλά και γυρίσει κοντά τους.