Μια στιγμή στον πιο ακατάλληλο χρόνο (49′) ήταν αρκετή για να χαρίσει τους γείτονες του Πύργου τη νίκη και να αφήσει τους νησιώτες στους 15 βαθμούς στην βαθμολογία.

Το πάλεψε η Ζάκυνθος το πρώτο μέρος έως το 30΄ οι παίκτες του Δημήτρη Νόλη ήταν καλοί έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία με τον Κεϊτά αλλά από εκείνο το σημείο ‘έως το τέλος του ημιχρόνου έχασαν την αυτοσυγκέντρωση τους με αποτέλεσμα ο Πανηλειακός να “κτυπήσει” από τα πλάγια χάνοντας δύο μοναδικές ευκαιρίες.

Στην επανάληψη το γρήγορο γκολ του Σωτηρόπουλου ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του καθώς  Ζάκυνθος στην συνέχεια δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να αλλάξει το αποτέλεσμα!

Το παιχνίδι αυτό ήρθε να προστεθεί στον μακρύ κατάλογο των χαμένων αγώνων για την ομάδα της Ζακύνθου εκτός έδρας! Με αυτό το “καταραμένο”  1-0 οι νησιώτες έχουν χάσει αρκετά ματς! Αυτό δείχνει ότι η ομάδα στα εκτός έδρας παιχνίδια δεν μπορεί να υπερβάλει εαυτόν και να δείξει ένα διαφορετικό πρόσωπο!

Όπως στην Βάρδα, Παναρκαδικό και Αμαλιάδα, έτσι και σε αυτό το ματς!  Από την αρχή έως το 30΄ η Ζάκυνθος ήταν καλή, σωστά στημένη, κοντά οι γραμμές της “βραχυκύκλωσε” τους γηπεδούχους που δεν μπόρεσαν να κάνουν παιχνίδι από τον άξονα.  Όμως από την μέση και μπροστά κυρίως στην επιθετική γραμμή υπήρχε κατάχρηση της μπάλας με αποτέλεσμα να χαθεί η ουσία. Αν υπήρχε ουσία σίγουρα η ομάδα θα είχε κάνει 3-4 καλές φάσεις. Αντί αυτού έγινε μια και μοναδική, αυτή του Κεϊτά στο 7΄ του αγώνα.

Από εκεί και πέρα υπήρξε πρόβλημα από τα άκρα, εκεί που προσπάθησε να κτυπήσει ο Πανηλειακός. Τα ακραία χαφ της Ζακύνθου δεν βοήθησαν όσο θα έπρεπε με αποτέλεσμα η ομάδα του Πύργου να απειλήσει με δυο πολύ σημαντικές στιγμές με τον Κρεββατά στο 31΄ και στο 38’… Οι δύο ομάδες πήγαν με 0-0 στην ανάπαυλα.

Στην επανάληψη το γρήγορο γκολ του Σωτηρόπουλου στο 49΄ που βρέθηκε μόνος σε μια ανύποπτη στιγμή στην καρδιά της άμυνας της Ζακύνθου ήταν αρκετό για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Η Ζάκυνθος παρά τις ¨ενέσεις” (αλλαγές) από τον πάγκο δεν μπόρεσε να αντιδράσει και έτσι,  παρά την φλύαρη πίεση που άσκησε έμεινε και πάλι στο μηδέν έως το τέλος του ματς.

Οι γηπεδούχοι πήγαν το παιχνίδι στην σκοπιμότητα με καθυστερήσεις με την επικουρία του διαιτητή που  δεν κιτρίνισε τους γηπεδούχους από σκληρά μαρκαρίσματα αλλα κυρίως  δεν κράτησε τον προβλεπόμενο χρόνο στις καθυστερήσεις με τους ανθρώπους της Ζακύνθου να διαμαρτύρονται εντονότατα. Ο Ηλίας Τσιριγώτης αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα στο 90+3, το ίδιο και ο Μπουρνέλης με απ΄ευθείας κόκκινη για διαμαρτυρία!

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Αντώνης Τουρλομούσης (Μεσσηνίας), Γκούμας (Μεσσηνίας), Καφετζόπουλος (Λακωνίας)

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ: (Γιώργος Κούτσης) Kαπετανάκης, Νιφορόπουλος, Λεβέντης, Μπουρνέλης (88΄ Κολόκας), Σούλης, Νικολόπουλος, Σέχου, Γκοτσούλιας (79΄ λτρ Χατζηστάμου), Κρεββατάς, Μπιουρλάκης, Σωτηρόπουλος (90+ Ασημακόπουλος.

Πάγκος: Κατελούζος, Κολόκας, Ασημακόπουλος, θεοδωρακόπουλος, Βουργουτζής, Χαστηστάμου, Ασημακόπουλος

ΑΠΣ ΖAKΥΝΘΟΣ: (Δημήτρης Νόλης)  Διαμαντής, Κίτος (83΄ Τσουκαλάς), Κυριάζος, Τσιριγώτης, Παπαδόπουλος (46΄ λτρ Ράδης), Μαρίνος, Πέττας Ραφ, Μαρσελίνιο, Κεϊτά ( λτρ 46΄Σκοζάι), Άμος, Καραμαλίκης

Πάγκος:  Σεραντίν, Σκοζάϊ, Τσουκαλάς, Ράδης, Λιάμης, Ντάσης

*Oι φωτογραφίες είναι από τον καλό φίλο Βαγγέλη Δημητρόπουλο από την σελίδα του στο faceboook