Ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο η 2η φάση του κυπέλου της ΕΠΣ Ζακύνθου όπου ο ΑΟ Κατασταρίου κέρδισε με ανατροπή τη Νέα Σάντα Απέναντι με 3-2 στο γήπεδο των Αμπελοκήπων με γκολ του Βαλτά στο 55΄, του Μαρούδα στο 60΄ και του Σταμίρη στο 80΄. Για τους γηπεδούχους είχε σκοράρει δύο φορές ο Εγγλέζος στο 46΄ και στο 49΄.

Στα ορεινά το Τσιλιβή έκαμψε την αντίσταση των Λιονταριών και με δύο γκολ του Αλεξανδρίδη στο 44΄ και στο 80΄ πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Ο Αστέρας δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στη μαχητική Ένωση Γερακαριών που πήγε το ματς στην παράταση η κανονική διάρκεια (1-1) αλλά στην παράταση οι παίκτες του Κοντονή πήρα ν αυτό που ήθελαν με σκορ 5-1. Για τον Αστέρα σκόραραν οι Καλαμάρας, Κακολύρης Νίκος Νικολόπουλος και ο Κακολύρης Γιώργος που πέτυχε 2 τέρματα. Το γκολ των Γερακαριών πέτυχε ο Διον. Ταβουλάρης

Οι ομάδες που πέρασαν στη φάση των 8 είναι ο ΑΠΣ Ζάκυνθος (κ19). Αλικανάς, ΑΟ Λεβάντε, Παναρτεμισιακός, Απόλλων, ΑΟ Τσιλιβή, Αστέρας Μαχαιράδου, ΑΟ Κατασταρίου

Τετάρτη 15 Οκτωβρίου (15:30)

Κ19 ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ – ΕΣΠΕΡΟΣ  4-0

Α.Ο. ΑΛΥΚΑΝΑΣ – ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΛΑΝΟΥ   3-0 στα πεν. (1-1 κ.δ.)

Α.Ο. ΛΕΒΑΝΤΕΣ – ΕΛΑΤΙΑΚΟΣ  5-0

Πέμπτη 16 Οκτωβρίου (15:30)

ΠΑΝΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. – ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΚΟΥΛΙΚΑΔΟΥ 2-0

ΑΧΙΛΛΕΑΣ – ΑΠΟΛΛΩΝ 1-2

Τετάρτη 22 Οκτωβρίου (15:30)