Στο άδειο λόγω τιμωρίας Κλειστό της Νήαρ Ήστ στην Καισαριανή, η ομάδα μπάσκετ της ΑΓΕΖ γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα, από την ψυχωμένη Νήαρ Ήστ που αγωνιζόταν χωρίς τον “έκτο της παίχτη”, λόγω τιμωρίας κεκλεισμένων των θυρών.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Νήαρ Ήστ έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα τριών πόντων με 24-21, ωστόσο το παιχνίδι έμοιαζε πολύ ανοιχτό και συναρπαστικό. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν άλλαξαν ιδιαίτερα, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ (34-30 το ματς πέντε λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου).

Οι γηπεδούχοι είχαν ξεκινήσει αρκετά “ζεστά” με απίστευτα σουτ από τα 6.75 και την ΑΓΕΖ να έχει πολλά αμυντικά προβλήματα.

Με έντεκα πόντους διαφορά (45-34) ξέφυγε η ομάδα της Καισαριανής, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με την ΑΓΕΖ να σκοράρει πέντε σερί πόντους, με τους Καραμπάτσο και Ζαχαράκη για να μειώσει σε 45-39.

Πολύ κοντά στο σκορ πλησίασε στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση (55-53) λίγο πριν το τέλος του. Με ένα καλάθι στα 9”  οι Καισαριανιώτες έκλεισαν την περίοδο στο 57-53.

Στην τελευταία περίοδο η Νήαρ Ήστ κατάφερε να αυξήσει την διαφορά στο +9 για το 64-55. Το κακό για την ΑΓΕΖ είναι ότι χρεώθηκαν με φάουλ οι Ζαχαράκης και Μπάρτζος.

Παρόλα αυτά οι ερυθρόλευκοι δεν το έβαλαν κάτω, μειώνοντας σε 73-70 με απίθανο τρίποντο του Μπάρτζου. Εν συνεχεία ο ταλαντούχος φόργουορντ αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ, για να έρθει το τελικό 75-70 στο φινάλε.

Σε εκτελεστές των νησιωτών μετατράπηκαν οι Ταταρούνης και Καρασταμάτης που έβαλαν μαζί 50 από τους 75 πόντους της ομάδας του. Μάλιστα ο δεύτερος σκόραρε τρεις φορές από τα 6, 75 με απίθανα σουτ από τα 8 μέτρα και με τους αντίπαλους αμυντικούς “κρεμασμένους” πάνω του.

Από την Ένωση ξεχώρισαν οι Στέφος, Μπάρτζος, Καραμπάτσος στην επίθεση, ενώ καλός ήταν και ο Καρβούνης στα τελευταία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα ήταν: (24-21), (45-39), (57-53), (75-70)

Νήαρ Ήστ (Τόλης Καρνέσης): Σμυρλής, Ταταρούνης 25, Καπετζόγλου 11, Χότζα 10, Σπανάκος, Καρασταμάτης 25 (3), Κούλης, Καφαντάρης 4.

ΑΓΕ Ζακύνθου (Θεόφιλος Μπεκές): Καρβούνης 14 (3), Παπάδης 1, Μπάρτζος 11 (2), Ζαχαράκης 2, Καραμπάτσος 14 (2), Στέφος 18, Νικολόπουλος 10, Κοτσέτας, Μπουλογιώργος.