Τέλος καλό όλα καλά για την ΑΓΕΖ μπάσκετ που πήρε τελικά το ροζ φύλλο αγώνα από την ουραγό της βαθμολογίας ΕΑ Παραλίας. Η ομάδα του Δημήτρη Κοριανίτη φάνηκε από την αρχή ότι δεν θα περάσει εύκολο απόγευμα και τελικά οι φόβοι επιβεβαιώθηκαν. Οι νησιώτες μπορεί να ήταν το φαβορί για τη νίκη αλλά δεν το έδειξαν στο παρκέ.  Μάλιστα λίγο έλειψε να γίνει το κακό λίγο πριν το φινάλε του αγώνα όταν οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν το ένα καλάθι την διαφορά!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο για τη Ζακυνθινή ομάδα το οποίο έχασε με 18-16. Στην συνέχεια η κατάσταση διορθώθηκε και η Ζακυνθινή ομάδα πήγε στο ημίχρονο με το 37-30.  Στην Τρίτη περίοδο η Ζακυνθινή ομάδα έδειξε ότι μπορεί να «καθαρίσει» το παιχνίδι, αφού προηγήθηκε με 48-36, αλλά τα λάθη που παρουσίασε, έδωσαν την ευκαιρία στους Αχαιούς να μειώσουν σε 42-48 και να μείνουν σχετικά κοντά στο σκορ στο τέλος των τριάντα λεπτών (45-53).

Η ΑΓΕΖ στη συνέχεια παρουσίασε καλύτερη εικόνα και κατάφερε να ξεφύγει εκ νέου στο σκορ (58-45).. Παρόλα αυτά η ΕΑ Παραλίας μείωσε σε 63-57 και έφτασε το σκορ στον πόντο (67-68).  Σε εκείνο το σημείο  όμως “μίλησε”  η εμπειρία των παλιών  του Μπονίκου και του Βαρβαρίγου που με ψυχραιμία και  καθοριστικά καλάθια έδωσαν τη νίκη στην ΑΓΕΖ με 76-71.

Πρώτος σκόρερ για τους παίκτες του Δημήτρη Κοριανίτη ήταν ο Διονύσης Μπονίκος με 18π. και καλή εμφάνιση.

Δεκάλεπτα: 16-18, 37- 30, 53-45, 76-71

ΑΓΕΖ (Κοριανίτης Δ.): Μαυρίας 12, Βαρβαρίγος 14, Μπονίκος 18, Κοτσέτας 10, Μουζάκης 2, Γιατράς 4, Θεοδωρίτσης 11, Καψαμπέλης 5

Επόμενο ματς για την ΑΓΕΖ είναι την προσεχή Κυριακή εκτός έδρας με τον Απολλώνιας ΑΣ.