Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στο Κλειστό της Παναγίας Αλεξιώτισσας στην Πάτρα, η ομάδα μπάσκετ της ΑΓΕΖ έφτασε σε μια πραγματικά σπουδαία νίκη, καταβάλλοντας την αντίσταση του Εσπέρου Α.Ο.ΠΑ, με σκορ 68-72!

Έτσι οι νησιώτες παραμένουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, σώζοντας την παρτίδα μετά από μια πολύ δύσκολη και επίπονη χρονιά.

Με το “μαχαίρι στα δόντια” αγωνίστηκαν στο σημερινό παιχνίδι οι παίχτες της ΑΓΕΖ, που ήθελαν όσο τίποτα τη νίκη, για να “καθαρίσουν” μια και καλή την υπόθεση νίκη, με την οποία θα “κλείδωναν” μια και καλή την παραμονή τους στην κατηγορία και τη νέα χρονιά.

Παρότι βαθμολογικά ο Έσπερος δεν είχε σημαντικό κίνητρο, έπαιξε το παιχνίδι στα ίσια, για να γίνει ένα πραγματικό ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες πήγαν “χέρι- χέρι” στο πρώτο δεκάλεπτο, μένοντας σε ένα σχετικά χαμηλό σκορ (15-15).

Εν συνεχεία οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ξεφύγουν με μια διαφορά 7 πόντων, με την οποία έκλεισε και το πρώτο ημίχρονο, για να έρθει το come back των φιλοξενούμενων στην 3η περίοδο, μέσα στην οποία με ένα επιμέρους σκορ 11-22, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και παράλληλα να φτιάξουν καλή ψυχολογία για την τελευταία κρίσιμη περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 47-51..

Τα τελευταία δέκα λεπτά ήταν γεμάτα από σασπένς, με τους φιλοξενούμενους να πρέπει να διατηρήσουν μέχρι το τέλος τα κεκτημένα τους,

Η διαφορά παρέμενε στους 4-5 πόντους (55-59) πέντε λεπτά πριν τη λήξη, για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό όπου η ΑΓΕΖ βρισκόταν μπροστά 64-68 και οριακά λίγο πριν το τέλος με 68-70.

Τελικά η κόρνα της λήξης βρήκε τους παίχτες της Ένωσης να πανηγυρίζουν με την ψυχή τους, την οριστική επίτευξη του στόχου, αδιαφορώντας πλήρως για το τι συνέβαινε στο παιχνίδι Καλαμάτας- Αγρινίου.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε στον επιθετικό τομέα ο Χρήστος Κοτσέτας με 21 πόντους και ένα τρίποντο, για να τον ακολουθήσει ο Διονύσης Μπονίκος με 14. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στον Κυριάκο Καρακωνσταντάκη που πρόσθεσε άλλους 10, κάνοντας την καλύτερη ίσως εμφάνιση του με την ομάδα, ενώ σημαντικός ήταν και πάλι ο Θανάσης Νικολόπουλος με 9 πόντους και δύο τρίποντα.

Τέλος αξίζει να αναφέρουμε ότι οι νησιώτες πήγαν στην Πάτρα χωρίς τον Κώστα Ακτύπη (είχε πρόβλημα τραυματισμού στο ισχίο) και το Γιώργο Σκούφη με δεδομένο πρόβλημα στον αστράγαλο. Ο δωδεκανήσιος γκαρντ ακολούθησε μεν την αποστολή αλλά ήταν φανερό ότι δε μπορούσε να βοηθήσει.