Εντυπωσιακά μπήκε στη νέα σεζόν ο Απόλλων Λάρισας που νίκησε 2-1 την Κέρκυρα στο ματς που άνοιξε την αυλαία της πρωταθλήματος της νεοσύστατης Σούπερ Λιγκ 2..

Οι γηπεδούχοι κατόρθωσαν να αιφνιδιάσουν στις αρχές κάθε ημιχρόνου, «χτυπώντας» πρώτα στο 7’ με σουτ του Γκουστάβο, ενώ στο 48’ ο Νταβίντ Ναζίμ, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στην ανάπαυλα, διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι Φαίακες ήταν να μειώσουν μερικά λεπτά πριν τη λήξη με γκολ που σημείωσε ο Νγκαν στο 85’.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα της Λάρισας μπήκε με το «δεξί» στο –δύσκολο- νέο πρωτάθλημα, ενώ για τους φιλοξενούμενους που ξεκίνησαν με φιλοδοξίες τη νέα σεζόν, αυτό ήταν ένα ηχηρό «χαστούκι» ενόψει της συνέχειας.