Ολοκληρώθηκαν το απόγευμα του Σαββάτου τα 2 ματς για την 7η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Ζακύνθου. Στο Μαχαιράδο ο Αίολος Σαρακηνάδου λυτρώθηκε στο 90+4 με τον Αλέξανδρο Τσουκαλά και κέρδισε την σκληρή ομάδα της ΑΕ Αγίου Λέοντα με 1-0. Στον Αγγερικό ο ΑΟ Κατασταρίου ήταν ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο και κέρδισε την Φλόγα Κυψέλης με 2-0.

Έσωσε το ματς και τον Αίολο ο Τσουκαλάς!

Στο Μαχαιράδο, σε ένα κακό παιχνίδι Αίολος Σαρακηνάδου και ΑΕ Αγίου Λέοντα προσπάθησαν να φτάσουν στη νίκη. Η αλήθεια είναι ότι αρκετοί φίλοι του ποδοσφαίρου που βρέθηκαν στην κερκίδα απογοητεύτηκαν από το θέαμα που ήταν πολύ κάτω του μετρίου! Παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες κυρίως στην μεσαία γραμμή και από εκεί και πέρα το απόλυτο τίποτα! Καμιά αξιόλογη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν την μπάλα αλλά δεν είχαν ουσία στο παιχνίδι τους και οι φιλοξενούμενοι κλεισμένοι πίσω έπαιζαν με αντεπιθέσεις η μάλλον καλύτερα το φοβήθηκαν παραπάνω από ότι έπρεπε το ματς! Και στα 90΄ λεπτά δεν έγινε καμιά μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες με τον διαιτητή Νίκο Σταυρόπουλο από την Ηλεία να περνά ένα ήσυχο απόγευμα!

Στο τέλος όμως μίλησε ο παλιός και δεν ήταν άλλος από τον Αλέξανδρο Τσουκαλά καθώς στο 94΄ με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γράμψα και την ομάδα του στον 7ο ουρανό, ‘ένα γκολ που πανηγυρίστηκε δέοντος από τους παίκτες αλλά και από τον πρόεδρο της ομάδας Νίκο Μαρίνο Ξανθό ο οποίος ανέβηκε στα  κάγκελα και πανηγύρισε μαζί με τους παίκτες αυτή τη μεγάλη νίκη που δίνει το δικαίωμα στην ομάδα του Αίολου να ανέβει στον βαθμολογικό πίνακα και με 13 βαθμούς να φτάσει στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη πλευρά η Ένωση μετά την από αυτή την ήττα έμεινε στους 14 βαθμούς και θα περιμένει να δει αν θα παραμείνει στην κορυφή η θα πέσει στην 2η θέση ανάλογα τι θα πράξει ο Εθνικός Σκουλικάδου στο ματς της Κυριακής με αντίπαλο τον ΑΟ Λεβάντε.

Νίκη ανάσα για Καταστάρι

Ο ΑΟ Κατασταρίου κέρδισε δίκαια την Φλόγα Κυψέλης με 2-0 στο γήπεδο του Αγγερικού και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στην προσπάθεια που κάνει φέτος στην Α΄ κατηγορία της ΕΠΣ Ζακύνθου. Η ομάδα των Αλυκών ήταν καλύτερη και αν ήταν λίγο πιο προσεκτική στο β΄ μέρος το σκορ θα ήταν ακόμα πιο ψηλά.  Ο Καμπεράϊ στο 35΄με σουτ εντός περιοχής άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Στην επανάληψη η Φλόγα προσπάθησε να πιέσει για να φτάσει στην ισοφάριση, οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και στις αντεπιθέσεις ήταν επικίνδυνοι, έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να κλειδώσουν τη νίκη. Αυτό όμως συνέβη λίγο πριν την λήξη του αγώνα καθώς ο Μουσάι με κοντινό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για την ομάδα του. Μετά από αυτή τη νίκη ο ΑΟΚ πήρε βαθμολογική ανάσα φτάνοντας τους 6 βαθμούς στον πίνακα, ενώ η Φλόγα παρέμεινε στην 3η θέση με 13 βαθμούς.