Με σβηστές μηχανές η Ζάκυνθος υπέταξε – συνέτριψε το Λεωνίδιο στο Δημοτικό Στάδιο του νησιού και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση.

Χατ τρικ πέτυχε ο Στάθης Καραμαλίκης που ήταν τα πρώτα του γκολ στην καριέρα του με την κυανοκίτρινη ομάδα! Τα δυο πρώτα γκολ πέτυχε ο Νίκος Τριανταφυλλίδης!

Δέκα τέρματα στα δύο τελευταία παιχνίδια έχει πετύχει η Ζάκυνθος εντός έδρας (Διάγορας-Λεωνίδιο) κάτι που δείχνει ευχέρια πλέον στο σκοράρισμα.

Όλα για όλα πλέον για τη Ζακυνθινή ομάδα την ερχόμενη Κυριακή στην κάτω Αχαγιά που με νίκη με αντίπαλο την Αχαϊκή ξεφεύγει από την επικίνδυνη ζώνη.

Κυριακάτικο περίπατο έκανε η Ζάκυνθος το απόγευμα της Κυριακής στο Δημοτικό Στάδιο και κέρδισε άνετα την ουραγό της βαθμολογίας ομάδα του Λεωνιδίου με σκορ 5-0. Ήταν μια νίκη που όλοι λίγο πολύ την περίμεναν αφού η δυναμικότητα του αντιπάλου ήταν πολύ κάτω του μετρίου. Η Ζάκυνθος κέρδισε με μεγάλο σκορ αλλά η εμφάνιση της κυρίως στο Α΄ μέρος κινήθηκε σε ράθυμο τέμπο.

Οι κυναοκίτρινοι είχαν την καθολική κυριαρχία στο ματς, κυκλοφορούσαν την μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής,  δεν ανέβασαν όμως στροφές και σπατάλησαν ουσιαστικά ένα ημίχρονο χωρίς να έχουν την ουσία και την φαντασία στο ματς αφού η απουσία λόγω τραυματισμού του Μαρσελίνιο ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής. Για τον αντίπαλο δεν μπορούμε να πούμε και πολλά καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν κλειστεί πίσω περιμένοντας ουσιαστικά το μοιραίο!

Η πρώτη μεγάλη στιγμή για τη Ζάκυνθο ήρθε στο 10΄ όταν  ο Τσουκαλάς θα μπει με εξαιρετικές προϋποθέσεις στην περιοχή του Λεωνιδίου αλλά αντί να πασάρει στον Καραμαλίκη που καιροφυλακτούσε, σούταρε με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Παύλου.

Στο 18΄ όμως ήρθε το γκολ για τη ζακυνθινή ομάδα όταν ο Πέττας θα αλλάξει παιχνίδι και θα βρει τον Τριανταφυλλίδη, ο τελευταίος με ωραία διαγώνιο σουτ θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο με τις φάσεις να είναι λιγοστές μπροστά από την εστία του Παύλου. Στο 29 ο Πέττας βρήκε με κάθετη τον Παπαδόπουλο ο τελευταίος προσπάθησε να πιάσει ένα γυριστό σουτ χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 33΄ και πάλι η Ζάκυνθος στο προσκήνιο που απείλησε με φάση διαρκείας με τους Τσουκαλά και Πέττα να αλλάζουν την μπάλα και τον Λιάμη να πιάνει την κεφαλιά αλλά ο Παύλου έδιωξε σωτήρια την μπάλα σε κόρνερ.

Ενα λεπτό αργότερα ο Κίτος θα βγάλει πολύ ωραία σέντρα στην μικρή περιοχή εκεί ο Καραμαλίκης με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι γύρισε την μπάλα προς την εστία του Παύλου αλλά αυτή έφυγε ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι! Η Ζάκυνθος άρχισε να γίνεται ακόμα πιο πιεστική και είχε κατασκηνώσει στην περιοχή του Λεωνδίου. Πριν το ημίχρονο χάθηκαν άλλες δυο ευκαιρίες με ‘Τσουκαλά και’ Αμος στο 37΄ και 43 αντίστοιχα.

Στην επανάληψη με το “καλημέρα” οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους και πάλι με τον Νίκο Τριανταφυλλίδη ο οποίος από πλάγια δεξιά εκτέλεσε ένα φαουλ η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα του Παύλου.

Από εκεί και πέρα όλα έγιναν πιο εύκολα και μέσα σε λίγα λεπτά το κοντέρ έγραψε αρκετά γκολ! Ήταν η σειρά του έμπειρου Ζακυνθινού επιθετικού  Στάθη Καραμαλίκη ο οποίος με κεφαλιά στο 49΄ θα κάνει το 3-0 ήταν ένα κτύπημα φαουλ του Τριανταφυλλίδη στην καρδιά της άμυνας του Λεωνιδίου εκεί πετάχτηκε ο Παπαδόπουλος με γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο 2ο δοκάρι και ο Ζακυνθινός φορ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα!

Η Ζάκυνθος συνέχισε να κυκλοφορεί την μπάλα χωρίς να ανεβάσει στροφές. Στο 73΄ και πάλι ο Τριανταφυλλίδης θα βρει με βαθιά μπαλιά τον Καραμαλίκη ο φορ της Ζακύνθου με ωραίο τελείωμα θα ανεβάσει το σκορ στο 4-0. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο ίδιος παίκτης μετά από ωραία μπαλιά του Τσουκαλά θα διαμορφώσει το τελικό 5-0 για την ομάδα του! Από εκεί και πέρα χάθηκαν και άλλες ευκαιρίες για τη Ζακυνθινή ομάδα με Σκοζάϊ, Καραμαλίκη και Πέττα. λίγο πριν σφυρίξει το τέλος του αγώνα ο διαιτητής Γιάννης Ρούτσης από την Κορινθία. Μια διαιτησία που πέρασε απαρατήρητη.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: ΑΣ ΡΟΥΤΣΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ ΚΛΕΠΕΤΣΑΝΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ: (Μάρκος Στεφανίδης) : Διαμαντής, Κίτος, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος (67′ Μαρίνος), Λιάμης, Άμος, Τσιριγώτης, Πέττας Ραφ., Καραμαλίκης, Τσουκαλάς, Βαρότσης (59′ Σκοζάϊ)

Πάγκος: Σκοζάϊ, Μαρσελίνιο, Μαυρίας, Ντάσης, Μαρίνος

ΛΕΩΝΙΔΙΟ (Γιάννης Ννενκούμης): Παύλου, Λάτσης Γρηγ., Μπακάλης, Κύριος Π. (67′ Λάτσης Γρ.), Λάλας Ιωαν., Γιαννούσης, Χιώτης (57′ Μπαϊρακτάρης), Βρεττάκης, Κύριος Ανδ. , Δολιανίτης (76′ Λάλας Ηλ.), Κατσικαδάς (87′ Ντούσιας)

Πάγκος: Ντούσιας, Καττής, Μπαϊρακτάρης, Λάτσης Γεωργ., Λάλας Ηλ.