Τα Τρίκαλα νίκησαν και τον Άρη με 1-0, με την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου να απομακρύνεται από την κορυφή και να μένει στο -6 από τη δεύτερη Λαμία. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι ήταν ανωτέροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και συμπλήρωσαν επτά συνεχόμενες νίκες.Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, αλλά γρήγορα τα Τρίκαλα πήρανε τα ηνία και στο 9ο λεπτό οι γηπεδούχοι «άγγιξαν» το γκολ, με τον Μπαλμπόα να μην καταφέρνει να σκοράρει από πλεονεκτική θέση.

Η φάση αυτή αφύπνισε την ομάδα του Περικλή Αμανατίδη, με τον Άρη να έχει προβλήματα στην ανάπτυξη.Το παιχνίδι «στράβωσε» για τον Κωστένογλου στο 18ο λεπτό, βλέποντας τον αρχηγό, Ανδρέα Τάτο να αποχωρεί με πρόβλημα τραυματισμού.Από κείνο το σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι ήταν κομμένοι στα δύο και δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν κινδύνους στην εστία του Αποστολίδη.Η πίεση των Τρικάλων απέφερε καρπούς στο 33’,με τον Γιαννιτσάνη να βρίσκει τον Μπαλμπόα στο ύψος του πέναλτι και ο πρώην παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.Το γκολ έδωσε φτερά στους γηπεδούχους και λίγα λεπτά μετά λίγο έλειψε να βάλουν και δεύτερο γκολ, αλλά η κεφαλιά του Γιαννιτσάνη πέρασε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης μπήκε με στόχο να φέρει το ματς στα ίσια και στο 50΄ο Αποστολίδης πρόλαβε τον Μιλούνοβιτς λίγο πριν σουτάρει.Δύο λεπτά αργότερα ο Κωστένογλου απέσυρε τον Ραούλ Μπράβο, βάζοντας τον Ντούνη για να τονώσει την επίθεση των «κιτρίνων», αλλά στο 55’ ο Ταυλαρίδης ανέτρεψε τον Κουσκουνά και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.Ωστόσο, ο Διούδης μπλόκαρε την εκτέλεση του Γιαννιτσάνη και κράτησε το 1-0.Η φάση αυτή «ανέβασε» τους παίκτες του Άρη και στο 66΄ο Ίλιτς λίγο έλειψε να σκοράρει, αλλά το σουτ του Σέρβου πέρασε λίγο άουτ.

Το μομέντουμ του αγώνα ήταν υπέρ των φιλοξενούμενων. Στο 68΄ο Μουμίν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα  ο Ταυλαρίδης είχε αψιμαχία με τον Κουσκουνά, με τον διαιτητή να δείχνει και στους δύο κάρτα και ο στόπερ του Άρη να αποβάλλεται τη στιγμή που η ομάδα του πίεζε για την ισοφάριση.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, με τις δύο ομάδες να υποπίπτουν σε πολλά λάθη και φάουλ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Π. Αμανατίδης): Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Πίντο, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Μπαϊκαρά, Μουμίν, Κουσκουνάς (88΄Αρναρέλλης), Μπαλμπόα (74΄Μαχαμάτ), Γιαννιτσάνης (80΄Ρομπέρ)

ΑΡΗΣ (Ν. Κωστένογλου):Διούδης, Τζανακάκης, Καράμπελας, Σόουζα, Παυλίδης, Ραούλ Μπράβο (53΄Ντούνης), Μιλούνοβιτς, Ταυλαρίδης, Ίλιτς, Τάτος (19΄Καπνίδης), Πίτου Γκαρσία

Εύκολα πέρασε το εμπόδιο του Αιγινιακού, ο Απόλλων Σμύρνης, αφού επικράτησε με το ευρύ 4-1 και παρέμεινε σε θέση οδηγού στην Football League. Μάλιστα με την ήττα του Άρη στα Τρίκαλα, αύξησε την διαφορά του από τους τρίτους «κιτρινόμαυρους» στους εννέα βαθμούς.

Συναρπαστικό φινάλε είχαν τα παιχνίδια σε Σέρρες και Κρήτη. Τόσο ο Πανσερραϊκός, όσο και ο Κισσαμικός πήραν τους τρεις βαθμούς της νίκης σκοράροντας στην εκπνοή, κόντρα σε Αγορτικό Αστέρα και Αναγέννηση Καρδίτσας αντίστοιχα. Δύσκολα λύγισε την Καλλιθέα ο ΟΦΗ (1-0), ενώ σπουδαίο βαθμό πήρε κόντρα στην Σπάρτη η Καλλονή (0-0) στην μάχη που δίνει για παραμονή

Απόλλων Σμύρνης – Αιγινιακός 4-1

ΣΚΟΡΕΡ: 17′ Διαμαντόπουλος , 39′ Σιατραβάνης, 44′ Αλμπάνης, 68′ Μπαρτολίνι – 35′ Ζγκούρη

ΔΟΚΑΡΙ: 48′: Περογαμβράκης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βισκαδούρος (Ηρακλείου)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάντζιος): Χιώτης, Πάνος, Μπαρτολίνι, Δεληζήσης, Χιντζίδης, Ομπόντο, Κονέ, Αλμπάνης (65′ Μπαρμπόσα), Σιατραβάνης, Περογαμβράκης (55′ Τσιάρας), Διαμαντόπουλος

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Βλάχος): Τόλιος, Πεντεκίδης, Λιόλιος, Τοπαλίδης, Γιαζιτζόγλου, Μουκίδης, Γιοσανγκίμ (46′ Αντωνιάδης), Σκραπάρας (62′ Ρανγκέλοφ), Μήλιος, Ζγκούρη, Μπουρντουζάν

