Πολυ μεγάλη ήταν η νίκη που πέτυχε ο ΑΟΚ Ζακύνθου στο Κιβέρι με αντίπαλο την Ενωση Λέρνας. Η Ζακυνθινή ομάδα ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες και πήρε χρυσό τρίποντο παραμονής! Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο επιθετικός της ζακυνθινής ομάδας Ανδρέας Μεζίνι που πέτυχε το μοναδικό γκολ που έκρινε τον αγώνα με κεφαλιά στο 63΄. Ο ίδιος παίκτης είχε δοκάρι στο 58΄.  Η Ζακυνθινή ομάδα σκαρφάλωσε στην 5η θέση της βαθμολογίας με 19 βαθμούς.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ>>>>>>>>>>

Σε ένα γήπεδο με κακό αγωνιστικό χώρο (συνθετικός χλοοτάπητας) κατέβηκαν να αγωνιστούν οι δύο ομάδες για το εξ΄ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής του 8ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.  Λιγοστός ο κόσμος στις κερκίδες (περίπου 30 άτομα) και με καλές καιρικές συνθήκες οι δύο ομάδες προσπάθησαν από τα πρώτα λεπτά να βρουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο.

Ο τεχνικός της ζακυνθινής ομάδας Δημήτρης Νόλης παρέταξε τον ΑΟΚ με την γνωστή πλέον σύνθεση, μόνο που…  αυτή την φορά ξεκίνησε βασικός στην δεξιά πτέρυγα ο Μιχαηλίδης, αντί του Βιέντ που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα τραυματισμού, αλλά βρίσκεται στο πάγκο της ομάδας. Κάτω από τα δοκάρια ο Δρακόπουλος, δεξιά ο Παναγόπουλος, αριστερά ο Κουρέλλας, στο κέντρο της άμυνας Σωτηρόπουλος και Καρβούνης, στην μεσαία γραμμή Πέττας και Τηλιόπουλος, δεξιά ο Μιχαηλίδης, αριστερά ο Κάρδαρης και επιθετικό δίδυμο Τααρίπτε και Μεζίνι.

Το ματς άρχισε με τις δύο ομάδες αρχικά να ψάχνουν τα πατήματα τους στον αγωνιστικό χώρο. Οι φάσεις λιγοστές μπροστά από τις δύο εστίες, παιχνίδι κέντρου ουσιαστικά με δυνατές μονομαχίες. Οι γηπεδούχοι είχαν ένα πολύ καλό σουτ που εξουδετέρωσε ο Δρακόπουλος, από την άλλη οι φιλοξενούμενοι στα πρώρα 20 λεπτά δεν είχαν  φανεί επιθετικά αν και είχαν λίγο παραπάνω την κυκλοφορία της μπάλας. To ματς συνεχίστηκε με τους νησιώτες να έχουν τον έλεγχο του αγώνα άλλα να μην μπορεί να φανούν επιθετικά. Από την ‘άλλη οι γηπεδούχοι περίμεναν ουσιαστικά τον ΑΟΚ προσπαθώντας με αντεπιθέσεις να φανούν απειλητικοί. Και κάπως έτσι τελείωσε το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι νησιώτες έφτασαν με το καλημέρα πολύ κοντά στο γκολ και έχασαν μοναδική ευκαιρία από αυτές που δεν χάνονται όταν στο 47΄ ο Ταρίπτε εκμεταλλεύτηκε άψογα μια μπαλιά από την μεσαία γραμμή από τον Ραφαήλ Πέττα, μπήκε στην περιοχή, εκεί απέναντι από τον τερματοφύλακα μπερδεύτηκε με τον Μεζίνι κι οι δύο δεν μπόρεσαν να συνεννοηθούν με αποτέλεσμα να χαθεί η μπάλα και η μοναδική ευκαιρία για τον ΑΟΚ να ανοίξει το σκορ!!!

Η ζακυνθινή ομάδα μπήκε δυνατά και προσπάθησε να μπει μπροστά στο σκορ. Στο 58΄ χάθηκε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΚ όταν ο Μιχαηλίδης από δεξιά έβγαλε ωραία σέντρα στην πορεία της μπάλας πετάχτηκε ο Μεζίνι ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Κατσιαούνη!!

Ότι δεν μπόρεσε να πετύχει ο Μεζίνι στην φάση του δοκαριού, το πέτυχε λίγα λεπτά αργότερα (63) όταν και πάλι ο  Μιχαηλίδης από δεξιά έβγαλε σέντρα καρμπόν και αυτή την φορά ο Ανδρέας Μεζίνι νίκησε τον Κατσιαούνη στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-1 για τους νησιώτες! Το γκολ αυτό έδωσε ώθηση στους παίκτες του ΑΟΚ να ανεβάσουν την απόδοσή τους και να γίνουν…. αυτοί οι πρωταγωνιστές στον αγωνιστικό χώρο.

Από το γκολ του ΑΟΚ και μετά το ματς πήγε στην δύναμη, αλλά και στην ένταση καθώς οι γηπεδούχοι γνώριζαν ότι αυτή η ήττα θα ήταν καταδικαστική για την ομάδα τους. Οι νησιώτες με ψυχραιμία κρατούσαν αυτό το υπερπολύτιμο αποτέλεσμα και προσπάθησαν να το διαφυλάξουν σαν κόρη οφθαλμού!

Έτσι κύλησε και το τελευταίο δεκάλεπτο με τους νησιώτες να κάνουν σωστή διαχείριση του παιχνιδιού με το τελικό σφύριγμα της λήξης να βρίσκει την ομάδα του ΑΟΚ Ζακύνθου νικήτρια με 1-0. Ενα τεράστιο διπλό παραμονής στην κατηγορία. Η ζακυνθινή ομάδα με αυτούς τους 3 βαθμούς επιστέφει στο νησί και θα κάνει όμορφες διακοπές έχοντας ανέβει στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 19 βαθμούς. επόμενος αντίπαλος του ΑΟΚ θα είναι η Ερμιονίδα έκτος έδρας. Αυτό το παιχνίδι θα είναι το τελευταίο του πρώτου γύρου.

ΑΕ Λέρνας: (Λουκάς Κούρος)    ΑΕ Λέρνας (Κούρος) : Kατσιαούνης- Μπόμπος (70΄ λ.τρ. Αντωνόπουλος), Καϊφας, Καλπατζής, Σέλλης- Μούγιος, Παπουτσής, Φλεβάρης, Μπίτζης, Τριανταφύλλου, Κόφι (75’ Αρσενίδης).

Πάγκος: Tαραντίλης, Λέρμας, Αντωνόπουλος Κατσαντάμης, Καζόλιας, Μπακατσέλος.

ΑΟΚ Ζακύνθου : (Δημήτρης Νόλης) Δρακόπουλος, Παναγόπουλος, Κουρέλλας, Σωτηρόπουλος, Καρβούνης, Πέττας, Μιχαηλίδης, Τααρίμτε (90΄ Μαρούδας) , Μεζίνι (86΄ Βιέντ), Κάρδαρης (78′ Mπριλάκης), Τηλιόπουλος.

Πάγκος: Κορφιάτης, Βιέντ, Μπριλάκης, Χαρακτινός, Σκουτράϊ, Μαρούδας, Μεταξάς