Μόνο εύκολο δεν ήταν τελικά το έργο του Απόλλωνα στην Λιθακιά όπου αντιμετώπισε το Κερί, που παρά τα προγνωστικά που έλεγαν ότι αποτελεί εύκολη λεία για τους πρωτοπόρους αποδείχτηκε ‘’πολύ σκληρό για να πεθάνει’’. Οι φιλοξενούμενοι τα βρήκαν ‘’μπαστούνια’’ καθώς έπεσαν στο μαχητικό Κερί που όχι μόνο δεν τους χαρίστηκε αλλά θα μπορούσε να φύγει τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας, με τον Απόλλωνα να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 103’ του αγώνα!

Στο αγωνιστικό κομμάτι και οι δυο ομάδες έχουν σοβαρά παράπονα από την διαιτησία της αναμέτρησης (Τρομπούκης, Πόπορης και Γκούσκος), οι μεν γηπεδούχοι διαμαρτύρονται καθώς ο διαιτητής της αναμέτρησης άφησε τον αγώνα να παίζεται για τουλάχιστον 13’ λεπτά, ενώ είχε δείξει 6’ λεπτά καθυστερήσεις καθώς επίσης και για τα σφυρίγματα του. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι φωνάζουν για δυο περιπτώσεις πέναλτι που δεν τους δόθηκαν.

Αυτά τα ολίγα διαδραματίστηκαν στο γήπεδο της Λιθακιάς. Ωστόσο παίχτηκε και ποδόσφαιρο. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος σε γενικές γραμμές με τον Απόλλωνα να έχει την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων λόγω της ποιότητας που διαθέτει, ενώ είχε και σε πολύ καλή ημέρα τον Γιάννη Παναγιωτόπουλο ο οποίος χάρης στα τρία τέρματα που πέτυχε χάρισε την νίκη στην ομάδα του. Από την άλλη οι του Κεριού τα έδωσαν όλα και άξιζαν να πάρουν τουλάχιστον της ισοπαλία, καθώς αγωνίστηκαν με πάθος, θέληση και ψυχή.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά και μόλις στο 1’ έκανε το 0-1 με τον Παναγιωτόπουλο. Έτσι όλα έδειχναν ότι ο Απόλλωνας θα περνούσε ένα ευχάριστο απόγευμα. Το Κερί ωστόσο είχε αντίθετη άποψη καθώς όχι μόνο κατάφερε να ισοφαρίσει, αλλά και να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Στο 30’ ο Παύλος Λιβέρης με σουτ θα κάνει το 1-1. Ενώ στο 35’ ο Σπύρος Λιβέρης θα κάνει το 2-1 για την ομάδα του μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς. Με αυτό το σκορ πήγανε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πάλι φουριόζοι. Και μόλις στο 46’ ο Παναγιωτόπουλος με αριστοτεχνική απευθείας εκτέλεση φάουλ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας για την ομάδα του.

Σε εκείνο το σημείο ο αγώνας έγινε ‘’ροντέο’’ η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω και οι δυο ομάδες έψαχναν το γκολ της νίκης έχοντας εκατέρωθεν ευκαιρίες. Το Κερί ωστόσο θα φτάσει μια ‘’ανάσα’’ από το γκολ  όταν στο 85’ ,ο Γούλος θα βρεθεί απέναντι στον Καμπιώτη, θα πλασάρει αλλά η μπάλα θα σταματήσει στο δοκάρι της εστίας του. Φτάνοντας στο 90’ ο διαιτητής έδειξε έξι λεπτά καθυστερήσεις. Σύμφωνα με την πλευρά του Κεριού ο διαιτητής άφησε τουλάχιστον 13 λεπτά να παίζονται, έτσι στο 90’ συν 13’ ο Παναγιωτόπουλος θα εκτελέσει κόρνερ η μπάλα θα επηρεαστεί από τον αέρα που επικρατούσε στο γήπεδο και θα καταλήξει στα δίχτυα του Λιβέρη, έτσι έγινε το 2-3.

Κάπως έτσι ο Απόλλωνας με αρκετή δόση τύχης ‘’απέδρασε’’ με το διπλό από την Λιθακιά και διατηρήθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας, με το Καλαμάκι να καραδοκεί. Το Κερί σύμφωνα με έγκυρες πληροφορίες θα προβεί καυστική ανακοίνωση, καθώς υποστηρίζει ότι ο διαιτητής έκανε τα πάντα για να κερδίσει ο Απόλλωνας.

Α.Ε. ΝΑΦΘΙΩΝ ΚΕΡΙ (ΘΟΔΩΡΗΣ ΔΡΑΓΩΝΑΣ) : Λιβέρης Κ. , Καλαμβρέζος, Λιβέρης Ν. , Κοριανίτης, Γουνέλης Δ. , Αγαλιώτης, Γουνέλης Α. (90 Μποτώνης) , Λιβέρης Π. , Λιβέρης Σπ. , Γούλος (86’ Ξένος).

Α.Ο. ΑΠΟΛΛΩΝ (ΝΙΚΟΣ ΚΟΝΤΟΝΗΣ) : Καμπιώτης, Λογοθέτης, Βεντουρής Γ. , Ξένος, Κουρούμαλος, Βεντουρής Δ. (46’ Βαρυπάτης), Παναγιωτόπουλος, Ματαράγκας (70’ Μπεσίρης), Μαρίνος, Ελέζι (80’ Δημητρόπουλος), Ζογκάϊ.