Πανσερραϊκός – Αγροτικός Αστέρας 2-1

ΣΚΟΡΕΡ: 78′ πεν., 88′ Γκούρτσας – 25′ Χατζής

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: 76′ Γκότοβο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπαργυρίου (Πιερίας)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Διλμπέρης): Ρίστιτς, Βοσκόπουλος, Παπατζίκος, Καψάλης (59′ Κανούλας), Στέβιτς (73′ λ.τρ. Τσούτσης), Φουσού, Σιάκκας, Τσιμίκας, Ρούτσης, Κάκκο (46′ Πόζογλου), Γκούρτσας

ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Καραμπετάκης): Γιακουμής, Γκότοβος, Ουνγιαλίδης, Μπουτζίκος, Αργυρίου, Χατζής, Τριανταφυλλάκος, Θεοδωρίδης (62′ Φιλίπε), Βουτσιάς (37′ λ.τρ. Πάλλας), Μέρντοβιτς, Γκέσιος (8ο’ Έππας)

Κισσαμικός – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1

ΣΚΟΡΕΡ: 17′ Μίλιτς , 90′ Τσερκέζος – 39 Τζέκος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρόπουλος (Δυτ. Αττικής)

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Μπαξεβάνος): Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Κουρέλλας, Παντελάκης, Σελινιωτάκης, Ψιάνος (56′ Τιάγκο Σίλβα), Γκούμας, Μαρτίνεθ, Κίκε (67′ Νικόλτσης), Στογιάνοφ, Μίλιτς (75′ Μάντζης)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (Μάγγος): Πρίφτη, Καραγιάννης, Μάιγκα, Ζδράβος, Κισκαμπάνης, Ντεμπελέ (38′ Τζέκος), Μπιτέλης, Σμίλτος, Χαλκιαδάκης (77′ Ντάνκουα), Κρητικός (38′ λ.τρ. Τσόπελας), Ντιατά

ΟΦΗ – Καλλιθέα 1-0

ΣΚΟΡΕΡ: 49′ Μάνος

ΔΟΚΑΡΙΑ: 3′ Μπέλης, 90+2′ Γουόρντεν

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κορδολαίμης (Αν. Αττικής)

ΟΦΗ (Παπαδόπουλος): Στρέζος, Κώτσιος, Κομεσίδης, Κιάσσος, Βαλλιάνος, Αντουκόρ (46′ Ράντι), Πουρτουλίδης (76′ Νάστος), Μπόατενγκ, Μάνος, Όγκμποε (46′ Όγκμποε), Βουό.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Κουρμπανάς): Σταυριανός, Λεβέντης, Σταμόπουλος, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Γκίνη (74′ Καντέ), Κατσικογιάννης, Μπέλης, Τσίπρας (77′ Ταμπάκης), Κρεβαττάς, Ολιβέιρα (70′ Ολιβέιρα).

Αχαρναϊκός – Παναιγιάλειος 0-0

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΡΤΑ: 27′ Γκούφας

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπλούνας (Φθιώτιδας)

ΑΧΑΡΝΑΪΚΟΣ (Μαραντάς): Ψύχος, Σωτηράκος, Καραντασιάδης, Σταμούλης (83′ Μεζίνι), Τσουβαλτσίδης, Μεγαλοοικόνομου, Παπατόλιος, Ντάγκρας, Λύρας (56′ Τζέφερσον), Μαρσελίνο (65′ Ζαχαρός), Πλαβούκος

ΠΑΝΑΙΓΙΑΛΕΙΟΣ (Σπανός):Γκαραβέλης, Ρέλλας (63′ λ.τρ. Μπρους), Ντέμο, Παπαδόπουλος, Στίκας, Τρίγκας, Μωυσίδης, Βουτσιώτης (78′ Τσότρας), Ταουσιάνης (32′ Καζβιρόπουλος), Γκούφας, Κρητικός

Καλλονή-Σπάρτη 0-0

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αγγελάκης (Μακεδονίας)

ΚΑΛΛΟΝΗ (Γαβαλάς): Παπαδόπουλος, Ρεπετσάς, Σάββα, Ευαγγελιδάκης (65′ Σισέ), Ζουλιώτης, Σβόγιτς, Γιουκαρής, Λίταινας, Λαμπράκης (76′ Μέγκαχεντ), Αποστόλου (46′ Αγριμάκης), Σοφιάνης

ΣΠΑΡΤΗ (Αντωνίου): Μελίσσας, Γκαλίτσιος, Γιαννίτσης, Μπανούσης, Καρτσαμπάς, Παπαχρήστος, Σιώπης, Αναστασόπουλος, Αναστασόπουλος, Μπουντόπουλος (65′ Ηλιόπουλος), Φράγκος (70′ Ροβίθης)

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

Σάββατο 25/3

Λαμία-Χανιά 2-1 (26′ πεν. Βασιλόγιαννης, 50′ Φερφελής – 20′ Σταματής)

Κυριακή (26/3)

Απόλλων Σμύρνης-Αιγινιακός 4-1 (19′ Διαμαντόπουλος, 40′ Σιατραβάνης, 45′ Αλμπάνης, 67′ Μπαρτολίνι – 36′ Ζγκούρη)

Πανσερραϊκός-Αγροτικός Αστέρας 2-1 (79′, 88′ Γκούρτσας -26′ Χατζής)

Κισσαμικός-Αναγέννηση Καρδίτσας 2-1 (17′ Μίλιτς 90′ Τσερκέζος – 39′ Τζέκος )

18. Πανθρακικός —
  • Ο Αχαρναϊκός έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση δύο βαθμών και ο Πανθρακικός αποχώρησε από το πρωτάθλημα.