Σπουδαία ήταν η παρουσία της ΑΓΕΖ στίβου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ΠΠ-ΠΚΑ΄ που πραγματοποιήθηκε στις 13-14 Ιουλίου στην Χαλκίδα.  Ήταν το πρωτάθλημα με τη μεγαλύτερη συμμετοχή ως τώρα: 1500 αθλητές-τριες , από 200 συλλόγους  από όλη την χώρα.

Η ζακυνθινή ομάδα κάνοντας καταπληκτική εμφάνιση κατάφερε να πάρει μετάλλια, διακρίσεις αλλά και να πετύχει ατομικά ρεκόρ, δείχνοντας ότι παραμένει μια μεγάλη δύναμη στον χώρο του κλασικού αθλητισμού, όχι μόνο στην περιφέρεια αλλά και σε όλη την Ελλάδα. Αθροιστικά η ΑΓΕΖ πήρε την 8η θέση με 83 βαθμούς.  Για την ΑΓΕΖ ήταν η δεύτερη συγκομιδή στην ιστορία της  μετά το 2014 τόσο σε βαθμούς όσο και σε μετάλλια.

Ο σύλλογος εκπροσωπήθηκε από 12 αθλητές-τριες:

1. Μαρίνου Ρωξάνη 1η στο ακόντιο με 36,70μ ( ατομικό ρεκόρ). Στον πρωινό προκριματικό ήταν 5η με 33,52μ με μέτρια εμφάνιση. Όμως η δίψα για το βάθρο και η σωστή προετοιμασία έφεραν τα δάκρυα χαράς στον τελικό.
  2. Σούλης Κωνσταντίνος 2ος στα 600μ  (ατομικό ρεκόρ) με 1’28’’56. Το σπουδαίο ταλέντο έκανε την κούρσα εύκολη. Ήταν από την αρχή δεύτερος εως το τέλος με έντονο όμως συναγωνισμό ιδιαίτερα στα τελευταία 200μ.
  3. Αρβανιτάκης Διονύσης 2ος στο 6αθλο με ατομικό ρεκόρ 3.956β. Στα 100μ εμπ (14’’93 την καλύτερη επίδοση) , στο μήκος 5,41μ, στη σφαίρα 10,80μ – ατομικό ρεκόρ, στο ύψος 1,51μ , στο ακόντιο 38,78μ και στα 1.000μ 3’04’’56 – ατομικό ρεκόρ. Ιδιαίτερα στο τελευταίο αγώνισμα έδειξε  ότι με την ικανότητα και τη θέλησή του η υψηλή διάκριση είναι εφικτή.
  4. 4Χ80μ ΠΚΑ’ ( Καραμαλίκη – Πυριόχου – Μωραϊτη – Μαρίνου ) με ατομικό ρεκόρ 40’’37 και 5η θέση. Καταπληκτική κούρσα απ’όλα τα κορίτσια , ανάμεσα σε 32 ομάδες κερδίζοντας μάλιστα τη σειρά τους.
  5. Στρούζας Πέτρος 7ος στα 3.000μ με 10’01’’56 ατομικό ρεκόρ κατά 25’’. Πρώτη χρονιά στην κατηγορία, και ο καλύτερος από τους γεννημένους το 2005.
  6. Γεωργαντόπουλος Γιώργος 7ος στα 600μ με 1’31’’76 ατομικό ρεκόρ με εξαιρετική κούρσα. Το δυνατό δίδυμο στα 600μ με το Σούλη που σημάδεψε τον αγώνα!
  7. Βερναρδάκης Γιώργος  9ος στο 6αθλο. Πρώτη χρονιά στην κατηγορία με ατομικό ρεκόρ 3.473β και αυτός μεγάλο ατομικό ρεκόρ. 100μ εμπ 16’’13, μήκος 4,77μ , Σφαίρα 10,84μ , Ύψος 1,51μ , Ακόντιο 28,50μ και 1.000μ 3’12’’26
  8. Σεμιτεκόλου Κατερίνα 10η στα 80μ εμπ με 13’’06 ( 2η στην πρώτη τελική σειρά). Έτρεξε με σθένος σ’ ένα δύσκολο αγώνισμα. Και αυτή θα είναι στην ίδια κατηγορία και του χρόνου.
  9. 4Χ80μ ΠΠΑ’ :  13Η θέση ανάμεσα σε 24 ομάδες με 38’’24 – ατομικό ρεκόρ με τους Κεφαλληνό – Γιακουμέλο – Γεωργαντόπουλο – Σούλη.

Ακόμη είχαμε τον Κεφαλληνό Ιάκωβο στο Μήκος που κατέλαβε την 14η θέση με 5,54μ χάνοντας τον τελικό για 8εκατοστά, Μωραϊτη   Δήμητρα 24η στα 300μ κάνοντας στον προκριματικό 46’’70 (πρώτη χρονιά στην κατηγορία, του χρόνου θα τη δούμε ακόμη ψηλότερα), Καραμαλίκη Άννα 40η θέση στα 150μ με 21’’12, Γιακουμέλος Διονύσης στην 44η θέση στα 150μ με 19’’12 και την Πυριόχου Ράνια στην 59η θέση στα 150μ με 24’’07 με ατυχία αφού είχε πτώση στην εκκίνηση και όμως σηκώθηκε και τερμάτισε!

Στη βαθμολογία  Περιφέρειας  1η η ΑΓΕΖ με 83β , 2η ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΠΑΤΡΩΝ με 71β και 3Η Η ΚΕΦΑΛΛΗΝΙΑ με 57β.

Στα αγόρια  συνολικά η ΑΓΕΖ ήταν 7ος σύλλογος με 51β. με 1ο ΚΟΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ 125β , 2Ο ΚΗΦΙΣΙΑ  73β , 3Ο ΦΙΛΟΘΕΗ 72β

Στα κορίτσια συνολικά ΑΓΕΖ 21ος σύλλογος με 32β.

Αθροιστικά στο πρωτάθλημα η ΑΓΕΖ κατατάχθηκε στην 8η θέση με 83β.

1ος ΚΟΛΕΓΙΟ ΑΘΗΝΩΝ  204β

2Ος ΟΦΗ  146β

3Ος ΚΗΦΙΣΙΑ 124β

Για την ΑΓΕΖ ήταν η δεύτερη συγκομιδή στην ιστορία της  μετά το 2014 τόσο σε βαθμούς όσο και σε μετάλλια.

Οι λόγοι της επιτυχίας είναι η σωστή επιλογή των παιδιών στα σχολεία, η προοδευτική στοχευμένη προπόνηση (ενεργειακά και τεχνικά) ανάλογα με την ηλικία του αθλητή ( βιολογική και ημερολογιακή), η βοήθεια από την οικογένεια ( αφανείς  ήρωες) και φυσικά το ολοκαίνουριο ταρτάν στο Δημοτικό Στάδιο.