Δύο παιχνίδια έγιναν στην Β΄ κατηγορία ΕΠΣ Ζακύνθου  το Σάββατο. Το Καλαμάκι έχασε δύο βαθμούς στην έδρα του από την επικίνδυνη ομάδα του Βασιλικού και υποχρεώθηκε σε ισοπαλία (2-2)

Στον Αγγερικό Παναρκαδικός και Αίολος Σαρακινάδου μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις στο (1-1) με τα γκολ (Φαραός Κ για τον Αίολο και για τον Παναρκαδικό (Βρυώνης Ε).

Στην Λιθακιά η πρωτοπόρος ομαδα της ΑΕ Καλαμακίου συνάντησε αρκετές δυσκολίες και τα βρήκε “μπαστούνια” από την μαχητική και ικανή για όλα ομάδα του Βασιλικού. Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν την ουσία και με δύο γκολ του “γερόλυκου” Αποστόλη Κονίδη πήγαν να βάλουν φωτιά στα μπατζάκια του Καλαμακίου.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Σιγούρο Ζούγρα 10 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου. Στην επανάληψη έγινε το ματς “ροντέο” καθώς το Καλαμάκι βγήκε μαζικά μπροστά να ισοφαρίσει και ο Βασιλικός έπαιζε με αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι μετά από πολύ πίεση κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια με φοβερό γκολ του Σιγούρου Ζούγρα που έγινε μαζί με τον Κονίδη ο ήρωας του αγώνα.

Στα τελευταία λεπτά ο Βασιλικός άντεξε στην πολιορκία του Καλαμακίου και πήρε πολύτιμο βαθμό, “φρενάροντας” την  πορεία των “κίτρινων” στο πρωτάθλημα.

ΚΑΛΑΜΑΚΙ – ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ  2-2  (1-2 ημ.)
Γκολ (Ζούγρας Σιγούρος 2)  (Κονίδης Απ. 2)