Πολύ δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 4-1 κέρδισε το Τσιλιβή τη Νέα Σάντα Απέναντι σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι που ήταν άγευστο και έγχρωμο αφού το θέαμα ήταν πολύ κάτω του μετρίου και αν δεν ήταν μια ένταση που δημιουργήθηκε και  μαζί η 10λεπτη διακοπή του αγώνα η “σούπα” θα  ήταν τελείως άνοστη! Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για το Τσιλιβή αφού κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ όταν ο Μαμφρέδας σε μια ανύποπτη φάση έκανε χέρι μέσα στην περιοχή ο διαιτητής Αδαμόπουλος έδειξε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Λέανδρος Τσάνης.

Η Σάντα πήγε “διαβασμένη” στο παιχνίδι αφού οι παίκτες της μάρκαραν και πίεζαν πολύ ψηλά με αποτέλεσμα το Τσιλιβή να μην μπορεί να κάνει παιχνίδι. Αυτό το σκηνικό της “γάτας με το ποντίκι” κράτησε παρά πολύ ώρα με το παιχνίδι να γίνει αρκετά κουραστικό με τους 100 φίλους του ποδοσφαίρου να δυσανασχετούν με το θέαμα. Κάπως έτσι πήγε όλο το Α΄ μέρος αφού δεν υπήρχαν φάσεις που να θεωρούνται κλασικές για γκολ! Στο β΄ μέρος οι γηπεδούχοι για 5 λεπτά περίπου μπήκαν δυνατά για να “καθαρίσουν” το ματς.

Στο 47΄ ο Λίτα από δεξιά έβγαλε ωραία συρτή σέντρα Ο Αλεξανδρίδης από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Γράμψα. Από το 50΄ και μετά οι φιλοξενούμενοι βγήκαν από το ¨καβούκι” τους και έψαξαν το γκολ, οι κυνοκίτρινοι σε αυτό το διάστημα ήταν καλύτεροι με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν τα ίδια ακριβώς συμπτώματα της καθίζησης!

Στο 56΄ ο Γιακουμέλος έχασε καλή ευκαιρία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και ένα λεπτό αργότερα ένα σουτ του Αλεξανδρίδη πέρασε λίγο άουτ. Στην προσπάθεια τους οι φιλοξενούμενοι να ισοφαρίσουν άφηναν πολλά κενά στην άμυνα  με τους παίκτες του Τσιλιβή να βγαίνουν πολύ συχνά στην κόντρα.

Στο 61΄ έγινε το 2-0 για τους “κόκκινους” όταν ο Κότσα βγήκε τετ α τετ με τον Γράμψα αλλά νικήθηκε από τον τελευταίο, η μπάλα έφτασε στον Τσάνη που σε άδειο τέρμα έκανε το 2-0. Δύο λεπτά αργότερα έγινε σύρραξη μεταξύ φιλάθλων στην κερκίδα και σε αυτή να εμπλέκονται και ποδοσφαιριστές, μάλιστα ο Αδαμόπουλος απέβαλε με απ΄ ευθείας κόκκινη κάρτα τον Βασίλη Μπιάζη από τη Νέα Σάντα γιατί ενεπλάκη στην συμπλοκή!Το παιχνίδι διακόπηκε για 10 λεπτά μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα.

Στο 69΄ η Σάντα είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στο παιχνίδι και το κατάφερε όταν ο Δημήτρης Μαρίνος ανατράπηκε από τον Κλάδη Β. εντός περιοχής ο διαιτητής έδειξε πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Τάσος Πέττας. Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε ντέρμπι αλλά το ολέθριο λάθος του Γράμψα το πλήρωσε η Σάντα με γκολ!

Ο τερματοφύλακας των κυανοκίτρινων έκανε άστοχη έξοδο δεν έδιωξε σωστά με αποτέλεσμα μπάλα να πάει στον Κυδωνιάτη που με πλάσε την έστειλε στα δίχτυα κάνοντας το 3-1 στο 74΄ Κάπου εκεί τα όνειρα των φιλοξενούμενων ‘έσβησαν αφού έπαιζαν και με παίκτη λιγότερο και δεν είχαν άλλες δυνάμεις για να συνεχίσουν . Το τελικό 4-1 ήρθε και πάλι από τον Κυδωνιάτη στο 91΄ του αγώνα.

Καλή η διαιτησία του Άγγελου Αδαμόπουλου και των βοηθών του Μπέη και Μάτσα

Συνθέσεις

ΑΟ Τσιλιβή (Παν. Τρουπιώτης) Κλάδης, Μπιάζης, Κλάδης Αγγ., Μετζαλίρας, Γιακουμέλος, Κυδωνιάτης, Τσάνης, Λίτα, Κάρδαρης (82΄ Μπάστας), Αλεξανδρίδης (84΄ Μωραϊτης) Κότσα

Νέα Σάντα (Ανδ. Σπυρόπουλος) Γράμψας, Μπιάζης Β., Βυθούλκας, Λάππος, Μαμφρέδας, Σούρμπης, Γιακουμέλος Αν., Γιακουμέλος Θ., Ξένος, Λυκομήτρος (66΄ Μαρίνος Δημ.), Εγγλέζος (62΄ Πέττας 86΄ Θεοδόσης)

ΔΕΙΤΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

z12

Χαμόγελα και αισιοδοξία για την έκβαση του αγώνα από τους κυανοκίτρινους…

z16

Άραγε τι να σχολιάζουν ο Τάκης Γκλαβάς και ο Αλέκος Σπίνος και  χαμογελούν; ή μάλλον γελούν;;

z20

Άγχος, πολύ άγχος από τον πρόεδρο του Τσιλιβή Γιάννη Πλαρινό!

zasdd

Και μια καταπληκτική φώτο με θέα την παραλία του Τσιλιβή (κάνουμε και τουριστική διαφήμιση)

zz11

Φάση από το παιχνίδι με 3 παίκτες του Τσιλιβή να μαρκάρουν τον Σούρμπη

zzq1

Ο παλιός είναι αλλιώς! Πάνω στο αυτοκίνητο ο Διον. Αρβανιτάκης παρακολουθεί το ματς!